مسکن و ساختمان

عضو کمیسیون عمران مجلس به صما خبر داد:

بررسی طرح اصلاح قانون نظام مهندسی پایان یافت

بررسی طرح اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در کمیسیون عمران مجلس پایان یافت.

;

عباس فلاحی باباجان در گفتگو با خبرنگار «صما» ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: طرح یک فوریتی اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان از مدتها پیش در دستور کار کمیسیون عمران مجلس قرار گرفته بود و در نهایت در جلسه عصر دیروز (یکشنبه ۲۲ تیرماه) این کمیسیون بررسی آن خاتمه یافت.

این عضو کمیسیون عمران مجلس در ادامه افزود: در جلسات گذشته کمیسیون عمران ۲۱ ماده این قانون بررسی و مصوب شده بود و در جلسه دیروز مواد ۲۲ تا ۴۳ مورد بررسی قرار گرفت و به تصویب نمایندگان رسید.

فلاحی باباجان گفت: البته در مواد ۳۹ و ۴۰ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان اشکالاتی وجود داشت که این مواد جهت بررسی و رفع اشکال به کارگروه مربوطه ارسال شد.

وی با اشاره به تصویب یک فوریت طرح اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در مهرماه سال گذشته گفت: با پایان یافتن بررسی آن در کمیسیون عمران، این طرح به هیئت رییسه مجلس تفویض خواهد شد تا در دستور کار صحن علنی قرار بگیرد.

فلاحی باباجان همچنین از حضور وزیر راه و شهرسازی در جلسه روز سه شنبه (۲۴ تیرماه) کمیسیون عمران مجلس خبر داد و اظهار داشت: قرار است در این نشست عباس آخوندی به سوالات تعدادی از نمایندگان مجلس در زمینه های مختلف پاسخ دهد.

;

انتهای پیام/

کد خبر: ۰۲۲۲

;

مطالب پیشنهادی

‫۶ دیدگاه ها

 1. طی بخشنامه جدید سازمان نظام مهندسی ، مهندسینی که تازه پروانه نظارت یا اجرا می گیرند ، بایستی ۱ سال تحت نظر یک مهندس پایه ۱ کارآموزی کنند .

 2. باید قانونی تصویب شود که به همه شرکت های مجری حقوقی و آزمایشگاه های خاک و بتن فقط ۱ کار داده شود ، وقتی همه شرکت ها ۱ کار گرفتند ، کار بعدی توزیع شود ، و دوباره کار بعدی …. بدین شکل هیچ شرکتی بیکار نمی ماند .

 3. حجت الاسلام موسوی بیان داشت: باید از سوی سازمان نظام مهندسی، مدیریت دقیقی بر نظارت ها نیز صورت گیرد و عدالت نیز رعایت شود و آنگونه نباشد که ۱۰۰ درصد نظارت ها به یک مهندس ناظر سپرده شود و سقف نظارت بالایی داشته باشند و از سوی دیگر یک مهندس ناظر طی سال بیکار بماند .

 4. پیشنویس تعارض منافع نظام مهندسی ساختمان که در #جلسات_الکترونیک با حضور جمعی از مهندسان گروه تلگرامی مهندسان عملگرا بدست آمده است.

  ۱⃣در این پیشنویس به دستگاه های مشمول تعارض منافع اشاره گردیده است.
  ۲⃣بجای تودیع پروانه روش انسداد کارتابل مهندس مشمول تعارض منافع در سازمان نظام مهندسی ساختمان مطرح شده.
  ۳⃣موضوع بررسی سوابق بیمه تامین اجتماعی جهت راستی آزمایی به میان آمده.
  ۴⃣در انتها هم زمانیکه سامانه جامع خدمات مهندسی راه اندازی شود با وب سرویس لازم سیستم به شکل اتوماتیک کارتابل افراد را مسدود کند.
  ۵⃣ارکان سازمان مشمول تعارض منافع محسوب شدند(مهندسان کنترل نقشه یا نظارت مضاعف یا گروه تخصصی مشمول نشدند).

  تا تاریخ ۱۶آذر۹۹ این پیشنویس برای وزارت راه و شهرسازی ارسال خواهد شد.

 5. پیشنهادی در جهت جلوگیری از امضا فروشی و صوری کاری در خصوص طراحی:
  نظام مهندسی میتواند مهندسان طراح را در یک لیست به ترتیب متراژ کارکرد آن سال از کم به زیاد مرتب کند و تنها مهندسان طراحی که از نظر متراژ کارکرد در بالاتر از ۳۰ الی ۵۰ درصد لیست قرار دارند حق طراحی داشته باشند. به این ترتیب هر طراحی که کار قبول میکند بسته به متراژ کار تا مدتی نمیتواند کار جدید بگیرد. توضیج اینکه زمانی که قانونگذار ظرفیت تعداد و متراژ کار مهندسان را محدود کرده منظورش این بوده که هر مهندس زمان کافی برای انجام کارها داشته باشد. مسلما اگر قرار باشد یکنفر در یک زمان چند کار قبول کند و زمان زیادی بیکار باشد با روح قانون منافات دارد. در زمان شروع طرح امضا فروشها با قبول اولین کار به پایین لیست میروند و ۳۰ الی ۵۰ درصد طراحان مجاز را مهندسانی تشکیل میدهند که با تعرفه کار میکنند. در دور بعدی کسانی که زیر قیمت کار میکردند نیز دیگر حاضر نمیشوند با قیمتهای قبلی کار کنند چون میبینند که بقیه تعرفه گرفته اند. ارجاع طراحی قانونی نیست ولی این طرح در چهارچوب تنسیق امور مهندسی قابل اجراست.

 6. مشکلات بیمه مهندسان ساختمانی رسیدگی شود
  ، عدم برخورداری از مقرری بیکاری و غرامت ایام بیماری، از مشکلات اساسی بیمه مهندسان ساختمانی‌ست. این مهندسان در دوران بحران کرونا بیش از همیشه با این مشکلات درگیر بوده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا