مسکن و ساختمان

گودی که جان دو نفر را گرفت

شهردار منطقه ۱۷ به تشریح حادثه جمعه شب بلوار ابوذر پرداخت و گفت: عدم توجه به هشدارهای آتش نشانی و سستی خاک موجب مرگ دو نگهبان گود شد.

به گزارش صما، بررسی‌های شهرداری تهران نشان داده است که ۳۱۸ گود در تهران وجود دارد که عملیات اجرایی در آن انجام نمی‌شود، از این میان ۱۲۰ گود با خطر بالا شناسایی شده است که به صورت مداوم این گودها پایش و رصد می‌شود. اما این رصد و پایش های از خطر بالقوه این گودها نمی کاهد یکی از این خطرات بالقوه دو شب پیش در منطقه بلوار ابوذر تهران حادثه آفرید، گودبرداری در ساختمانی در ضلع شرقی و غربی خیابان ابوذر، تقاطع خیابان فلاح در منطقه ۱۷ شهرداری تهران که منجر به فوت دو نفر شد.

داود لطفی شهردار منطقه ۱۷ در باره اقدامات شهرداری و آتش نشانی تهران در این حادثه ریزش گفت: دلائل فنی این حادثه در حال بررسی است و نمی توان دقیق و متقن درباره علت آن نظر داد.

وی با بیان اینکه این حادثه در شامگاه روز پنجشنبه ساعت ۲۱ از طریق پیام به آتش نشانی و شهرداری منطقه آغاز شد که براساس این گزارش اعلام شد در خیایان شهسوار نبش خیابان اسدی به علت وجود ترک های ساختمانی مجاور یک کارگاه ساختمانی در حال ریزش است.

لطفی در ادامه توضیح داد: با کلیه عوامل شهرداری و آتش نشانی به محل گزارش شده مراجعه کردیم و با مشاهده شرایط تصمیم گرفتیم به سرعت به تخلیه تمام واحدهای مسکونی ضلع های جنوبی، شرقی، غربی و شمالی این محل اقدام شود.

وی با بیان اینکه ۳۰ واحد مسکونی و تجاری با همراهی مردم محله برای جلوگیری از بروز حوادث احتمالی تخلیه شدند گفت: حول و هوش ساعت ۱۷ متوجه شدیم که متاسفانه ۲ پلاک جنوبی این کارگاه دچار ریزش اند. این ساختمان ها ۳ و ۲ طبقه بودند و خوشبختانه به دلیل اقدام به موقع شهرداری هیچکس در این حادثه حضور نداشت و آسیب ندید.

شهردار منطقه ۱۷ ادامه داد: از شامگاه روز جمعه تا بامداد این روز متاسفانه ریزش دیگری رخ داد، اما در دیواره شرقی هیچ ساختمانی ریزش نداشت و با توجه به ریزش جداره خاکی دو ملک مسکونی کلیه بناهای پرخطری که امکان ریزش داشتند توسط ماموران آتش نشانی تخریب شدند.

لطفی بااشاره به اینکه متاسفانه نگهبان این کارگاه ساختمانی که گودبرداری اش مخاطره آمیز بود در ساعات پایانی شب جمعه با وجود اخطارهای آتش نشانی با گذر از نوارهای هشدار و نزدیک شدن به دیواره این بنا با ریزشی که به دلیل سستی خاک بود به داخل گود در سمت شرقی سقوط کردند، گفت: به خاطر شرایط پیچیده عملیات امداد و نجات تا حدود ساعت ۳ بامداد روز شنبه ادامه داشت و متاسفانه اجساد از زیر آوار بیرون کشیده شدند.

وی یادآور شد: شب پنجشنبه با توجه به هشدارهای قبلی نسبت به قطع گاز واحدهای مجاور این گود اقدام شده بود.

حالا امروز محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در جلسه شورای شهر با اشاره به این حادثه گفت: در دو روز گذشته شاهد ریزش ساختمان های مجاور گودی در منطقه ۱۷، محله فلاح بودیم که بسیار وحشتناک و نگران کننده بود.

وی خطاب به صاحبان گودهای پرخطر گفت که چنانچه از آخرین فرصتی که شهرداری در اختیارشان قرار داده است برای ایمن سازی این گودها، استفاده نکنند، شهرداری تهران راسا نسبت به پر کردن و تعیین تکلیف گودها با ایجاد سازه نگهبان اقدام می کند.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا