مسکن و ساختمان

فروش نفت خام به مردم در قالب انتشار اوراق سلف نفتی

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران از برنامه ریزی برای فروش نفت خام به مردم در قالب انتشار اوراق سلف نفتی خبر داد.

به گزارش خبرنگار صما، احمد قلعه بانی گفت : فروش اوراق بهادار سلف نفتی به عنوان ابزاری کارآمد و موثر در صنعت نفت تعریف شده و قرار است با اجرای این روش، سرمایه کلان و جزء افراد حقیقی و حقوقی در این صنعت به کار گرفته شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تامین سرمایه از محل فروش اوراق بهادار سلف نفتی یا صکوک سلف نفتی را به عنوان ابزار عملیاتی برای تامین مالی پروژه های جدید و توسعه طرح های نفتی اعلام کرد و اظهار داشت : با استفاده از این روش ، مردم می توانند در تولید و استخراج نفت سرمایه گذاری کنند و سود قابل توجهی نصیب آنها شود.

قلعه بانی تصریح کرد: تنوع ابزارهای مالی سبب جذب نقدینگی می شود و اگر نقدینگی جذب شده به درستی به
طرح های توجیه پذیر اختصاص یابد، در سطح کلان اقتصاد، کارآیی تخصیص منابع خواهیم داشت که در بهره وری اقتصاد و توسعه کشور، نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

وی یکی از ابزارهای مهم در زمینه پوشش ریسک نوسان های قیمتی را ابزار سلف اعلام کرد.

شرکت ملی نفت سالانه به ۳۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد که بر اساس تصمیم گیری، فروش اوراق بهادار سلف نفتی به عنوان ابزاری کارآمد و موثر در صنعت نفت تعریف شده است.

انتشار اوراق سلف نفتی سال گذشته در وزارت نفت مطرح اما با تاخیر رو به رو شد. بر اساس اعلام مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران امسال نیز دوباره این موضوع در وزارت نفت مطرح شده است.

بر اساس اعلام شرکت ملی نفت ایران در سال ۹۰، دو نماد برای خرید این اوراق در نظرگرفته شده است و افراد با دلار و ریال می توانند این اوراق را بخرند که در نماد اول خرید و فروش برمبنای دلار است و چنانچه ارزش هر بشکه نفت در زمان سررسید به ۱۴۰ دلار برسد، سود آن سالانه (تا ۴ سال) ۱۰ درصد محاسبه می شود و اگر بهای هر بشکه نفت به ۱۶۰ دلار برسد، سود آن سالانه ۱۵ درصد محاسبه می شود که ۱۰ تا ۱۵ درصد سود روی دلار، جاذبه خوبی برای خریداران ایجاد می کند.

در نماد دوم خرید و فروش نفت برمبنای ریال و سود سالانه روی نرخ ریال ۲۰ تا ۲۵ درصد در نظرگرفته شده است؛ بنا بر این پرداختی افراد تا دو برابر قابل افزایش است که این رقم از سودی که بانک ها به عنوان نرخ پنج ساله سپرده گذاری در نظر گرفته اند (حدود ۲۱.۶۸ درصد) ، بیشتر و سودآورتر است.

بر اساس برنامه وزارت نفت، سال گذشته مقدار نفت در هر قرارداد ۱۰ بشکه و حداقل مقدار تحویل فیزیکی در محموله ها یک میلیون بشکه تعیین شده بود.

براساس گزارش شانا، امکان انتقال این اوراق (خرید و فروش اوراق) از فردی به فرد دیگر تا زمان سررسید وجود دارد؛ به همین دلیل به این نوع ;قرارداد سلف موازی گفته می شود.

منبع;

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا