مسکن و ساختمان

راه‌اندازی بورس انرژی تا یک ماه آینده

شاپور محمدی، گفت: در حال حاضر ۸۵ تا ۹۰ درصد از اقدامات راه اندازی و تکمیل بورس انرژی انجام شده است.

به گزارش ایسنا، مدیر عامل شرکت بورس انرژی از راه اندازی بورس انرژی در یک ماه آینده خبر داد و گفت: کارهای باقیمانده به وضعیت مالی مشتریان و روابط خریداران و فروشندگان و نوع تعاملات آنها در مقایسه با امکانات ما و پیگیری این امور است.

محمدی خاطرنشان کرد: از جمله مسائل پیش رو که باید حل شود گردش مالی خریداران است که در تعامل با سازمان بورس باید حل شود و پس از آن بورس انرژی آماده راه اندازی است.او مشارکت نهادهای مختلف و نیز وزارتخانه‌های مرتبط را برای راه اندازی بورس انرژی و ادامه فعالیت آن مهم دانست و گفت: خریداران و فروشندگان این بورس نهادها و وزارتخانه‌ها هستند که باید در فعالیت‌های بورس انرژی مشارکت داشته باشند.

مدیر عامل شرکت بورس انرژی تاکید کرد: اقدامات انجام شده از سوی بازار سرمایه برای راه اندازی بورس انرژی پیشرفت خیلی خوبی داشته است و الان آمادگی تقریبا بالایی برای کار دراین بورس وجود دارد.محمدی در پاسخ به نحوه معاملات بورس انرژی تصریح کرد:‌در حوزه‌های مختلف مکانیزم معاملات متفاوت است در حوزه برق روش‌های خاصی به دلیل پایداری سیستم برق رسانی و انتقال برق وجود دارد.

وی افزود:‌ دانه بندی‌های معاملاتی برق می‌تواند به شکل‌های روزانه در بارهای مختلف پر بار ، کم بار ، میان بار باشد و در دانه‌بندی های روزانه، هفتگی و سالانه تعریف شود.مدیر عامل شرکت بورس انرژی خاطرنشان کرد: مشارکت شبکه برق ایران، توانیر، بورس انرژی، شرکت مدیریت فن‌آوری و نیز سازمان بورس در این فرآیند تاثیرگذار است.

محمدی تاکید کرد: نحوه قیمت گذاری در بورس انرژی براساس عرضه وتقاضا خواهد بود.او از نفت به عنوان دیگر حامل انرژی که در بورس انرژی عرضه خواهد شد نام برد و ادامه داد: مذاکراتی برای عرضه محصولات دیگر همچون نفت و محصولات آن در بورس انرژی صحبت شده است.مدیر عامل شرکت بورس انرژی با ابراز امیدواری از این که بتوان نفت را در بورس انرژی عرضه کرد، در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا این اقدام بورس انرژی موازی کاری با بورس نفت نیست؟ اظهار کرد: ما با نهادهای دیگر تعامل خواهیم داشت و این که کدام محصول در کدام بازار عرضه و معامله شود در تشخیص سازمان بورس است.

محمدی یادآور شد: با توجه به اساس‌نامه بورس انرژی مبنی بر ارائه حامل‌های انرژی در بورس انرژی این بازار بهترین بورس برای عرضه و معامله انرژی است.وی با بیان این‌که در فاز اول بورس انرژی در سطح داخل کشور معاملات را انجام می دهد، اعلام کرد:‌در فاز بعدی بین المللی کردن بورس انرژی ایران در دستور کار قرار دارد.

مدیر عامل شرکت بورس انرژی در پاسخ به این پرسش که با توجه به تجربه بورس نفت مبنی بر مشکلات انتقال ارز در معاملات بین المللی، راهکاری برای حل این مشکل در بورس انرژی دیده شده است یا خیر؟ گفت: بورس انرژی به عنوان بخشی از اقتصاد ایران با تمام مسائل اقتصادی کشور مواجه است و از آن جدا نیست.

وی خاطرنشان کرد: برنامه‌های بلند مدت بورس انرژی تحت تاثیر اتفاقات کوتاه مدت قرار نمی گیرد و ما باید خود را برای زمانی مشکلی وجود ندارد آماده کرده و برای آن برنامه ریزی کنیم.محمدی با تاکید بر این‌که به طور قطع از تجربیات دیگران بویژه بورس نفت استفاده خواهیم کرد گفت:‌ مسئله مهم و اولیه برای ما آغاز معاملات در بورس نفت با مکانیزمی پویا است که بتوانیم برنامه‌های پیش رو را در آن اجرایی کنیم.;

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا