دانشنامه ساخت و ساز

معرفی انواع شوفاژ، رادیاتور و اجزای آن

شوفاژ چیست؟ برای دریافت پاسخ این سوال زیاد عجله نکنید . با ما همراه شوید تا به طور کامل شما عزیزان را با شوفاژ و طرز کار آن آشنا سازیم . همانطور که می دانید اولین روش تهیه گرمایش داخلی، آتش سوزی بوده است.حال شکل متدول گرمایش در دوران مدرن به عنوان گرمایش مرکزی و یا سیستم گرمایشی شناخته می شود. و همینک حداکثر مردم از رادیاتورها برای گرمایش استفاده خواهند کرد و گرمای حاصل از آن با استفاده از هوا، آب و بخار به محیط اطراف منتقل می شود.

 

رادیاتور یا شوفاژ چیست؟

رادیاتور ها مبدل های حرارتی هستند که برای انتقال انرژی حرارتی از یک رسانه به دیگری به منظور گرمایش استفاده می شود و وظیفه اصلی آنها تامین آب گرم و گرمایش محیط است. رادیاتور وسیله ای است که از مقدار زیادی سطح گرم کننده تشکیل شده است و حاوی مقادیر زیادی هوا است به طوری که برای گرم کردن از طریق آب وارد عمل می شود. که البته باید گفت در بیشتر ساختمان های بزرگ شوفاژ ها در موتورخانه ها قرار می گیرند.

انواع شوفاژ

انواع شوفاژ

 

رادیاتور پره ای

انواع شوفاژ

رادیاتور و شوفاژ پره ای که از دوام و طول عمر بیشتری نسبت به سایر رادیاتور ها برخوردارند از قدیمی ترین نوع شوفاژ ها محسوب می شوند. رادیاتور های پره ای از قرار گرفتن چندین پره در کنار هم ساخته شده اند و از میزان انتقال حرارت نسبتا بالایی بر اساس تعداد پره و جنس رادیاتور بر خوردارند. شما می توانید در صورت زنگ زدگی و یا سوراخ شدن پره های رادیاتور آنها را تعویض نمایید. رادیاتور های پره ای در دو جنس آلمینیومی و فولادی عرضه خواهند شد.

 

رادیاتور پنلی

انواع شوفاژ

رادیاتور های پنلی با ظاهری شکیل و زیبا وارد خانه های ما شده اند و به دلیل داشتن وزن کم و اشغال فضای کم نسبت به سایر رادیاتور ها از طرفداران زیادی برخوردارند. می توان گفت بازده گرمایی رادیاتور های پنلی نسبت به رادیاتور های پره ای بالاتر است. انتقال حرارت در شوفاژ های پره ای بصورت تابشی انجام می گیرد و به گردش آب کمتری نیاز دارد. رادیاتور های پنلی به دلیل سطح حرارتی صاف فضای خانه را بصورت یکنواخت گرم نگه می دارند. تنها عیبی که به این مدل از شوفاژ ها وارد است به کلی تعویض کردن آنها در مواقع سوراخ شدن و زنگ زدگی پره هاست.

 

رادیاتور قرنیزی

انواع شوفاژ

از جدیدترین مدل رادیاتور شوفاژ می توان به رادیاتور قرنیزی اشاره نمود. همانطور که از نام این رادیاتور پیداست مانند قرنیز در انتهای دیوار بکار گرفته می شود که البته جنبه دکوراتیو نیز دارد. رادیاتور های قرنیزی در طرح ها و رنگ های گسترده و در دو نوع آبی و برقی تولید می شوند.که از پوسته های خارجی از جنس آلمینیوم ساخته شده و پشت آن لوله های آب گرم قرار گرفته است.

 

رادیاتور دکوراتیو

انواع شوفاژ

اگر به فکر زیبایی منزلتان هستید و نمی خواهید ظاهر منزلتان را با پره های رادیاتور خراب کنید ما به شما رادیاتور دکوراتیو با همان رادیاتور تزیینی را پیشنهاد می دهیم که با ظاهری بسیار زییا همانند شیشه های طرح دار و درونی متشکل از لوله های آبگرم و المنت برقی بعلاوه تامین گرمای فضای داخل ساختمان زیبایی را نیز برای منزلتان به ارمغان می آورند. شما می توانید هر تصویری را بر روی این شوفاژ ها حک کرده و سفارش دهید و تا با داشتن یک وسیله فوق العاده زیبا گرمایش منزلتان نیز تامین شود.

 

شوفاژ برقی

انواع شوفاژ

اساس کار رادیاتور شوفاژ های برقی انرژی برق است به تعبیری این رادیاتورها از انرژی برق برای تامین گرمایش منازل استفاده خواهند کزد و بر خلاف دیگر رادیاتور ها به سیستم حرارت مرکزی متصل نیستند .مایعی روغنی در درون پره ها آنها حرکت کرده و گرما را پخش می کند این رادیاتور ها در کنترل دما دقت بسیاری دارند . انتقادی که به آنها وارد است بازده گرمایی پایین با توجه به مصرف برق بالای آنهاست که از معایب این دستگاه محسوب می شود.

 

شوفاژ حوله خشک کن

انواع شوفاژ

از شوفاژهای حوله خشک کن همانگونه که از نامشان پیداست برای گرم نگ داشتن حمام، حوله و لباس استفاده می شود که ب دو شکل برقی و یا آب گرم کار می کنند.

 

طرز کار شوفاژ

دیگ بخار شما در قلب سیستم گرمایشی مرکزی شما کار می کند تا گرما و آب گرم را به رادیاتور ها و شیر های آب در خانه شما بفرستند . در دیگ بخار قطعات زیادی وجود دارد و هر نوع متفاوت عمل می کنند . به عنوان یک درک اساسی دیگ بخار شما مخلوطی از گاز ها در یک ظرف فشار برای گرم کردن آب و رادیاتور شماست. دیگ مهمترین قسمت از سیستم گرمایشی مرکزی است زیرا آتش بزرگی است که گرمای تمام قسمت ها را تامین می کند. مهمترین قسمت های دیگ بخار که بر نحوه عملکرد آن در فرآیند تاثیر می گذارند ، مشعل، مبدل حرارتی ، محفظه احتراق و کنترل است. این مشعل گاز ها و اکسیژن را با هم مخلوط می کند تا بتواند به طور موثرتری بسوزد و انرژی لازم را برای گرم کردن خانه شما فراهم کند. آب گرم و گرمی که توسط دیگ بخار تولید می شود از طریق لوله ها برای رادیاتور ها و شیر های آب بوسیله پمپ ، پمپاژ می شود و این چنین است که شوفاژها منزل ما را گرم نگه می دارند.

 

اجزای سیستم شوفاژ

 

 دیگ بخار

انواع شوفاژ

دیگ بخار وسیله ایست دیگ مانند جهت گرم کردن آب درون رادیاتور ها به تعبیری آب قبل از اینکه وارد رادیاتور ها شود ابتدا توسط دیگ بخار گرم خواهد شد.

 

پمپ

انواع شوفاژ

بعد از اینکه آب درون دیگ توسط شعله ها به حرارت دلخواه رسید نوبت به پمپ می رسد که آب گرم شده را به درون لوله ها پمپاژ کند .

 

رادیاتور شوفاژ

انواع شوفاژ

آب هدایت شده توسط پمپ به درون رادیاتور ها می رود و در اینجا  این رادیاتور ها هستند که با استفاده از آب گرم محیط را گرم نگه می دارند

 

منبع دوجداره

انواع شوفاژ

منبع دوجداره یک منبع آب است که آب گرم مصرفی توسط رادیاتور ها را تامین می کند.

 

منبع انبساط

انواع شوفاژ

در اثر گرم شدن، حجم آب دیگ افزایش پیدا می کند منبع انبساط وظیفه نگه داری آب اضافه را دارد.

 

سیستم های کنترل کننده

انواع شوفاژ

از اجزای سیستم شوفاژ سیستم های کنترل و نشان دهنده ها هستند و شامل موارد زیر می شوند : شیر اطمینان · ترموستات اتاقی · ترموستات جداری · ترموستات دیگ · آب نمای منبع انبساط · سطح نمای مخزن گازوئیل · ترمومتر · مانومتر

 

مشخصات شوفاژ

  1.  از مشخصات بارز شوفاژها جلوگیری از هدر رفتن انرژیست.
  2. شوفاژ ها دارای عملکردی کم صدا هستند و شما عزیزان می توانید با استفاده از شوفاژ آسایش و گرمایش منزلتان را همزمان بر قرار سازید.
  3. ابعاد شوفاژها بسیار متناسب است و در طرح ها و رنگ های مختلف ارائه می شود.
  4. نصب و نگهداری شوفاژها آسان است.
  5. ٫ سیستم تنظیم حرارت رادیاتور ها به راحتی توسط کاربر انجام می پذیرد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا