مسکن و ساختمانمعماری

مصادیق ارزش افزوده از حومه تا بالای شهر، تجربه های برای خلق کیفیت

نوید امامی، معمار در چهاردهمین اجلاس سازندگان و طراحان:

نوید امامی پنل مصادیق ارزش افزوده از حومه تا بالای شهر، تجربه های برای خلق کیفیت را با توضیح درباره پروژه همسایه در محمدشهر کرج آغاز کرد و سپس به سیر روند طراحی هایش براساس این اثر در کارهای بعدیش توضیح داد.

وی گفت: ساکنان شهرهای اطراف تهران را جمعیتی با فرهنگ‌های متفاوت و سطح درآمد متوسط به پایین تشکیل می‌دهند که به امید زندگی بهتر و یافتن موقعیت‌های شغلی یا تحصیلی، به پایتخت مهاجرت کرده‌اند اما به دلیل هزینه‌های بالای زندگی در تهران، در شهرهای مجاور تهران سکنا می‌گزینند. آنها در محل زندگی قبلی خود، با شکل دادن به پیوندهای اجتماعی مستحکم، تجربه زندگی در کنار همسایگان و هم‌محله‌ای‌هایشان را داشته‌اند که بعد از تحمیل سبک زندگی مدرن و آپارتمان نشینی و همچنین هزینه‌های بالای ساخت و زندگی در کلان شهرها، امکان شکل‌دهی به زندگی اجتماعی موثر از آنها دریغ شده است.
پروژه همسایه، بازآفرینی محلی ساختار یک مجتمع آپارتمانی است. در این بازآفرینی توجه به حفظ سرمایه اجتماعی و پایین آوردن هزینه‌های ساخت به عنوان هدف پروژه تعیین شدند. چالش چگونگی زندگی کردن شهروندانی با فرهنگ‌های مختلف و با سطح درآمد پایین در یک محیط باکیفیت، اهداف پروژه را شکل دادند. وی گفت: چگونه در این پروژه تلاش کرده است حس همسایگی را خلق کند. شکل دادن به فضاهای عمومی مرحله‌ی بعد بود. این فضاها به صورت اشتراکی به استفاده‌هایی همچون بازی کودکان، محلی برای معاشرت همسایه‌ها و… اختصاص داده شد. فضاهای عمومی در تمام طبقات و حیاط به نحوی شکل گرفت که ارتباط موثری بین ساکنین با هم و همچنین با خارج از بنا ایجاد کند. حیاط نیز با از بردن محدوده‌های امنیتی مرسوم منطقه، حد فاصل میان پروژه و کوچه و خیابان را از میان برداشت و به تعامل بیشتری با محله اقدام کرد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا