مسکن و ساختمان

حال و روز مسکن در اوضاع رکودی

دامنه رکود در معاملات خرید و فروش مسکن که از ابتدای امسال با دلایل مختلفی به مهم‌ترین رویداد این بازار به‌رغم بالا ماندن قیمت‌ها و ادامه روند صعودی، تبدیل شده است با اتمام فصل طلایی معاملات بازار مسکن یعنی تابستان امسال به پاییز هم کشیده شده است.

به گزارش صما، هم اکنون سیر صعودی لحظه‌ای قیمت‌ها، تاثیر روزمره نوسان نرخ دلار بر بازار مسکن، انتقاد مشاوران املاک از کسادی بازار معاملات، جو روانی ایجاد شده موثر بر قیمت‌های اجاره، بر هم خوردن بسیاری از معاملات خرید و فروش مسکن به خصوص از شهریور ماه به بعد و سرایت رکود معاملات از تهران به سایر شهرها، مهم‌ترین شاخصه‌های بازار مسکن محسوب می‌شود.
انصراف مالکان از فروش مسکن
در این میان انصراف معدود فروشندگانی که در بازار مسکن در پی معاملات ملک خود هستند نشان می‌دهد، هم اکنون اغلب مالکان حتی کسانی که به پول خود نیاز دارند یا در پی تبدیل ملک خود به ملک دیگری هستند، به‌رغم توافق با خریدار قبل از امضای مبایعه‌نامه فروش با این استدلال که قیمت‌ها به صورت لحظه‌ای در حال تغییر است، نمی‌توانند برای فروش ریسک کنند و ترجیح می‌دهند فعلا دست نگه دارند.یکی از مشاوران املاک فعال در شهر تهران در این زمینه به خبرگزاری فارس اعلام کرد: مهم‌ترین دلیل ایجاد چنین شرایطی نوسان نرخ دلار و ارز در بازار و تاثیر آن بر معاملات و قیمت مسکن است.
معامله‌ای صورت نمی‌گیرد!
مشاوران املاک در حالی از افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن می‌گویند که به دنبال آن معتقدند: در حال حاضر نه معامله‌ای عملا صورت می‌گیرد و نه قیمت ثابت و مشخصی برای مسکن وجود دارد. از ۱۵ شهریور امسال به این سو نیز حدود ۸۰ درصد معاملات به هم خورده است.
انبوه‌سازان هم دست نگه داشتند
گذشته از مشاوران املاک، انبوه سازان نیز در پاسخ به این سوال که چرا سازندگان در حال حاضر، تمایل به فروش مسکن ندارند، به فارس اعلام کردند: یک انبوه‌ساز یا فروشنده مسکن در شرایطی مشابه آنچه هم اکنون در بازار مسکن به وجود آمده است به دنبال حفظ ارزش سرمایه خود متناسب با نرخ تورم است. به همین خاطر الان معامله‌ای صورت نمی‌گیرد.به اعتقاد این انبوه‌سازان تا زمانی که نرخ تورم و قیمت ارز روند صعودی داشته باشد، قیمت مسکن هم افزایش می‌یابد.این در حالی است که بنابر اظهار این انبوه‌سازان، سیلاب ناآرامی قیمت مسکن از تهران به سمت سایر شهرهای کشور نیز پیش می‌رود.اما در این میان کارشناسان مسکن توصیه می‌کنند: دستگاه‌های پولی و مالی کشور، باید طی برنامه‌ای جامع اقدام به تثبیت اقتصادی کنند، با مردم صادقانه صحبت کنند و از دادن وعده و وعید هم خودداری کنند.

;

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا