مسکن و ساختمان

آخرین اقدامات مجلس برای کنترل بازار

رییس مجلس شورای اسلامی صبح روز پنجشنبه با حضور در نمایشگاه مطبوعات در جمع خبرنگاران در پاسخ به خبرنگار ایسنا، آخرین اقدامات مجلس برای کنترل بازار را تشریح کرد.

دکتر علی لاریجانی در جمع خبرنگاران در نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا، درباره‌ آخرین جلسات مجلس و دولت برای بررسی وضعیت اقتصادی و نیز جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس با وی در خصوص بسته پیشنهادی مجلس برای کنترل بازار گفت: بسته پیشنهادی مجلس مطرح نبوده؛ چراکه مسوولیت کار بر عهده‌ دولت است و نباید خلط شود؛ لذا کاری که مجلس می‌کند قانون‌گذاری بوده و سایر مسائل جنبه مشورتی دارد.

وی خاطرنشان کرد: نمایندگان مجلس در جلساتی با دولت نظرات مشورتی خود را برای این‌که جلوی وضعیت ارز گرفته شود ارائه کردند. اما هدایت و مسوولیت کار با دولت است. مجلس دو کار را انجام داده است؛ یکی این‌که منابع ارزی که اکنون به فروش می‌رسد کجا مصرف می‌شود و تا آن‌جا که اطلاع دارم روز گذشته شورای نگهبان آن را تصویب کرده و اشکالی نیز نبوده و به زودی ابلاغ می‌شود که در واقع حمایت‌هایی از بخش‌های صنعتی و تولیدی کشور انجام پذیرد.

وی ادامه داد:‌ طرح دیگری که اکنون در کمیسیون مربوطه مطرح است برای گام بعدی هدفمندی یارانه‌هاست؛ اما سوال این است که با توجه به شرایط فعلی آیا امسال وقت برداشتن گام دوم است یا خیر؟

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: برداشت بسیاری از افرادی که در مجلس هستند این است که اکنون زمینه برای این‌که قیمت گاز، بنزین و … افزایش یابد فراهم است یا خیر؟ چراکه این زمینه فراهم نیست؛ ‌لذا گام بعدی باید زمانی باشد که شرایط آرام‌تری فراهم باشد.

وی با بیان این‌که «کار مهمتر در حال حاضر مساله بودجه سال آینده است» اظهار کرد: با توجه به شرایط فعلی باید نوع سیاست‌گذاری‌ها در بودجه‌ریزی به نحوی باشد که به بودجه‌ عمرانی لطمه نخورد. ضمنا چون منابعی نیست به طور روتین اگر انجام شود دچار مشکل هم خواهیم بود. پس باید از مکانیزم‌های بخش خصوصی استفاده کرد که اکنون در مجلس این کار در حال پیگیری است که چگونه می‌توانیم از منابع ارزی که برای بودجه‌ عمرانی در نظر گرفته می‌شود به گونه‌ای استفاده کرد که بسیاری از پروژه‌های عمرانی توسط بخش خصوصی صورت پذیرد و در نهایت ما تسهیلات و کمک‌هایی را به آن‌ها ارائه می‌کنیم که در حال حاضر بر روی آن فکر می‌شود.

;

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا