یادداشت

مجتمع رسانه‌ای ساختمان محرک ساخت‌وساز تمدن‌ساز

سعید ظریف، مدیرعامل مجتمع راه و ساختمان صما:

با گذشت بیش از ۱۷ سال از فعالیت مجتمع رسانه‌ای ساختمان (صما)، همچنان همان هدف بنیادی که این مجموعه را در فضای صنعت ساختمان ایران به وجود آورد، جان بخش تلاش‌های بی‌وقفه این مجموعه است: ترویج و توسعه فرهنگ ساخت‌وساز تمدن‌ساز در ایران.

با توجه به ریشه‌های عمیق فرهنگی و معماری ایران و نقش برجسته آن در تمدن‌سازی جهانی، مجتمع صما بر آن شد تا با استفاده از قدرت رسانه‌ای خود، به ارتقاء صنعت ساختمان و معماری در ایران کمک کند. این مجموعه به ترویج معماری بومی براساس ارزش‌های فرهنگی و معماری ایرانی می‌اندیشد و در این راه، به فعالیت‌های متنوعی می‌پردازد.

در سال ۱۴۰۲، صما برنامه‌های متعدد و متنوعی را در نظر گرفته است. از جمله این برنامه‌ها، برگزاری اجلاس‌های معماران و طراحان در شهرهای مختلف ایران است. این اجلاس‌ها با رویکرد “ساخت‌وساز تمدن‌ساز” در شهرهایی نظیر اصفهان، مشهد، تهران، شیراز و تبریز برگزار خواهد شد. هر اجلاس، فرصتی برای تبادل نظرات، تجارب و ایده‌ها در زمینه ساخت‌وساز تمدن‌ساز ارائه خواهد داد.

“ساخت‌وساز تمدن‌ساز”، عبارتی است که نه تنها یک رویکرد فنی به معماری و ساختمان را دربرمی‌گیرد، بلکه فلسفه‌ای عمیق و فرهنگی را نیز نمایان می‌کند. این فلسفه بیانگر آن است که هر ساختمان می‌تواند برابر با یک حرکت تمدن‌ساز باشد، حرکتی که بر پایه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جامعه ساخته می‌شود. همچنین این مفهوم بیانگر این است که معماری و ساختمان می‌توانند برای تقویت فرهنگ، هویت و توسعه اجتماعی و اقتصادی جوامع موثر باشند.

از میان برنامه‌هایی که صما برای اجلاس‌ها در سال جاری در نظر گرفته است، می‌توان به برگزاری پنل‌ها و کارگاه‌های تخصصی با حضور معماران و طراحان برجسته، نمایشگاه مصالح و تجهیزات استاندارد ساختمان، تقدیر از معماران و سازندگان برتر شهر و معرفی پروژه‌های شاخص و باکیفیت اشاره کرد.

در نهایت، می‌توان گفت که صما با ترویج فرهنگ ساخت‌وساز تمدن‌ساز، سعی در ارتقای میراث فرهنگی و تمدنی کشور دارد و با برگزاری اجلاس‌های سراسری در شهرهای مختلف، فرصتی برای گفتگو، یادگیری و تبادل تجربیات کارشناسان این عرصه فراهم می‌کند.

مجتمع رسانه‌ای ساختمان (صما) در زمینه‌های گوناگونی فعالیت می‌کند که نشان‌دهنده تعهد عمیق آن به ترویج و توسعه فرهنگ و ارتقا ساخت‌وساز است. از این جمله می‌توان به انتشار مجله ساختمان، فعالیت سایت خبری صما، برگزاری همایش‌ها، فعالیت‌های تبلیغاتی و آموزش‌های تخصصی و همچنین استدیو صما اشاره کرد.

سعید ظریف، مدیرعامل مجتمع راه و ساختمان(صما)

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا