دانشنامه ساخت و ساز

تاریخچه تاور کرین

قرن پنجم هجری اوج شکوفایی کشور یونان بود. در آن زمان یونانیان در بسیاری از زمینه‌ها مانند: فلسفه، ادبیات، هنر و معماری فعالیتهای چشمگیری داشتند. به جهت ساخت بناهای عظیم توسط آنها، نیاز به ایجاد جرثقیل و تاور کرین در آن زمان بسیار حس میشد. به همین دلیل تاریخچه تاور کرین را به یونانیان باستان نسبت میدهند. دلیل دیگر این انتصاب، براساس لوح‌های سنگی کشف شده توسط محققان است.

تاور کرین

در این اسناد و طبق طرحهای کشیده بر لوح‌ها یونانیان برای جابجایی اجسام سنگین از جرثقیل استفاده میکردند. بوسیله این سازه‌ها مصالح سنگین با حجم زیاد را در ارتفاعات بکار میگرفتند. البته جرثقیل‌های غول‌پیکر ابداع شده توسط یونانیان بوسیله نیروی انسانی و حیوانی جابجا میشد.

اسناد بدست آمده در باستان‌شناسی نشان می‌دهد که در سالهای ۵۲۱ تا ۵۵۵ قبل از میلاد ، برش‌های متمایز در بلوک‌های سنگی معابد یونان وجود دارد. بنوعی این سوراخ‌ها به استفاده از دستگاهی برای بلند کردن اشاره می‌کنند و بدلیل اینکه آنها در بالای مرکز گرانش بلوک یافت می‌شوند یا در جاهایی که بطور مساوی از نقطه‌ای از مرکز جاذبه قرار دارند، بعنوان مدارک موردنیاز برای وجود جرثقیل در ساخت‌وساز معادن بوده است.

تاور کرین

تغییرات تاور کرین با گذر زمان

استین پتن بعنوان ابداع کننده تاورکرین پتن امروزی شناخته میشود. این شخص فرانسوی در ابتدا یک فروشگاه دوچرخه داشت. وی در سال ۱۹۲۸ به ثبت اختراع برای مطالح ساختمانی و ساخت و ساز پرداخت. در طی سالهای ۱۹۳۰ تا ۱۹۳۵ اولین تاور کرین پتن بطور رسمی ثبت و به بازار عرضه شد. امروزه این کمپانی توانسته به تولید بیش از ۶۰ نوع جرثقیل و تاور کرین در کشورهای پرتغال، فرانسه، ایتالیا و چین بپردازد.

یکی از مهمترین ویژگی‌های تاور کرین های تولید شده بوسیله کمپانی پتن تولید محصولات خاص برای کاربردهای خاص و گوناگون آن است. این شرکت تاکنون پروژه‌های ساخت و ساز گوناگونی را در سراسر دنیا به نام خود ثبت کرده است. تاورکرین‌های پتن تاکنون در عملیات کشتی سازی، پل‌سازی، سدسازی، ایستگاه‌های برق و ساخت برج‌های بلند بکار گرفته شده است. بدلیل کیفیت فوق‌العاده تاور کرین پتن فرانسه، هم‌اکنون بیش از ۹۰درصد جرثقیل‌های برجی در کشور از محصولات این شرکت میباشد.

تاور کرین

 

سقوط خونین جرثقیل تاور کرین در بولوار فردوسی مشهد/ میلیون ها خسارت بر جای ماند+ تصاویر

 

 

 

 

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا