حمل و نقل

نگاهی به آخرین وضعیت ساخت بزرگراه‌ شمالی کرج

این راه گره‌گشا است

اهتمام به توسعه آزادراه‌ها و محورهای ارتباطی استان البرز در سال‌های اخیر نکته‌ای مهم و قابل دفاع در عملکرد دولت تدبیر و امید است اما تکمیل یک پروژه کلیدی می‌تواند مکمل این اقدامات برای خروج کلانشهر کرج از بن بست ترافیکی محسوب شود.

قبل از پرداختن به این پروژه عمرانی که به نام سردار رشید اسلام شهید حاج «قاسم سلیمانی» نامگذاری شده، ذکر این  نکته ضروری است که کلانشهر پرجمعیت کرج در مسیر ارتباطی جمعیت میلیونی مسافران شمال و شمال غرب کشور قرار دارد و راه‌های استان البرز از محورهای مواصلاتی ترانزیتی و ملی به شمار رفته که تعداد ترددهای روزانه خودروها در این جاده‌ها گاهی از ۲ میلیون تردد در روز (ایام نوروز و سفرهای تابستانی) فراتر می‌رود.

مضاف بر این، رفت و آمد پرشمار روزانه کارگران و کارمندان بین تهران و کرج سبب شده تا همواره بین این شهرها ترافیک ثابت صبحگاهان و عصرها برقرار باشد و با افزودن تعداد پرشمار خودروهای مسافری و شخصی ۱۵ استان شمالی، شمال غرب و غرب کشور به ترافیک روزانه آزادراه تهران – کرج، پاسخ به  اینکه چرا ۱۸ درصد ترافیک جاده‌ای کشور به البرز اختصاص دارد، مشخص است.

با این اوصاف، گشایش خط یک آزادراه تهران – شمال به طول ۳۲ کیلومتر در زمستان سال ۹۸ و به دنبال آن افتتاح ادامه آزادراه شهید همت،۲ پروژه بزرگ عمرانی و راه‌سازی بود که به گفته مسوولان وزارت راه وشهرسازی حدود ۳۰ درصد از بار ترافیکی البرز کاست.

آزادراه شهید همت در مجموع به طول حدود ۴۰ کیلومتر بهار امسال به کلانشهر کرج و جاده قدیم کرج – چالوس متصل شد اما این پروژه زمانی تاثیر خود را در روان سازی ترافیک خواهد داشت که به ۲ آزادراه شمالی کرج موسوم به سردار شهید حاج قاسم سلیمانی اتصال یابد.

نگاهی به وضعیت ترافیکی راه های البرز

استان با گستره پنج هزار و ۸۰۰ کیلومتر مربع دارای یک هزار و ۴۵۰ کیلومتر آزادراه، بزرگراه، راه اصلی و روستایی است که ۱۸ درصد ترافیک جاده‌ای کشور مربوط به این استان است.

تردد مسافران شمال، شمال غربی و غرب کشور و جمعیت میلیونی گردشگران از جاده کرج – چالوس و آزادراه تهران – کرج – قزوین سبب شده تا راه‌های این استان در روزهای تعطیل و نیز ایام نوروز و تابستان پرترافیک باشد ضمن آنکه رفت و آمد روزانه شمار زیادی از کارمندان و کارگران بین تهران و کرج سبب ترافیک همیشگی در این محدوده شده است.

ترافیک سنگین بین تهران و کرج، موضوعی است که از سال ها پیش سبب خستگی و آزردگی مسافران بین این ۲ شهر شده که اگر چه پروژه بزرگی مانند آزادراه شهید همت و ۶ خطه شدن آزاد راه تهران – کرج در سال های اخیر به سرانجام رسید اما ترافیک در ورودی شرقی کرج یعنی محدوده پل کلاک تا میدان شهید سلطانی (پل فردیس) هنوز به قوت خود باقی است هرچند که گره و گلوگاه ترافیکی  سبب شد تا مسوولان کشوری و استانی در گام نخست تکمیل خط یک آزادراه تهران – شمال به سرانجام برسانند.

پیش از فعالیت دولت‌های یازدهم و دوازدهم، احداث ۲ بزرگراه شمالی و جنوبی برای کلانشهر کرج و استان البرز پیش بینی شد که این پروژه‌ها به مدیریت شهری کرج و مجموعه‌های استانی سپرده شد که البته نقش بزرگراه شمالی در گشودن گره کور ترافیکی برای کوتاه مدت و میان مدت ضروری است.

بزرگراه

اهمیت بزرگراه سردار شهید سلیمانی و انتظار مردم برای تکمیل آن

عملیات احداث بزرگراه شمالی که به نام سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نامگذاری شده است تیرماه سال ۱۳۹۵ توسط شهرداری کرج با اعتبار اولیه یک هزار میلیارد تومان آغاز شد؛ این بزرگراه به طول ۱۷.۵ کیلومتر با گذر از رودخانه کرج، ارتفاعات شمالی و غربی کلانشهر کرج، آزادراه شهید همت در شرق کرج را به آزادراه کرج – قزوین در غرب این کلانشهر متصل می‌کند.

این بزرگراه که تعدادی ورودی و خروجی در مسیر آن پیش بینی شده، نقش موثری در انتقال بخش عمده ترافیک پل کلاک به شمال کرج دارد که اگر این مسیر گشوده شود، ترافیک در آزادراه تهران – کرج و آزادراه شهید همت نیز روان خواهد شد.

بنا به گفته شهروندان کرجی اگر چه آزادراه شهید همت تا مقطعی در مسیر تهران و کرج موجب روانی ترافیک شده اما گلوگاه کلاک و جاده کرج – چالوس سبب شده تا مسافران هنوز از خستگی ترافیک این مسیر خلاصی نیابند.

سعید یوسفی از ساکنان اوج کرج و یکی از مسافران همیشگی آزادراه‌های تهران – کرج و شهید همت می‌گوید که با وجود گشایش مسیرهای جدید هنوز هم مردم در ترافیک ورودی‌های شرقی کرج گرفتار هستند و کارمندان و کارگران و سایر مسافران زمانی از خستگی این مسیر خلاص می‌یابند که گذرگاه‌های جدید گشوده شود.

وی تسریع در گشایش بزرگراه شمالی کرج را برای روان سازی ترافیک شرق کرج ضروری دانست و گفت: این مسیر تکمیل کننده پازل جاده‌ای البرز است که باید هر چه زودتر بهره‌برداری شود.

سیدغدیر موسوی از کارمندانی که همه روزه جز ایام تعطیل بین تهران و کرج رفت وآمد می‌کند، می‌گوید: باید هر روز بین این ۲ شهر رفت و آمد داشته باشید تا سختی کار کارمندان و کارگران خسته را درک کنید.

راه

کمک ۴۰۰ میلیارد تومانی دولت به بزرگراه شمالی کرج 

تسریع در راه‌اندازی این مسیر جدید، مورد تاکید دولتمردان نیز هست؛ عزیزاله شهبازی استاندار البرز در این رابطه می‌گوید: تاکید و انتظار رییس جمهوری بر شتاب بخشی در تکمیل پروژه کمربند شمالی کرج به عنوان گره گشای ترافیک در ورودی این کلانشهر است.

استاندار البرز هفته گذشته در بازدید از روند تکمیل پروژه کمربند شمالی کرج بیان داشت: دولت با وجود شرایط خاص اقتصادی در زمینه توسعه راه‌های استان همراهی ویژه‌ای داشته است.

وی ادامه داد: طبق پیگیری‌های انجام شده ۴۰۰ میلیارد تومان از سوی سازمان برنامه و بودجه به بزرگراه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی اختصاص یافته که تاکنون اسناد خزانه ۲۰۰ میلیارد تومان آن ابلاغ و بقیه نیز به زودی واریز می‌شود.

راه

احداث پل‌های بزرگ برای ساخت بزرگراه شهید سلیمانی

شهردار کرج نیز در این ارتباط به دشواری های ساخت این مسیر جدید بزرگراهی اشاره کرده و می‌گوید: بزرگراه شمالی دارای چندین دهنه پل و مسیر کوهستانی است؛ پل «بیلقان» به عنوان بزرگترین پل این مسیر پایه های بتنی و عرشه آن در حال احداث و تکمیل است.

علی کمالی زاده اظهار داشت: مجموعه مدیریت شهری برای تکمیل این پروژه و روان‌سازی ترافیک در راه‌های منتهی به کرج اهتمام ویژه دارد.

راه

بزرگراه شمالی کرج با ۵۵ درصد پیشرفت فیزیکی

معاون فنی وعمرانی شهرداری کرج نیز در این ارتباط گفت که تاکنون ۵۵ درصد از عملیات اجرایی بزرگراه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در شمال کرج انجام شده و قرار است دولت ۳۰ درصد و شهرداری ۷۰ درصد این پروژه را انجام دهند.

عسکر نصیری بیان داشت: با توجه به اهمیت این بزرگراه، ‌شرکتی برای احداث، ‌بهره برداری، نگهداری و انتقال برای مدیریت آن ایجاد شده است.

معاون فنی و عمرانی شهرداری کرج گفت : اکنون شهرداری سرمایه گذار اصلی بخش عمده پروژه را به سرانجام رسانده است.

وی اظهار داشت: ۶ ورودی و خروجی در محدوده‌های خیابان طالقانی، موسسه کشاورزی هسته‌ای، منطقه باغستان، خیابان شهرداری رجایی شهر، ‌خط چهار حصار،‌ اتوبان تهران – کرج پیش بینی شده‌است که افتتاح بزرگراه و تکمیل ورودی و خروجی ها موجب انتقال بخش عمده ترافیک از کلاک و فردیس به شمال کرج می شود.

راهسازی

پیش بینی افتتاح پروژه در اواخر امسال یا اوایل سال آینده

بنا به گفته عزیزاله شهبازی استاندار البرز و مسوولان مدیریت شهری کرج، بزرگراه شمالی کرج می بایست تا اواخر امسال یا اوایل سال ۱۴۰۰ بهره برداری شود.

طبق نظر کارشناسان با گشایش این بزرگراه بیش از ۳۰ درصد حجم ترافیک آزادراه تهران – کرج – قزوین به آزادراه شهید همت و بزرگراه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در شمال کرج هدایت و گلوگاه ترافیکی کرج برطرف خواهد شد.

همچنین اکنون نیز ساخت آزادراه آبیک – چرمشهر که از استان‌های قزوین، البرز و تهران می‌گذرد در مراحل تکمیلی قرار دارد که طبق پیش‌بینی‌ها این آزادراه تا اوایل سال آینده گشایش می‌یابد.

افتتاح آزادراه آبیک – چرمشهر سبب می شود تا بخش عمده تردد خودروهای ترانزیتی و مسافران شمال، شمال غرب و غرب کشور به این آزادراه در جنوب کرج منتقل شود.

اکنون مردم استان البرز به ویژه مسافران خسته تهران – کرج برای گشایش راه های جدید به ویژه بزرگراه شمالی که در محدوده شهر کرج  دارای ورودی و خروجی است، لحظه شماری می کنند.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا