مسکن و ساختمان

نظام مهندسی به دنبال افزایش طول عمر ساختمان‌هاست

رئیس نظام مهندسی ساختمان کشور:

رئیس نظام مهندسی ساختمان کشور با اشاره به موضوع ایمنی و افزایش کیفیت در ساخت و ساز‌ها گفت: با افزایش ۷ تا ۱۰ درصدی هزینه ساخت می‌توان طول عمر مفید ساختمان‌ها را حداقل ۴۰ درصد افزایش داد.

رئیس نظام مهندسی ساختمان کشور با اشاره به موضوع ایمنی و افزایش کیفیت در ساخت و ساز‌ها گفت: با افزایش ۷ تا ۱۰ درصدی هزینه ساخت می‌توان طول عمر مفید ساختمان‌ها را حداقل ۴۰ درصد بالا برد.

 حمزه شکیب رئیس نظام مهندسی ساختمان کشور با اشاره به اینکه هر خانوار ایرانی ۴۵ درصد از منابع درآمدی خود را صرف تأمین مسکن می‌کندگفت: در تأمین مسکن عوامل و سازمان‌های دیگر نیز مانند شهرداری‌ها و وزارت صمت از لحاظ تأمین مصالح ساختمان دخیل هستند، اما سازمان نظام مهندسی نقش پررنگی در ساخت وساز کشور دارد و همه خدمات مهندسی که بخش خصوصی انجام می‌دهد تحت نظارت این سازمان است و این سازمان نظارتی بر روی سازمان‌های دولتی ندارد.

وی افزود: باید روندی ایجاد شود تا کیفیت ساخت و ساز افزایش یابد و سطح عملکرد در حوزه ساخت و ساز را ارتقا دادیم و تنها به تأمین ایمنی جانی منتهی نشود و کاهش میزان خسارت را هم در دستور کار جدی قرار دارد و این پیشنهاد ارائه شده است که در مقرارت ملی ساختمان اضافه شود و ممکن است ۷ تا ۱۰ درصد هزینه ساخت افزایش یابد، اما ۴۰ درصد سود طول عمر مفید ساختمان‌ها قطعاً افزایش پیدا خواهد کرد و این روند مثبتی است.

شکیب در ادامه تاکید کرد: مقررات ملی ساختمان شرایطی ایجاد کرده که ارائه پایان کار ساختمان منتهی به دریافت برچسب انرژی است که باید تمامی ساختمان‌ها حداقل قوانین را داشته باشند و این قانون از آغاز سال جاری اجرایی شده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان در ادامه تاکید کرد: اگر زلزله‌ای رخ دهد دولت‌ها امکان تأمین خسارت‌ها را قطعاً نخواهند داشت ندارند از و از این رو در پی کاهش هزینه‌های خسارت‌ها هستیم و سازمان نظام مهندسی در ایران با دولت در حال مذاکرات است که در ساخت نهضت ملی مسکن مقررات ایمنی در برابر سوانح طبیعی به مرحله اجرا و رعایت این قوانین برسد و قطعاً می‌دانیم که هر ۸ سال یک زلزله فجیع رخ می‌دهد پس واحد‌های مسکونی باید ساخته شود در برابر زلزله و دیگر اتفاقات طبیعی ایمن باشد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان در مورد قیمت تمام شده واحد‌های مسکونی گفت: برای تعیین قیمت تمام شده مسکن بر اساس ضوابط و روندی است که در سال ۱۳۸۴ این فرمول تعیین شد که اعداد و ارقام به دست آمده متعارف نیست هم اکنون به دنبال اصلاح این فرمول هستیم و پیشنهاد به هیئت ۷ نفره داده شده است تا در کارگروه کارشناسی تصمیم گیری شود.درصد بالا برد.

وی با بیان اینکه هزینه ساخت مسکن در سال ۱۴۰۲ برای واحد‌های یک تا دو طبقه متری پنج میلیون تومان و برای ۱۶ طبقه متری ۱۰ میلیون تومان عنوان می‌شود، این نرخ‌ها را معقول ندانست.

وی افزود: این در حالی است که قیمت واقعی مسکن در هیچ ساختمانی کمتر از ۱۰ میلیون تومان نیست و در ساختمان‌های بیش از ۱۶ طبقه متری ۱۸ تا ۲۱ میلیون تومان است.

شکیب با بیان اینکه شرح خدمات و میزان ساعت‌های کار، مشخص و به وزیر راه و شهرسازی ارائه و پیشنهاد شده است، بیان‌داشت: به همین منظور کمیته‌ای هفت نفره برای بررسی شیوه‌های جدید در حوزه تعیین نرخ‌های تعرفه تشکیل شده است.

یک‌هزار ساختمان بالای ۱۲ طبقه در تهران مستعد ایجاد حریق است

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با بیان اینکه مبحث ملی مقررات ساختمان از سال ۹۲ تصویب، اما هنوز اجرایی نشده است، گفت: این در حالی است که اگر ماده ۲۲ این مبحث به خوبی پیاده سازی می‌شد، شاهد بروز حوادثی مانند پلاسکو نبودیم.

شکیب افزود: یک‌هزار ساختمان بالای ۱۲ طبقه در شهر تهران وجود دارد که مستعد ایجاد حریق هستند که باید به صورت ویژه مراقب بود تا دیگر حادثه‌ای پیش نیاید.

ایجاد نرم افزاری به عنوان شناسنامه فنی ساختمان

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با بیان اینکه به دنبال راه اندازی سامانه‌ای به عنوان شناسنامه فنی ساختمان‌ها هستیم، گفت: هدف این است که همه مراحل روند ساخت در این سامانه بارگذاری تا از حالت صوری بودن خارج شود.

شکیب با اشاره به اینکه هر خانوار ایرانی ۴۵ درصد از درآمد خود را صرف تامین مسکن می‌کند، افزود: سازمان نظام مهندسی با ورود جدی به ارتقای کیفیت ساخت و ساز و شفافیت در سازمان و سازوکار‌هایی که می‌تواند وجود داشته باشد، به دنبال این است که کیفیت را در این حوزه بالاتر ببرد.

وی ادامه‌داد: رویکرد ما این است که باید روندی ایجاد شود تا کیفیت ساخت و ساز افزایش یافته و سطح عملکرد در حوزه ساخت و ساز ارتقا یابد.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اضافه‌کرد: در این صورت، با تامین امنیت جانی مردم، کاهش میزان خسارت را نیز در دستور کار قرار می‌گیرد. پیشنهاد ما این بوده که این مهم در مقررات ملی ساختمان گنجانده شود؛ در این صورت اگر چه حدود هفت تا ۱۰ درصد هزینه برای ساخت چنین ساختمان‌هایی بالا می‌رود، اما حدود ۴۰ درصد عمر مفید ساختمان‌ها را افزایش می‌دهد.

متوسط عمر ساختمان‌ها در ایران ۳۰ تا ۴۰ سال است

شکیب با بیان اینکه متوسط عمر ساختمان‌ها در ایران حدود ۳۰ تا ۴۰ سال است، گفت: در صورت پیاده کردن طراحی بر اساس عملکرد و رویکرد جدید می‌توانیم این رقم را به ۱۰۰ سال برسانیم که این طرح را در نهضت ملی مسکن می‌توانیم پیاده سازی کنیم.

الزامی شدن برچسب انرژی از ابتدای سال ۱۴۰۲

وی با اشاره به اینکه برچسب انرژی به عنوان یک الزام در ساخت مسکن از ابتدای سال ۱۴۰۲ در حال اجرایی شدن است، بیان‌داشت: پایان کار ساختمان‌ها یا همان برگ سبز از این پس فقط با برخوردار بودن از حداقل استاندارد‌ها در زمینه انرژی صادر می‌شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا