مسکن و ساختمان

آغاز اخذ مالیات خانه‌های خالی از ۱۰ روز دیگر

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید مجدد بر اخذ مالیات بر خانه‌های خالی از اول بهمن ۱۴۰۰، گفت: اطلاعات اقامتی ۶۰ میلیون نفر از مردم کشور در سامانه املاک و اسکان وجود دارد.

محمود محمودزاده درباره اخذ مالیات از خانه‌های خالی با بیان ” این کار صعوبت و سختی دارد” اظهار کرد: کاری که وزارت راه و شهرسازی در باطه با مالیات خانه‌های خالی انجام داد مبتنی بر خوداظهاری است، اگر خوداظهاری صورت نگیرد دچار مشکل می‌شویم و چنین اطلاعاتی را در کشور به‌ندرت می‌توان پیدا کرد.

وی تصریح کرد: در جلسه هفته گذشته با رئیس سازمان امور مالیاتی اعلام کردیم الان بیش از ۳۰۰ میلیون فیلد اطلاعاتی از خانوارهای سراسر کشور شهری و روستایی در وزارت راه و شهرسازی موجود است. همچنین اطلاعات اقامتی ۶۰ میلیون نفر از مردم کشور درسامانه املاک و اسکان وجود دارد.

وی تایکد کرد: بر اساس آخرین جمع‌بندی اطلاعات یک میلیون ۳۰۰ هزار واحد در سامانه موجود است.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: تعدادی که روز شنبه هفته جاری به سازمان امور مالیاتی ارسال شد که معاون این سازمان به آن اشاره کرد مربوط به واحدهایی است که خالی بودن آنها نیازی به استعلام دوباره نداشته است.

محمودزاده بیان کرد: به مالکان ۱.۳ میلیون واحد مسکونی پیامک ارسال کرده‌ایم که تا ۲۳ دیماه مهلت دارند، برای اینها بار سوم به صورت الکترونیک اخطار ارسال کرده‌ایم تا اگر احیانا در اطلاعات وزارت راه و شهرسازی نقصی وجود دارد یا نقل و انتقالی قرار گرفته برای آخرین بار آنرا ویرایش کنند.

وی ادامه داد: این اطلاعات تا آخر دیماه که فرجه قانونی است در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار خواهد گرفت. موضوع اخذ مالیات خانه‌های خالی از ابتدای بهمن ماه اجرایی می‌شود.

وی با بیان این‌که تا امروز هیچ مهلتی تعیین نشده بود،‌یادآور شد: بر اساس قانون تا ۱۹ خرداد امسال، اگر شهروندی روستایی و شهری اگر محل سکونت را درج نکرده بودند باید به‌عنوان خانه خالی آنرا به سازمان امور مالیاتی ارسال می‌کردیم. اما با توجه به همزمانی با انتخابات ریاست‌جمهوری، شرایط کرونایی و این‌که باید ۲۸ میلیون خانوار باید طی دو ماه ثبت اطلاعات می‌کردند که در بازه زمانی ۲ ماهه امکان پذیر نبود از ستاد ملی کرونا درخواست کردیم زمان را تمدید کنند.

به گزارش تسنیم، وی ادامه داد: آخرین بار تا پایان آذرماه این مهلت تمدید شد. موضوع مالیات دو بخش است؛ یکی بر اساس قانون سال ۵۴ بود تا قبل از اصلاحیه ماده ۵۴ مکرر. ۱.۳ میلیون خانه شناسایی شده، عموما مربوط به آن دوره زمانی -قبل از آذرماه سال ۹۹- است.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا