مسکن و ساختمان

منابع صندوق توسعه ۴۲ میلیارد دلار است

رییس صندوق توسعه ملی مجموع منابع این صندوق تا پایان شهریورماه را ۴۲ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: این منابع از طریق فروش نفت و میعانات گازی به حساب صندوق واریز شده و مانده صندوق ۳۴ هزار و ۳۱۰ میلیون دلار است.

ایسنا نوشت:

محمدرضا فرزین در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه با وزارت نیرو با اشاره به این‌که قصد داریم از منابع صندوق به صورت موثر در اقتصاد کشور استفاده کینم، خاطر نشان کرد: منابع صندوق توسعه ملی از طریق بانک‌هایی که با صندوق قرار‌داد عاملیت دارند به پروژه‌ها تعلق می‌گیرند که در این راستا با توجه به شرایط تحریمی و هم‌چنین تاکید بر تولید ملی اولویت با پروژه‌های داخل کشور است.

رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی با بیان این‌که سعی می‌کنیم هیچ پروژه‌ای به دلیل محدودیت منابع متوقف نشود، گفت: با ۱۴ بانک خصوصی و دولتی قرار‌داد عاملیت به مبلغ ۲۹ هزار و ۲۲۰ میلیون دلار منعقد کرده‌ایم.

فرزین با بیان این‌که در سال جاری با ۹ بانک عامل به مبلغ ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیون دلار منعقد کرده‌ایم، خاطر نشان کرد: در مجموع تاکنون ۲۸۹ طرح را پذیرفته‌ایم که ارزش آن به ۱۳ هزار و ۸۱۵ میلیون دلار می‌رسد.

وی با بیان این‌که برآورد ما اشتغالزایی برای ۵۴ هزار و ۴۷۷ نفر در پی اجرای این طرح‌هاست، گفت: در بخش صنعت، معدن و تجارت ۱۳۱ طرح با مجموع مسدودی حدود ۱۲ هزار و ۵۲۰ میلیون دلار، در بخش مسکن ۴۳ طرح با ۶۲۵ میلیون دلار، کشاورزی و آب ۱۶ طرح با ۲۵۷ میلیون دلار، صادرات خدمات یک طرح فنی و مهندسی ۱۹۰ میلیون دلار و یک طرح در حوزه حمل و نقل ۱۶۳ میلیون دلار مسدود شده است.

وی در ادامه با بیان این‌که تاکنون بانک صنعت و معدن شش هزار میلیون دلار پروژه به ما معرفی کرده که رتبه اول را در همکاری با صندوق توسعه ملی دارد، خاطرنشان کرد: بانک ملت نیز برای دو پروژه بزرگ که مربوط به پنج فاز پارس جنوبی است پنج هزار میلیارد دلار تامین می‌کند.

رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی در ادامه از تفاهم با وزیر نفت برای اختصاص دو هزار میلیون دلار دیگر برای دو فاز پارس جنوبی خبر داد.

فرزین با بیان این‌که مسدودی‌های ارزی صندوق توسعه ملی ۱۳ هزار و ۸۱۵ میلیون دلار است، افزود: از این مبلغ ۱۲ هزار و ۵۲۹ میلیون دلار در بخش صنعت و دو طرح در حوزه نفت و گاز با به مبلغ پنج هزار میلیون دلار مسدود شده است.

وی با اشاره به این‌که در حوزه پتروشیمی ۲۳ طرح با مبلغ دو هزار و ۷۸۹ میلیون دلار مسدود شده است خاطرنشان کرد: در حوزه طرح‌های نیروگاهی ، فولادی و سیمان و قیر به ترتیب ۱۳ طرح با هزار و هشت میلیون دلار، ۲۶ طرح با هزار و۶۸۰ میلیون دلار و ۲۰ طرح با ۴۱۶ میلیون دلار مسدود شده است.

وی با تاکید بر این‌که کشور از منابع ارزی لازم برخوردار است تاکید کرد: صندوق توسعه ملی در تمام استان‌های کشور به طرح‌ها تسهیلات اختصاص داده و هیچ استانی نیست که از منابع صندوق توسعه استفاده نکرده باشد.

رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی با بیان این‌که با ۹ بانک قرارداد اعطای تسهیلات ریالی داریم خاطرنشان کرد: طبق قانون بودجه سال جاری ۱۰ درصد از منابع صندوق به صورت ریالی به بخش صنعت و معدن ۱۰ درصد نیز به بخش کشاورزی اختصاص داده می شود که در این راستا پنج هزار و ۹۵۰ میلیون دلار معادل ریالی را به حساب بانک کشاورزی واریز کرده‌ایم.

وی با تاکید بر این‌که صندوق توسعه ملی در شرایط کنونی وظیفه دارد منابع را در اختیار پروژه‌های بخش خصوصی قرار دهد گفت: بخش انرژی و نیرو از موضوعات اساسی کشور است و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری خوبی دراین حوزه وجود دارد؛ به طوری که می توانیم نیاز کشورهای منطقه را در حوزه انرژی تامین کنیم.

فرزین در پاسخ به ایسنا درباره محدود شدن سهم صنعت و کشاورزی از منابع ریالی صندوق توسعه ملی در سال جاری خاطرنشان کرد: طبق قانون بودجه باید ۱۰ درصد از کل منابع صندوق به صورت ریالی به بخش صنعت و معدن و ۱۰ درصد نیز به بخش کشاورزی اختصاص یابد اما مجلس شورای اسلامی تفسیر جدیدی را ارائه کرد که بر مبنای آن ۱۰ درصد از منابع صندوق در سال ۹۱ به این هر یک از این بخش‌ها اختصاص داده می‌شود.

وی با بیان این‌که مصوبه مجلس به شورای نگهبان ارائه شده است گفت: نمایندگان دولت با حضور در کمیسیون‌های صنعت و کشاورزی حضور پیدا کرده‌اند تا چینین چیزی تصویب نشود اما نظر مجلس شورای اسلامی محدودیت منابع ریالی صندوق توسعه ملی بود.

فرزین گفت: طبق قانون منابع صندوق توسعه ملی نباید در داخل کشور به ریال تبدیل شود ودر این راستا نظارت لازم صورت می گیرد و اگر از منابع ارزی استفاده شود بازگشت آن نیز به صورت ارزی خواهد بود و در نتیجه منجر به افزایش نقدینگی نخواهد شد.

وی با بیان این‌که کلیه پروژه‌های بخش نیرو که تسیهلات صندوق توسعه به آن‌ها تعلق می گیرد مربوط به بخش خصوصی است خاطرنشان کرد: نماینده بخش نیرو درکشور وزیر نیرو است و اگر بخش خصوصی در حوزه نیرو در کشور مشکل پیدا کند وزیر نیرو باید به مجلس و دولت پاسخگو باشد، به همین دلیل تفاهم صندوق توسعه با وزیر نیرو صورت گرفته است.

رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی در پایان وزارت نیرو را یکی از خوش حساب‌های قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها در کشور اعلام و خاطرنشان کرد: وزارت نیرو یکی از دستگاه‌هایی است که مبلغ تعیین شده برای درآمد حاصل از هدفمندی‌ یارانه‌ها را به موقع پرداخت کرده است.

;

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا