مسکن و ساختمان

واردات لوازم خانگی همچنان ممنوع

فهرست اولویت های ۱۰ گانه واردات نهایی شد

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران از نهایی شدن فهرست اولویت های ۱۰ گانه گروه های کالایی واردات خبرداد و گفت: براساس تقسیم بندی در کارگروه تخصصی، دو گروه اول و دوم شامل کالاهای اساسی ، داروهای انسانی و تجهیزات پزشکی کماکان در اولویت های تعریف شده قبلی قرار دارند.

ˈحمید صافدل ˈ روز سه شنبه د درباره ویرایش نهایی فهرست اولویت های واردات گفت: درغربالگری که طی چند ماه اخیر دراولویت بندی ها صورت پذیرفت، این فهرست از نظم و سلسله مراتب کارشناسی بهتری برخوردار شد .

وی در توضیح مطلب خود گفت: دراولویت سوم، گروهی از کالاها به عنوان گروه مواد پایه تولید صنعتی و کشاورزی، اقلامی مانند ن‍ژادهای مولد دامی، یا گروهی از کالاهایی که اقلام پایه حوزه صنعت اعم از پایه صنعت در حوزه فلزات یا محصولات شیمیایی به شمار می روند، به صورت متمرکز جای گرفته اند.

معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت افزود: گروه چهارم با عنوان مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی شامل محصولاتی همچون انواع هیدروکربورها یا رنگرزی و سنگ سازی است. همچنین محصولاتی که برای مرکب های چاپ و انواع محصول مربوط به فیلم و زینگ استفاده می شوند به طور متمرکز در یک گروه با عنوان گروه چهارم کالایی شناخته شده اند.

رییس کل سازمان توسعه تجارت درباره گروه پنجم اولویت های وارداتی در ویرایش نهایی گفت: این گروه مواد و قطعات واسطه ای را دربر می گیرد.

صافدل تاکید کرد: با توجه به تقسیم بندی جدید، پنج گروه اولیه به طور عمده کالاهایی از جنس مواد اولیه هستند.

رییس کل سازمان توسعه تجارت درباره فهرست اولویت های گروه شش نیز عنوان کرد: این گروه شامل قطعات و اجزای منفصله خودرو و اصطلاحا در گروه کالایی ˈ سی کی دی ˈ و ˈاس کی دی ˈ (به صورت اجزا و قطعات ) قرار دارند .

وی با اشاره به اینکه گروه هفت نیز شامل گروه کالاهای نیمه ساخته ˈ اس کی دی ˈو مونتاژ ˈ است، افزود: کالاهایی که بخشی از آن ها مکمل یا مونتا‍ژ شده است، در ترکیبی از گروه شش و گروه های بالاتر قرار می گیرد.

به گفته ی صافدل گروه هشتم شامل کالاهای سرمایه ای ، ماشین الات صنعتی با ترکیب ساخته شده ، آماده مصرف است .

معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت افزود: در ۲ گروه انتهایی ، گروه ۹ شامل کالاهای نهایی بادوام و گروه ۱۰ کالاهای نهایی و مصرفی غیر ضرور یا غیرنیاز، دسته بندی شده اند .

وی با طرح این موضوع که ثبت سفارش اولویت هشتم از روز گذشته (دوشنبه ۲۹ آبان ماه ) در مرکز مبادلات ارزی آغاز شده است ، گفت: قرار شده که ارز مورد نیاز گروه هشت دراین مرکز تامین شود.

رییس کل سازمان توسعه تجارت تاکید کرد: گروه هشتم در شکل جدیدی دسته بندی شده که شامل انواع ماشین آلات خط تولید و کارگاهی و ماشین آلات تجهیز کارگاهی است.

**ثبت سفارش اولویت ۱۰ متوقف شده است

صافدل در پاسخ به این پرسش ایرنا که قرار است برخی اقلام مورد نیاز در گروه ۹ قرار گیرد و بنابراین ثبت سفارش آنها ممنوع نشده ، بنابراین آیا کالاهای ممنوع واردات در اولویت ۱۰ قرار گرفته اند، گفت : اقلام این اولویت در دست بررسی است و به طور قطع ممنوعیت ها دراین گروه قرار می گیرد.

وی توضیح داد : برخی از کالاهایی که طی چند روز گذشته بررسی شده بودند و نظر کمیته تخصصی روی آنها قطعیت پیدا کرد به گروه بالاتر منتقل شد و طبق روال عادی با شرایط عمومی مندرج درکتاب مقررات صادرات و واردات ثبت سفارش آنها فراهم شده است .

معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت افزود: در مورد مابقی کالاهای گروه ۱۰ ، باید بگویم به معنای این است که فعلا ثبت سفارشی در مورد این گونه کالاها صورت نمی گیرد و پس از نهایی شدن نظرات کارشناسی تصمیم قطعی در مورد آنها اتخاذ می شود.

وی گفت که از جمله اهداف عمده اولویت بندی ها، نظام تخصیص ارز در مرکز مبادله ارزی ، سیاست های تجاری کشور، شرایط عمومی استانداردها و فنی مدیریت واردات و درمواردی در نظام ترجیحات تعرفه ای با دیگر کشورها است.

** اصلاح فهرست اولویت ها براساس ترکیبی از نیازبازار و توان تولید داخلی

رییس کل سازمان توسعه تجارت در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا مبنی براینکه علت تغییر اولویت بندی ها چه بوده و آیا اصلاحیه جدیدی خواهد داشت ، گفت : مبنای اولویت بندی ها براساس ترکیبی از شدت نیاز بازار داخلی ، ‌توان تولید بازار داخلی و ترکیبی از سلسله مراتب ماده اولیه ،‌ قطعه کالای نیمه ساخته و نهایتا کالای ساخته شده وماشین آلات سرمایه ای خط تولید پلکانی طراحی شد.

** ۸۰ درصد اولویت بندی جدید همان ساختار قبلی است

وی با تصریح اینکه ، ممکن است در برخی گروه های قبلی به صورت متمرکز ، کل گروه ها در یک ساختار گروه بندی شده ، متمرکز نشده باشند، گفت : براساس اولویت بندی جدید که تقریبا می توان گفت ۸۰ درصد همان ساختار قبلی است و به لحاظ نگاه ارزی تفاوتی ندارد ، ما فقط در اولویت یک و ۲ هیچ تغییری نداشتیم و کماکان با ارز مرجع واردات انجام می شود ، اما مابقی اولویت های سوم تا نهم حتی تا اولویت دهم، تفاوتی در نرخ ارز رخ نداده ، بنابراین نگاه ما تامین ارز نبوده بلکه همخوانی با سلسله مراتب ماده اولیه تا کالای آماده مصرف رعایت شده است .

صافدل در پاسخ به این پرسش که آیا اولویت بندی های جدید بر مبنای نظرات کارشناسان سازمان توسعه تجارت تعیین شده یا از نظرات سایر دستگاه ها استفاده شده است ، گفت : مجموعه همکاران از حوزه های مختلف کارشناسی در حوزه های گروه کالایی ،‌صنعت ، کشاورزی ، وزارت بهداشت ، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ، حوزه تامین بازار (بازرگانی داخلی ) نظرات کارشناسی خود را برای اولویت ها عنوان کرده اند .

وی افزود: اولویت های جدید با تلفیقی از نظرات کارشناسی حمایت از تولید ، تامین نظر مصرف کننده و نگاهی به شرایط عمومی تجارت و امکان تسهیل در تجارت اتخاذ شده است.

** ثبت سفارش لوازم خانگی همچنان ممنوع است

رییس کل سازمان توسعه تجارت در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی براینکه به تازگی اعلام شده که لوازم خانگی از فهرست ممنوعیت های وارداتی خارج شده است ، گفت : ثبت سفارش واردات لوازم خانگی همچنان ممنوع است .

وی درباره برداشت برخی ازرسانه ها مبنی براینکه همزمان با شروع تخصیص ارز به گروه کالایی ۸ ، لوازم خانگی نیز ثبت سفارش می شود ، گفت : برخی براساس تقسیم بندی گروه کالایی ۸ ،با ارتباط دادن این گروه با لوازم خانگی ، این گونه برداشت کرده بودند که لوازم خانگی دراین گروه قرار می گیرد ، حال آنکه این گونه نیست .

صافدل تاکید کرد: دربخش لوازم خانگی فقط امکان ثبت سفارش اقلامی چون کولرهای گازی با تفکیک صورت گرفته ، کماکان با روش قبلی مندرج در کتاب مقررات صادرات و واردات امکان پذیراست و ثبت سفارش سایر اقلام ممنوع است.

وی افزود: در گروه هشتم بخشی از ماشین آلات که بتازگی ذکر شده قرار دارد و دراین گروه فقط ماشین لباسشویی غیر خانگی که با نوع خانگی آن متفاوت است ، قرارگرفته است و سایر نیز ماشین آلات صنعتی قرار دارد.

;

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا