شهر

شهرداری تهران ملزم به ارائه طرح تفصیلی ویژه منطقه ۱۲ شد

اعضای شورای شهر تهران، شهرداری را ملزم به ارائه طرح تفصیلی ویژه منطقه ۱۲ کردند.

به گزارش ایسنا، در جریان دویست و شصت و ششمین جلسه شورای شهر تهران بررسی طرح الزام شهرداری تهران به ارائه طرح تفصیلی ویژه منطقه ۱۲ در دستور کار اعضای شورای شهر تهران قرار داشت. در همین راستا محمد سالاری، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی در قرائت گزارش این طرح گفت: متاسفانه علی‌رغم نکات قوت خوبی که در طرح تفصیلی وجود دارد، ولی نقاط ضعف و خلاء‌های زیادی در فرایندهای طرح تفصیلی شهر تهران وجود داشته که یکی از آنها این است که فقط یک نسخه برای تمامی محدوده‌های شهری در ضابطه‌گذاری تعریف کرده است.

وی افزود: به عنوان مثال ضابطه تامین پارکینگ برای منطقه ۱۲ که بافت فرسوده و بافت تاریخی در آن باهم عجین شده است با منطقه یک و دو هیچ فرقی نداشته‌اند. در ارتباط با پهنه‌بندی‌ها هم همین‌طور بوده است.

به گفته سالاری،‌ عملا می‌توان گفت که طرح تفصیلی در منطقه ۱۲ شهر تهران کارایی ندارد.

این عضو شورای شهر تهران ادامه داد: بخشی از مشکلات را حل کرده‌ایم ولی بخشی دیگر نیاز به تغییر طرح تفصیلی دارند. خوشبختانه کارهای خوبی در این زمینه شروع کردند و مطالعات را انجام دادند. من خیلی امیدوارم که یک ماه و نیم آینده به سرانجام برسد.

از اولویت‌های جدی مدیریت شهری احیاء و نوسازی بافت‌های فرسوده است

وی با بیان اینکه . یکی از مهم‌ترین مشکلات محدوده مرکزی شهر تهران و یکی از اولویت‌های جدی مدیریت شهری احیاء و نوسازی بافت‌های فرسوده است، تاکید کرد: در محدوده مرکزی شهر تهران بافت‌های تاریخی با بافت‌های فرسوده عجین شده‌اند. در طرح تفصیلی الزامی به تامین پارکینگ است. یعنی اگر نتوانند پارکینگ آن منطقه را تامین کنند امکان نوسازی وجود ندارد. از طرف دیگر ضوابط میراث و برخی از مصوبات مجلس، اجازه بازگشایی معابر را نمی‌دهد. این موارد عملا مانعی جدی در احیاء و نوسازی بافت‌های فرسوده و تاریخی است.

سالاری افزود: یکی از مشکلات شهر تهران به خصوص در مناطق مرکزی بحث تاب‌آوری و ایمن‌سازی است. در بحث تاب‌آوری وقتی موانع جدی بر سر راه صدور پروانه و نوسازی وجود دارد عملا تاب‌آوری به ایمن‌سازی هم صورت نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه یکی از اقدامات خوبی که شورای پنجم انجام داده این است که برای اولین بار ضابطه پارکینگ را در جمهوری اسلامی ایران تغییر می‌دهد، افزود: تیم شهرداری با یک تیم در دانشگاه تهران یک قرارداد مشاوره‌ای نوشت و یکی از بهترین جلسات کمیسیون ماده ۵ بود که اساسا مبتنی بر تجربیات تاریخی در دنیا به‌شمار می‌رود.

سالاری اضافه کرد: در شهر تهران ضابطه پارکینگ را برای مراکز شهری تغییر می‌دهیم و حتی برای پارکینگ‌های ۱۲۰ متر هم تلاش می‌کنیم که این امر اختیاری باشد. در همین راستا این طرح ارائه شد. شهرداری به صورت همزمان با ارائه این طرح مطالعات را شروع کرده و کار آن در حال اتمام است.

وی تاکید کرد: شهرداری تهران موظف است لایحه طرح تفصیلی ویژه بافت تاریخی مرکزی در محدوده تاریخی حصار ناصری را با توجه به مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری کشور و با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران و سایر دستگاه‌های مرتبط طی مدت حداکثر شش ماه از ابلاغ شورای شهر ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا