دانشنامه ساخت و ساز

چند راهکار ساده برای ضد صدا کردن آپارتمان

خانه شما قرار است محیطی برای شما ایجاد کند که در آن احساس آرامش کنید، به طوری که صداهای بلند بیرون باعث آزار و اذیت شما نشوند. برای اینکه بتوانید از شر صداهای آزاردهنده بیرون در امان باشید، باید تدابیری را اتخاذ کنید تا شکاف‌های درب وردی منزل که یکی از نقاط بسیار مهم برای ورود صدا به داخل منزل است، به خوبی آب‌بندی شود. شما حتی می‌توانید با قرار دادن فرش در ابتدای ورودی خانه، باعث کاهش ورود صدا به داخل منزل شوید. اگر شما نگران آب‌بندی تمام نواحی درب بیرونی منزل هستید. نباید نگران باشید چرا که راه‌هایی برای آبندی شکاف درب‌های وردی وجود دارد. در ادامه این گزارش شما را با ۱۴ روش برای ضد صدا کردن (عایق صدا) خانه آشنا می‌کنیم.

راهکار های ضد صدا کردن ساختمان

۱. استفاده از پرده‌های آکوستیک بر روی ورودی درب منزل

شما می‌توانید یک میله پرده را به طور مستقیم روی درب منزل خود نصب کنید. برای این کار باید از پرده‌های سنگین و کلفت استفاده کنید تا خاصیت جذب صدای آن بالا باشد. معمولا در بازار پرده‌هایی وجود دارند که خاصیت جذب صدای بالایی دارند.

شما می‌توانید از آن‌ها برای کاهش صدای ورودی به ساختمان استفاده کنید. وقتی شما داخل منزل هستید، می‌توانید با کشیدن پرده میزان ورودی صدای بیرون به داخل خانه را تا حد زیادی کاهش دهید. استفاده از پرده و میله پرده برای جلوگیری از ورود صدا به داخل خانه برای کسانی که اجاره نشین هستند، بسیار مناسب است، چرا که آن ها نمی‌توانند روی درب منزل اجاره‌ای کارهای خاصی را برای جلوگیری از ورود صدا به داخل منزل اعمال کنند.

ضد صدا

۲. از رنگ‌های جاذب صدا استفاده کنید

شما می‌توانید از فروشگاه‌های ابزار یراقی و یا رنگ فروشی، رنگ‌هایی که خاصیت جذب صدا دارند را خریداری کنید. سعی کنید نوع رنگی که استفاده می‌کنید، علاوه بر قدرت جذب صدایی که دارد با دیوار منزل نیز هم‌خوانی داشته باشد. این گونه رنگ‌ها با رنگ‌های معمولی فرقی ندارند، فقط با توجه به ضخامتی که ایجاد می‌کنند، می‌توانند باعث جذب صدای بیشتری شوند. دستور‌العمل استفاده از این گونه رنگ‌ها معمولا به همراه آنها ارائه داده می‌شوند. پوشش این نوع رنگ جاذب صدا می‌تواند ورود صدای خارجی به داخل خانه را تقریبا ۳۰ درصد کاهش دهد. این رنگ همچنین می‌تواند از خروج صدای داخل خانه به بیرون از آن، تا حد قابل توجه‌ای جلوگیری کند.

۳. استفاده از سرامیک‌های جاذب صدا

سرامیک‌های جاذب صدا معمولا در فروشگاه‌های لوازم خانگی یافت می‌شوند. این گونه کاشی‌ها همچنین در فروشگاه‌های لوازم موسیقی نیز ممکن است یافت شوند. شما می‌توانید این نوع کاشی‌ها را با استفاده از پیچ و مهره و یا چسب روی درب ورودی منزل خود نصب کنید تا با جذب صدا از ورود صداهای آزار دهنده به داخل ساختمان جلوگیری کنید. اطمیان حاصل کنید که پس از نصب با باز و بسته کردن درب منزل سرامیک‌ها فرو نریزند و سر جای خود محکم شده باشند. این سرامیک‌ها با توجه به خاصیتی که دارند می‌توانند عایق بسیار خوبی در مقابل صداهای بیرونی باشند. یک گزینه جایگزین استفاده از کفپوش‌های لاستیکی است که به همین منظور تولید می‌شوند. این گونه کف پوش‌ها نیز می‌توانند باعث کاهش چشمگیر صدا به داخل منزل شوند.

 

ضد صدا

۴. استفاده از وینیل (MLV) برای جذب صداهای اضافی

شما می‌توانید یک لایه ضخیم از وینیل را در مغازه‌های لوازم موسیقی و یا مکان‌هایی که مواد آکوستیک می‌فروشند، تهیه کنید. سپس با استفاده از یک چاقوی تیز اندازه آن را به شکل دلخواه در بیاورید و با استفاده از چسب روی درب بچسبانید. پس از خشک شدن چسب شما می‌توانید از خاصیت ضد صدایی آن نهایت بهره را ببرید و از ورود صداهای آزاردهنده به داخل منزل جلوگیری کنید.  از مزایای استفاده از ونیل این است که شما از شر صداهای بلند تا حد زیادی خلاص می‌شوید اما قیمت بالای آن می‌تواند یکی مانع بزرگ برای خریدن آن‌ها باشد. رول‌های وینیل در ضخامت‌های گوناگون ارائه می‌شوند. یادتاند باشد هر چقدر قطر رول وینیل خریداری شده کلفت‌تر باشد، کارایی آن بیشتر و در نتیجه قیمت آن گرانتر است. در هر صورت این ماده یکی از بهترین عایق‌های صدا است که می‌توانید از آن استفاده کنید.

۵. بررسی شکاف با استفاده از چراغ قوه

برای اینکه بتوانید از میزان شکاف‌های کنار در بهتر باخبر شوید، بهترین کار استفاده از یک چراغ قوه در هنگام تاریکی شب است. برای این کار کافی است؛ چراغ‌های درون خانه و راه پله‌ها را در هنگام شب برای مدت کوتاهی خاموش کنید و نور چراغ قوه را به کناره‌های در بتابانید. شما با این کار به راحتی از میزان و اندازه شکاف کنار در با خبر می‌شوید. این شکاف‌ها هر چقدر بیشتر و بزرگتر باشند، می‌توانند صدای بیشتری را از خود عبور دهند. انتظار نمی‌رود که با استفاده از این روش شما بتوانید تمامی شکاف‌های موجود را مسدود کنید. هدف این است که با پر کردن شکاف‌ها مقداری از ورود صدا به داخل منزل جلوگیری شود.

۶. پر کردن شکاف با استفاده از چسب چوب

برای این کار، شما باید از چسب تفنگی استفاده کنید تا بتوانید به شکاف‌های ریز دسترسی داشته باشید، سعی کنید با استفاده از این نوع چسب پاش سوراخ‌ها و شکاف‌های کنار قاب در را پر کنید. یادتان باشد تا زمانی که چسب خشک نشده است، درب را نبندید.

۷. آشغال‌گیر زیر درب را عوض کنید

همانطور که می‌دانید برخی از درها زیرشان لاستیک نصب می‌شود که می‌تواند خاک‌های زیر در را به شیوه‌ای جارو کند. این گونه لاستیک‌ها پس از مدتی پاره و خراب می‌شوند. سعی کنید با عوض کردن آن‌ها هم بر کارایی‌شان بیافزاید و هم باعث شوید که صدای کمتری از آن‌ها عبور کند. برای این کار شاید نیاز باشد از یک فرد حرفه‌ای کمک بگیرید.

۸. استفاده از فرش برای ورودی ساختمان

اگر پس کف پوش خانه شما سرامیکی و یا چوبی باشد، می‌تواند صدا را به داخل ساختمان بازتاب دهد. برای جلوگیری از این کار استفاده از یک فرش برای وردی منزلتان می‌تواند بسیار موثر باشد. چرا که جنس فرش‌ها به صورتی است که خاصیت بازتاب و یا رسانایی ندارد، از این رو صدای ورودی را به خودش جذب می‌کند و مانع از ورود آن به داخل ساختمان می‌شود. این عمل می‌توانید به میزان قابل توجه‌ای صداهای ورودی به ساختمان را کاهش دهد.

۹. استفاده از شیشه‌های دوجداره و یا چند جداره

با توجه به فضایی که پنجره‌ها در هر ساختمان دارند، می‌توانند مکان‌های مناسبی برای ورود صدا به داخل منزل باشند. از این رو شما با استفاده از شیشه‌های دوجداره می‌توانید به میزان قابل توجه‌ای از ورود صدا به داخل منزل جلوگیری کنید. در این بین شیشه‌های سه لایه می‌توانند بیشترین کارایی را داشته باشند. توجه داشته باشید، استفاده از شیشه‌های سه جداره ممکن است، تصویر واضحی از بیرون برای شما ارائه ندهد. سعی کنید قبل از نصب آن‌ها با فروشنده و یا نصاب در این باره مشورت داشته باشید.

ضد صدا

۱۰. استفاده از درب‌های تو پر

بیشتر درب‌هایی که در بازار ارائه می‌شوند از چوب‌های سبک و گاها ترکیب خاک چوب تهیه می‌شوند. این گونه درها به طور معمول تو خالی هستند، از این رو به راحتی می‌توانند صدا را از خود عبور دهند. اگر شما بتوانید هزینه بیشتری را متحمل شوید و از درب‌های با ضخامت بیشتر بهره ببرید، بدون شک با کاهش چشمگیر صدا به داخل منزل روبه‌رو خواهید شد.

در این مقاله به معرفی ۱۰ روش برای ضد صدا شدن ساختمان و آپارتمان شما پرداختیم امیدواریم مطالب این مقاله برایتان مفید واقع گردد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا