دانشنامه ساخت و ساز

اصول و نحوه اجرای کف سرامیکی

ماده اصلی ساخت سرامیک خاک رس است و از سوی کارخانه های سازنده به صورت های بدون لعاب  یا لعاب دار تهیه و به بازار عرضه می شود. . سرامیک ها در اشکال مربع، مستطیل و یا چندضلعی تهیه می شوند. ضخامت آنها از ۱۲ تا ۲۰ میلی متر تغ ییر میکند  علاوه بر این اشکال، ابعاد و اشکال ویژه ای از آن برای مصرف در گوشه ها و قرنیزها نیز ساخته می شود. میزان جذب آب در سرامیک ها بسیار کم بوده و در برابر اسید ها مقاومند، از آنجایی که دارای سطحی صاف و صیقلی هستند مواد زاید را به خود نمی گیرند، این ویژگی ها باعث شده از این ماده ساختمانی برای پوشش فضاهای بهداشتی استفاده شود .

اجرای سرامیک

 

اجرای فرش کف با سرامیک

اجرای سرامیک

اجرای کف سرامکیی اجرای کف سرامکیی اجرای کف سرامکیی اجرای کف سرامکیی اجرای کف سرامکیی اجرای کف سرامکیی

نکات اجرایی فرش کف با سرامیک

زیرسازی مورد نیاز سرامیک کاری عبارت است از اجرای یک قشر اندود ماسه سیمان ۶: ۱ یا ۱۰۵ به ضخامت ۲ سانتی متر و همچنین یک قشر اندود تخته ماله با سیمان و خاک سنگ به ضخامت ۵ میلی متر. مقدار ملات مصرفی برای زیرسازی با احتساب افت، ۷ لیتر در متر مربع است. فاصله بین قطعات سرامیک ۲ تا ۵ میلی متر و عموما به طور متوسط ۳ میلی متر است که این بندها با دوغاب پر می شود.

برای پر کردن بندها از دوغاب سیمان و پودر سنگ استفاده می شود. دوغاب مصرف شده برای بندکشی، همواره بیشتر از حجم فضای خالی است، زیرا مقداری از دوغاب روی سطح سرامیک باقی می ماند که پاک شده و مصرف مجدد ندارد. پر کردن فواصل سرامیک ها با دوغاب باید حداقل ۲۴ ساعت پس از نصب سرامیک ها صورت پذیرد. پس از آنکه دوغاب سفت شد، باید آن را به وسیله پارچه مرطوب از سطح سرامیک پاک کرد. برای نصب سرامیک روی سطوحی مانند گچ، چوب و مواد قیری از چسب های آلی یا معدنی استفاده می شود. کاشی و سرامیک را نباید قبل از نصب، مدت زیادی در آب قرار داد که زنجاب شود.

فقط کافی است کاشی را در آب فرو برده و خارج نمود تا گرد و غبار روی آن پاک شود. در ساختن ملات برای پوشش سرامیک باید از مصرف آهک، گچ، خاک و پودر سنگ خودداری نمود. اگر از سیمان سفید یا رنگی برای پوشش بندها استفاده می شود، بهتر است برای ساختن ملات از پودر کوارتز پودر سنگ شیشه) به جای ماسه استفاده کرد.

سرامیک کاری معمولا در فضاهایی اجرا می شود که دارای آبرو بوده و امکان شست وشوی فضا وجود دارد . در این گونه فضاها سرامیک کاری به صورت تخت انجام نشده و به صورت شیب دار اجرا می شود . علاوه بر مواردی که در این واحد یادگیری ارائه شد، اجرای کژم بندی کف به منظور اجرای شیب و نصب کفشور و اجرای عایق رطوبتی آن در پودمان دوم به صورت مبسوط شرح داده شده است. در تصاویر زیر نمونه هایی از الگوی سرامیک کاری در کف نشان داده شده است.

 

 

 

 

 

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا