مسکن و ساختمان

نحوه محاسبه نرخ واقعی اجاره آپارتمان

برخی مشاوران املاک، با مخفی نگه داشتن فرمول محاسبه اجاره بها، راز تعیین مبلغ اجاره آپارتمان‌ها را برای آنکه به نفع مالکان کار کرده باشند، هرگز برای اجاره نشین‌ها باز نمی کنند !
شاید این سوال برای همه ۶ میلیون خانوار اجاره نشین در کشور وجود داشته باشد که: «بنگاهی‌ها چگونه یک رقم مشخصی را برای اجاره بها تعیین می‌کنند و مبنای محاسبه آنها چیست؟»

; پاسخ این است: «اجاره بهای واقعی یک آپارتمان عبارت است از یک چهارم تا یک ششم قیمت واقعی آن آپارتمان.»
یکی از مشاوران املاک فعال دراین باره به «دنیای اقتصاد» گفت: معمولا در بازار اجاره موجرانی که به فرمول یک چهارم تا یک ششم آشنا هستند اجاره واحدشان را این چنین محاسبه می‌کنند و آن دسته از مالکانی که با فرمول آشنا نیستند یا به دلایلی ترجیح نمی دهند نرخ اجاره واحدشان را از این راه محاسبه کنند، اجاره‌بها را بر اساس بازه‌ای که در بازار اجاره مسکن هر محله مشخص شده است، تعیین کنند.

برای مثال، واحدهای ۵۰ متری بین ۱۴ تا ۲۰ میلیون تومان به عنوان رهن کامل به بازار معرفی می‌شوند و این بازه قیمت از لحاظ نوع امکانات، عمر بنا، کیفیت محله و حتی نیاز مالی مالک فراهم شده است.
وی در ادامه خاطر نشان کرد : مالکانی که نرخ اجاره واحدشان را بر اساس فرمول (یک چهارم تا یک پنجم) محاسبه می‌کنند در طول سال معمولا فرمول را تغییر می‌دهند.
صالحی تاکید کرد: معمولا اکثر موجران نرخ اجاره واحدشان را در فصل تابستان به دلیل حجم بالای متقاضیان بر اساس یک چهارم تعیین می‌کنند، اما از سوی دیگر در فصول پاییز یا زمستان وابسته به کسادی بازار اجاره از فرمول یک پنجم یا حتی از یک ششم هم استفاده می‌کنند.

;

;

;

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا