مسکن و ساختمان

ظرفیت عظیم منطقه ۱۸ برای سرمایه گذاری/رشد۳۰۰درصدی پروانه در بافت فرسوده نسبت به سال ۱۴۰۰

شهردار منطقه 18 تهران در گفتگو با صما:

شهردار منطقه ۱۸ شهرداری تهران از رشد۳۰۰درصدی پروانه در بافت فرسوده نسبت به سال ۱۴۰۰ خبرداد‌

خسروی، شهردار منطقه ۱۸ شهرداری تهران در مورد ورود بخش خصوصی به خصوص سازندگان خوشنام به ساخت نهضت ملی مسکن و بافت فرسوده اظهار کرد:اگر می‌خواهیم خروجی مناسبی در نهضت ساخت مسکن و بافت فرسوده داشته باشیم؛حضور بخش خصوصی و انبوه سازان به‌نام و خوشنام که بتوانند در این مورد کمک کنند، اجتناب ناپذیر است.

وی افزود: باید قبول کنیم که در هر قسمتی از شهرهای جهان که در طرح های بزرگی مدیریت شهری و شهرسازی بخش خصوصی ورود کرد؛ طرح ها موفق و اصولی بوده است مانند کشورهای حاشیه ای خلیج فارس.

وی با اشاره به در برنامه توسعه پنج ساله دکتر زاکانی و معاونت شهرسازی و معماری،ادامه دهد: ورود بخش خصوصی به درستی در این طرح دیده شده و این موضوع اجتناب ناپذیر است.

خسروی دلیل دلیل اعلام کردن یک قسمت را به عنوان بافت ناکارآمد و فرسوده، نداشتن پارامتر انسان محور و جهان شمول برشمرد و راه حل ساخت محله اسلامی با پارامتر انسان محور جهان شمول را یک طرح یکپارچه اعلام کرد و ادامه داد؛ نمی‌توانیم با تک تک پلاک‌ها،طرح یکپارچه را پیاده کنیم. لذا حضور سازندگان بخش خصوصی برای اجرایی کردن طرح یکپارچه که با دیدگاه های محله محوری و ایده آل، همخوانی داشته باشد،الزامی است.

شهردار منطقه ۱۸ شهرداری تهران در مورد اقدامات این منطقه در بافت فرسوده،گفت: منطقه ۱۸ با ۴۸۰۰هکتار مساحت، حدود ۶درصد آن مربوط به بافت فرسوده است که تقریبا ۲۸۰هکتار را در بر می‌گیرد که شامل ۱۲هزار پلاک است.

وی افزود:اگر ما به قبل از سال ۱۴۰۰نگاه کنیم، برنامه بافت فرسوده موجود بوده است، اما ظوابط و مقررات بند های کمیسیون،خروجی خوبی نداشت و فقط در سال‌های ۱۳۹۶و۱۳۹۷ حرکت های خوبی شروع شد اما ادامه پیدا نکرد.از زمانی که دستور العمل های کمیسیون ماده پنج بابت تشویق ساخت دربافت فرسوده آمده، نسبت سال۱۴۰۰ نزدیک به ۳۰۰ درصد رشد صدور پروانه در منطقه ۱۸ را داشتیم.

خسروی در مورد این سوال که چه همراهی ها و اقداماتی برای پای کار آمدن سازندگان خوشنام و برند به منطقه ۱۸ گفت: من بر این اعتقادم که سازندگان خوشنام کل تهران و نه تنها منطقه ۱۸ را به درستی نشناخته‌اند. نتوانستند بازنگری درستی بکنند که کجا باید سرمایه‌گذاری‌شان را بکنند. منطقه ۱۸ تنها منطقه‌ای است که تمام اطرافش دارای بزرگراه است از سمت جنوب و جنوب غربیش بزرگراه آزادگان است که نزدیک به ۹ کیلومتر است. از شمال به بزرگراه فتح از شرق نیز به بزرگ آیت الله سعیدی وصل است و دسترسی‌ها عالی دارد. منطقه اصلی دارای تمامی پهنه‌های اصلی r،s،g،m و دارای تمام کاربری‌ها از جمله مسکونی صنعتی کارگاهی اداری است.منطقه با تمام این ظرفیت‌ها فقط لازم است که ما یک اطلاع رسانی درست انجام دهیم تا سازندگان به نام بیایند و با هر دیدگاهی که دارند طرف اگر انبوه ساز مسکونی است بیاید اینجا اگر صنعتی کار از تشریف بیاورد به منطقه ۱۸.

وی ادامه داد: لذا با این شرایط ما دست روی دست نگذاشته‌ایم و در این خصوص طی چند سال گذشته و به ویژه از زمانی که دکتر خسروی آمدند پروژه‌های مهمی را در منطقه ۱۸ رقم زدیم. شرکت‌های بزرگ جهت انبوهسازی واحدهای مسکونی تشریف آوردند اینجا و کار میکنند، مصوبه‌هایشان را گرفتیم پروژه‌های صنعتی داریم که خیلی از پروژه‌ها عظیم، فرامنطقه‌ای و حتی کشوری هستند. حتماً از سازندگان بزرگ مجدداً دعوت کرده و برای آنها دعوتنامه می‌فرستیم تا بیایند در منطقه سرمایه‌گذاری کنند که هم برای خودشان و هم برای مردم تهران و هم برای ایران سودآور است.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا