نظام مهندسی

بررسی طرح اصلاح قانون نظام مهندسی در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از آغاز بررسی طرح اصلاح قانون نظام مهندسی در جلسه امروز این کمیسیون خبرداد.

عبدالجلال ایری ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: با توجه به ضرورت ارتقاء کیفیت ساختمان‌ها و نارضایتی از عملکرد سازمان نظام مهندسی، مجلس یازدهم به موضوع اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان که در اوایل دهه ۷۰ تصویب و بیش از ۳۰ سال از عمر آن می‌گذرد ورود کرده است.

وی در ادامه اظهار کرد: البته اقدام برای اصلاح آن از دوره نهم مجلس آغاز شد اما به سرانجام نرسید. کمیسیون عمران از جلسه امروز خود اصلاح این قانون را در دستور کار خود قرار داده است. اصلاح قانون نظام مهندسی در حوزه های مهندسی، فنی، نظارت بر امور مهندسی و بسیاری از مسائل حرفه‌ای در حوزه ساخت و  سازهای شهری صورت خواهد گرفت.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس در ادامه تصریح کرد: به همین جهت سه ماده ابتدایی طرح اصلاح قانون‌نظام مهندسی در خصوص اهداف، تعاریف و وظیفه مندی قانون در جلسه امروز کمیسیون با حضور رئیس سازمان نظام مهندسی مورد بررسی قرار گرفت.

مطالب پیشنهادی

یک دیدگاه

 1. ١-صلاحیت مهندسی باید به صورت شغل تعریف شود و افرادی که بیمه تامین اجتماعی برای آنها رد میشود اصلا نتوانند وارد حیطه نظارت و اجرا شوند
  ٢- ظرفیت های مهندسی برای مجریان و ناظران باید کاهش پیدا کند تا کیفیت کارها بیشتر شود و بجای آن حق الزحمه خدمات ١٠ برابر شود
  ٣-مرجع کنترل ساختمان در قانون مشخص شود و قانون برای عدم رعایت آنها برای ترک فعل صورت گرفته ضمانت اجرایی بگذارد
  در حال حاضر هیچ ضمانت اجرایی و عامل بازدارنده ای در قانون مطرح نیست و مرجع کنترل ساختمان هم مشخص نیست چه نهادی می باشد
  ۴-اسامی تمامی مهندسان مرتبط با ساخت و ساز در پروانه ساختمانی درج شود
  ( مجریان گاز، مجریان آتش نشانی، مجریان تاسیسات مکانیک ،طراحان و …)
  ۵-سیستم ارجاع دفاتر اطراف تهران به سامانه شهرداری متصل شود تا مشخص شود در دفاتر اطراف تهران کارها چطور تقسیم می شوند.
  (در همه شهرستان های اطراف تهران حق الزحمه خدمات مهندسی مستقیما توسط مالک به حساب ناظر واریز می گردد که از نظر بحث تقدم و تاخر به نفع مهندسین است ولی از نظر قانونی ، رابطه مالی مستقیم بین ناظر و کارفرما برقرار است که این موضوع تخلف است و همین موضوع باعث تحت فشار قرار گرفتن ناظر توسط مالک در آینده خواهد شد)
  ۶- سیستم ارجاع کار نظارت کاملا شفاف شود و هر لحظه توسط همه اعضا قابل رصد و کنترل باشد
  ٧-واریز حق الزحمه خدمات مهندسی توسط کارفرما به حساب واسط انجام شود و مبلغ تمدید قرارداد به صورت کامل باشد نه مابه تفاوت
  چرا که وقتی قرارداد به اتمام می رسد باید مجددا قرارداد جدید منعقد شود یا وقتی مالک اقدام به خرید مصالح ساختمانی می کند ما به تفاوت قیمت پارسال را به فروشنده نمی دهد.
  ٨-بخشنامه ها و صورت جلسات و اطلاعیه های وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی مطابق قانون انتشار ازاد و دسترسی به اطلاعات در سامانه ایجاد شود و قابل مشاهده شود تا در شبکه های مجازی بدنبال بخشنامه ها و اطلاعیه ها نباشیم .
  ٩- قانون تعارض منافع برای کارمندان سازمان نظام مهندسی، کارمندان وزارت راه و شهرسازی، کارمندان شهرداری ها، کارمندان بنیاد مسکن و دهیاری ها با جدیت و بدون هیچ ملاحظه ای اجرا شود .
  ١٠-پرداخت حقوق کارمندان وزارت راه و شهرسازی و نظارت عالیه و همچنین کارمندان طبقه ١- سازمان نظام مهندسی توسط نهاد مرتبط با انجام خدمت صورت گیرد و سازمان نظام مهندسی استان از جیب اعضای سازمان آنها را پرداخت نکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا