دانشنامه ساخت و ساز

آموزش جامع و گام به گام نرم افزار کتیا Catia

در آموزش کتیا، شما یاد می‌گیرید که چطور با این نرم افزار کار کنید. آموزش به صورت گام به گام از مقدماتی تا پیشرفته طراحی شده است. بنابراین حتی اگر چیزی از کتیا نمی‌دانید، این دوره برای شما مناسب خواهد بود.

نرم افزارهای طراحی مدل

طراحی با کمک نرم افزار، یکی از قدرتمندترین ابزارهایی است که انسان توانسته خلق کند. این کار کمک می‌کند تا پیش از روبه‌رو شدن با خروجی واقعی و نهایی، مدل دیده شده و تمام نواقص آن تا حد امکان برطرف شود. اگر برای خدمت و یا تولید یک محصول، از نرم افزارهای مدل‌سازی استفاده شود، به احتمال کم‌تری از کار نهایی پشیمان می‌شویم. به غیر از ارائه‌ی محصول بهتر با نقص کم‌تر، نرم افزارهای مدل‌سازی از هزینه‌ها نیز بسیار می‌کاهند.

امروزه، خدمات زیادی از نرم افزارهای مدل‌سازی استفاده می‌کنند. جراحان بینی، برای نمایش نتیجه‌ی نهایی و تناسب بینی با چهره، از نرم افزارهای مدل‌سازی استفاده می‌کنند. برخی آرایشگران حرفه‌ای، برای نمایش تناسب مدل مو و میکاپ انتخابی، از نرم افزارهای مدل‌سازی استفاده می‌کنند. هم‌چنین فعالیت‌های عمرانی، معماری، صنعتی، خودروسازی و … از این امکان استفاده می‌کنند.

مارولوس دیزاینر، نرم‌ افزاری است که به منظور طراحی و ایده‌پردازی برای خلق لباس به کار برده می‌شود. نرم افزار کتیا، برنامه‌ای است که برای دیزاین و مدل‌سازی محصولات صنعتی به کار برده می‌شود. نرم افزار civil3d، برنامه‌ای است که برای مدل‌سازی عمرانی کاربرد دارد. نرم افزار ۳d max از نرم افزارهای رایج دیگری است که برای مدل‌سازی عمران و معماری کاربرد دارد. اگر در اینترنت جست‌وجو کنید، احتمالاً برای هر حرفه و تخصصی، نرم افزار مربوط به مدل‌سازی آن را نیز خواهید دید.

آشنایی با نرم افزار کتیا

کتیا (Catia)، نرم افزار قدرتمند برای طراحی و ساخت صنایع است. کتیا سرواژه‌ی «Computer Aided Three-dimensional Interactive Application» است که به معنای نرم‌ افزار کمکی تعاملی سه بعدی است.

این نرم افزار توسط شرکت داسو سیستمز طراحی و ساخته شده که این شرکت چند ملیتی در فرانسه مستقر است. محصول کتیا، یکی از قوی‌ترین و برترین نرم افزارهای حوزه‌ی CAD/CAM/CAE (طراحی، تولید و تحلیل به کمک کامپیوتر)‌ است که در سطح ایران و جهان با استقبال خوبی روبه‌رو شده است.

کاربرد نرم افزار کتیا

نرم افزار کتیا برای طراحی سه بعدی، راه حل‌های مهندسی با کمک کامپیوتر، راه‌های تولید به کمک کامپیوتر استفاده می‌شود. این نرم افزار نماهای مختلفی از محصول طراحی شده، پیش از ساخت آن، نشان می‌دهد. این موضوع کمک می‌کند تا طراحی محصول کم هزینه‌تر و بهتر صورت پذیرد. هم‌چنین کتیا فضایی را فراهم می‌کند تا امکان به اشتراک‌گذاری محصول طراحی شده وجود داشته باشد.

صنایعی مانند خودروسازی، هوا و فضا، تجهیزات دفاعی و صنعتی، طراحی گیاهان، کالاهای بسته‌بندی مصرفی، معماری و ساخت و ساز، نفت و دیگر خدمات، می‌توانند ‌از نرم افزار کتیا استفاده کنند. در حال حاضر، نرم افزار کتیا برای مواردی نظیر توسعه‌ی هواپیماهای جنگنده‌ی سبک هند، شرکت ایرباس اروپا، سیستم‌های BAE، P3 Voith استفاده می‌شود.

پکیج کتیا برای چه کسانی مناسب است؟

مهارت، بسیار مهم‌تر از دانش محض است. اگر یک مهندس مکانیک هستید و می‌خواهید وارد صنایع شوید، باید بر نرم افزار مدل‌سازی مسلط باشید. در حقیقت مهارت‌های نقشه‌خوانی، نقشه‌ کشی، مدل‌سازی با نرم افزار از ضروری‌ترین مهارت‌هایی است که از یک مهندس مکانیک انتظار می‌رود.

به غیر از مهندسین مکانیک، مهندس و معمار سیستم، مهندس و طراح صنعتی، مهندس سیالات و … نیز از یادگیری و به کار بردن این نرم افزار بی‌نیاز نیستند. خلاصه این‌که یادگیری کتیا دیزاین، برای تمام علاقه‌مندان به طراحی محصول، طراحی سه بعدی، مدل‌سازی دیجیتال و سه بعدی، مناسب خواهد بود.

چرا باید نرم افزار کتیا را یاد بگیریم؟

ممکن است برایتان این سؤال مطرح شود که چرا یادگیری برای مدل‌سازی سه بعدی را باید با نرم افزار کتیا شروع کنیم. نرم افزارهای زیادی هستند که این کار را برایمان انجام می‌دهند. نرم افزار فلوئنت، راینو و solidworks دو نمونه دیگر از این نرم افزارها هستند. اما هیچ‌کدام به قدرتمندی نرم افزار کتیا نیستند. این نرم افزار محیط گرافیکی قدرتمند و کاربر پسندی دارد که سبب سهولت و جذابیت کار با آن می‌شود. هم‌چنین امکانات و ابزارهایی دارد که در حیطه‌ی طراحی محصول، کامل و حرفه‌ای است.

از سوی دیگر، یادگیری نرم افزار کتیا به شما کمک می‌کند تا محصول مورد نظر را با صرف زمان و هزینه‌ی کم‌تر پیاده‌سازی کنید. محصولی که در کتیا طراحی و مدل‌سازی می‌شود، بعد از تولید نهایی، کم‌تر به اصلاح و تغییرات نیاز خواهد داشت. چرا که حتی می‌توان رفتار قطعات را نیز پیش‌بینی و شبیه‌سازی کرد. مجموع تمام این امکانات و ویژگی‌ها،‌ در کم‌تر نرم افزاری دیده می‌شود.

بررسی بازار کار با یادگیری کتیا

از آن‌جایی که نرم افزار، نقش جدی و مهمی در فعالیت‌های مختلف دارد؛ بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند تا با تقویت مهارت‌های خود در یک نرم افزار خاص، وارد بازار کار شوند. خوشبختانه امروزه، نرم افزار کتیا جایگاه خوبی در میان نرم افزارهای گرافیکی و صنعتی دارد. بنابراین یادگیری حرفه‌ای این نرم افزار به شما کمک می‌کند تا بتوانید حرفه‌ی متناسب با آن را پیدا کنید. البته فراموش نکنید برای پیروزی در برابر رقیبانتان، ناچار هستید تا سطح نرم افزار کتیا پیشرفته (در حد عالی) آموزش ببینید.

پیش نیازهای دوره آموزش کتیا

خبر خوش این‌که دوره‌ی آموزش کتیا از سطح مقدماتی پوشش‌دهی می‌شود. یعنی حتی اگر هیچ چیز در رابطه با مدل‌سازی و طراحی صنعتی نمی‌دانید، این دوره مناسب شما خواهد بود. دوره‌ی آموزش مقدماتی کتیا کمک می‌کند تا هر مفهوم و نکته‌ای در رابطه با این حوزه را به خوبی یاد بگیرید. این دوره آموزش‌های خود را تا سطح حرفه‌ای و پیشرفته ادامه داده است. با این حال شما یک‌سری پیش نیاز سخت افزاری نیاز دارید. از آن‌جایی که کار نرم افزار کتیا، در حوزه‌ی نرم افزارهای گرافیکی دسته‌بندی می‌شود؛ سیستم شما باید قابلیت کار با آن را داشته باشد.

برای این منظور توصیه می‌شود تا حداقل رم سیستم ۸ گیگ و گرافیک نیز بالاتر از ۴ گیگ باشد. رم و گرافیک قوی‌تر، به شما کمک می‌کند تا نرم افزار را روان‌تر و بدون مشکل اجرا کنید. هم‌چنین پردازنده‌ی سیستم بایستی از ۵ هسته بالاتر باشد. در نظر داشته باشید که حجم نرم افزار، به خودی خود بالاست. پس برای اجرای روان‌تر کتیا، نیاز دارید تا کش رم نیز قوی‌تر باشد.

انواع محیط کتیا

نرم افزار catia، محیط‌های گوناگونی دارد که به کاربران خود این امکان را می‌دهد تا طراحی مد نظر را در محیط دلخواه پیاده‌سازی کنند. هر محیط شامل محیط‌های دیگر و ابزارهای متنوعی است. در این بخش، به اختصار انواع محیط کتیا را معرفی کرده‌ایم.

  • Mechanical Design
  • Shape Design (shape design پرکاربردترین محیط در کتیا است.)
  • Analysis & Simulation
  • AEC Plant
  • Machining
  • DMU
  • Equipment & Systems
  • Machining Simulation
  • Ergonomics Design & Analysis

همان‌طور که اشاره شد، هر یک از این محیط‌ها، شامل مجموعه محیط‌های دیگری هم هستند. به عنوان مثال، در محیط Mechanical Design، محیط‌های دیگر برای طراحی قطعه، ورق کاری، سطح سازی، طراحی قالب، اسمبلی کتیا،‌طراحی سازه و … نیز وجود دارد.

آموزش نرم افزار کتیا

مکتب خونه، بهترین و کامل‌ترین دوره‌های آموزش نرم افزار کتیا را دارد. در این دوره‌ها، از صفر تا صد مفاهیم کار با نرم افزار کتیا پوشش‌دهی شده است. اگر قصد یادگیری کتیا دیزاین را دارید، می‌توانید در دوره کتیا مکتب خونه شرکت کرده و خودتان را برای بازار کار با این نرم افزار آماده کنید.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا