مسکن و ساختمان

رکود بازارمسکن در جنوب تهران

بالا بودن قیمت‌های پیشنهادی فروش از یک سو و کاهش ارزش نقدینگی خریداران از سوی دیگر باعث شده تا اکنون بازار خرید و فروش واحدهای مسکونی روزهای سردی را تجربه کند و به همین خاطر رکود در بازار مسکن حکمفرما شده است.

دنیای اقتصاد: این روزها بازار خرید و فروش واحدهای مسکونی در برخی مناطق تهران درآمدزایی کافی برای اکثر مشاوران املاک ندارد؛ چراکه طبق گفته بنگاهداران مسکن فعال در مناطق مختلف به خصوص در نیمه جنوبی تهران، بازار خرید و فروش واحدهای مسکونی راکد است یا اینکه درصد بیشتر معاملات روی واحدهای متراژ کوچک بین ۴۰ تا ۶۰ متر مربع صورت می‌گیرد.

بالا بودن قیمت‌های پیشنهادی فروش از یک سو و کاهش ارزش نقدینگی خریداران از سوی دیگر باعث شده تا اکنون بازار خرید و فروش واحدهای مسکونی روزهای سردی را تجربه کند و به همین خاطر رکود در بازار مسکن حکمفرما شده است.

یک مشاور املاکی در خیابان ولیعصر جنوبی درباره وضعیت فعلی بازار خرید و فروش واحدهای مسکونی گفت: در حال حاضر بازار بسیار ضعیف است؛ چراکه قدرت خریداران با قیمت پیشنهادی فروش مالکان همخوانی ندارد.

وی در ادامه افزود: این روزها اکثر متقاضیان برای خرید واحدهای ۴۰ تا ۵۵ متری به بازار مراجعه می‌کنند و بودجه‌ای که برای خرید تامین کرده‌اند نزدیک به ۱۱۰ میلیون تومان است.

آزاد درباره قیمت‌های پیشنهادی فروش تصریح کرد: الان تعداد فروشنده در بازار هم کم است؛ اما در عین حال فروشنده‌ها اگر خریدار باشد واحدشان را خواهند فروخت.

این بنگاهدار تاکید کرد: منظور از خریدار، متقاضی معمولی نیست؛ بلکه منظور، خریداری است که حاضر باشد به جای پرداخت قیمت واقعی واحد مورد نظر، قیمت دلخواه مالک را که شاید بیشتر از قیمت واقعی باشد، پرداخت کند.

وی ۴۰ روز گذشته را به عنوان آخرین نوسان قیمت فروش در بازار مسکن به دلیل تحولات بازار ارز و طلا اعلام کرد و گفت: با توجه به این موضوع قیمت هر متر مربع واحد مسکونی نوساز حدود ۳۰۰ هزار تومان با رشد همراه شد.

شواهد نشان می‌دهند که بازار معاملات مسکن در محدوده اتوبان آهنگ هم نه تنها از رونق برخوردار نیست، بلکه با رکود دست و پنجه‌نرم می‌کند.

یک دلال در بازار مسکن این محله اظهار کرد: در حال حاضر اکثر خریداران با بودجه ۱۰۰ میلیون تومانی در تلاش هستند که بتوانند واحدی حداقل با متراژ ۵۰ متر مربع را خریداری کنند.

وی خاطر نشان کرد: دو ماه گذشته نرخ واحدهای مسکونی فروشی با افزایش مواجه شد؛ به طوری که قیمت هر متر مربع واحد مسکونی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان افزایش یافت.
خادمی عنوان کرد: اما خریداران سعی می‌کنند که واحد مورد نظر را با قیمت قبل خریداری کنند.

از طرف دیگر در حوالی میدان جمهوری یک مشاور املاکی در رابطه با اوضاع فعلی معاملات واحدهای مسکونی به رکود اشاره کرد و گفت: در ۳ هفته گذشته فروشنده‌ها قیمت‌های پیشنهادی فروش خود را تغییر دادند و بیشترین نوسان قیمت پیشنهادی متری حداقل ۱۵۰ هزار تومان به واحدهای نوساز اختصاص یافت.

رضایی دلیل این افزایش قیمت را نرخ‌های جدید مصالح ساختمانی و همچنین دستمزد کارگران اعلام کرد.

به همین خاطر در حال حاضر هیچ خریداری در بازار قصد خرید ندارد و به نظر می‌رسد همچون گذشته باید کمی زمان بگذرد تا قیمت‌های جدید به ثبات برسد تا متقاضیان هم قیمت‌ها را بپذیرند و اقدام به خرید کنند.مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا