مسکن و ساختمان

تشریح دلایل توقف فروش خودروهای پرطرفدار داخلی

شرایط فعلی امکان عرضه برخی خودروهای پرطرفدار مانند تندر ۹۰ را از خودروسازان سلب کرده است.

دبیر انجمن خودروسازان ایران عدم عرضه و توقف فروش برخی خودروهای پرطرفدار داخلی مانند تندر ۹۰ را پذیرفت و در عین حال دلیل این موضوع را تعهدات عقب افتاده خودروسازان و نبود خودرویی برای فروش عنوان کرد.

احمد نعمت‌بخش در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به انتقادات مطرح شده مبنی بر توقف عرضه خودرو از سوی خودروسازان، اظهار کرد: در حال حاضر خودروسازان به دلیل افت شدید تولید و وجود برخی تعهدات معوق امکان عرضه فوری برخی خودروهای پرطرفدار را ندارند.

وی با اشاره به این که طبق ابلاغیه سازمان حمایت، خودروسازان باید فروش نقدی محصولات را با تحویل ۳۰ روزه انجام دهند، خاطرنشان کرد: اما مشکل این است که هم‌اکنون ظرفیت تولید خودروسازان بزرگ تا دو ماه آینده تکمیل بوده و امکان فروش فوری و ایجاد تعهدات جدید وجود ندارد.

دبیر انجمن خودروسازان ایران ادامه داد: خودروسازان از سالیان گذشته طرح‌های مختلف پیش‌فروش را اجرا می‌کنند. در حال حاضر نیز به دلیل محدودیتهای نقدینگی و افت تولید با تعهدات عقب افتاده در تحویل خودروهای پیش فروش شده مانند تندر ۹۰ مواجهند.

وی افزود: طبق مقررات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، خودروسازان تا زمانیکه در یک محصول خاص تعهدات معوق دارند نمی‌توانند فروش فوری ۳۰ روزه آن محصول را آغاز کنند.

نعمت‌بخش در پاسخ به اینکه گفته می‌شود یکی از دلایل عدم عرضه خودرو، تلاش خودروسازان برای رشد قیمت‌های بازار است، اظهار کرد: خودروسازان به دنبال افزایش قیمت نیستند زیرا به تناسب افزایش قیمت تقاضای محصولات نیز کاهش می‌یابد.

وی ادامه داد: در حال حاضر تعداد قابل توجهی از خودروهای تولیدی به دلیل کمبود برخی قطعات تجاری نشده و در کف کارخانه‌ها انبار شده به‌گونه‌ای که تنها یک خودروساز بزرگ چند صد میلیارد تومان خودروی تجاری نشده در کف کارخانه دارد.

دبیر انجمن خودروسازان ایران افزود: خودروسازان امیدوارند که با بهبود شرایط، حل مشکل نقدینگی، کنترل قیمت مواد اولیه و تامین ارز مورد نیاز به قیمت مناسب بتوانند کاهش تولید خودرو را جبران و با افزایش عرضه بازار را مدیریت کنند اما در شرایط فعلی امکان این کار وجود ندارد.

نعمت‌بخش تصریح کرد: اگرچه مسوولان سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان بر ضرورت عرضه از سوی خودروسازان تاکید دارند اما شرایط فعلی امکان عرضه برخی خودروهای پرطرفدار مانند تندر ۹۰ را از خودروسازان سلب کرده است.

به گزارش ایسنا، پیش از این انتقاداتی نسبت به عدم عرضه برخی خودروها از سوی خودروسازان صورت گرفته بود.مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا