مسکن و ساختمانمعماری

اولویت دادن شکل بر محتوا باعث آسیب دیدن شهرهای ایران شده است

پرشیا قره‌گوزلو، معمار در دومین اجلاس سازندگان و طراحان:

پرشیا قره‌گوزلو، معمار  در دومین اجلاس سازندگان و طراحان اصفهان درباره واقعیت  تمدن و مسئله فرهنگ صحبت کرد و گفت : شهرهای زیادی در ایران از بین رفته اند اما برخی نظیر دارابگرد به ابتدای هخامنشیان، می رسد وجود دارد  شهر متروکه شده اما در اطراف آن گذر تمدنی را می بینید و اینکه چگونه شهرها می تواند ظرف و بستر تمدن باشند. فرم و محتوای تمدن و میراث فرهنگی باقی می ماند. 

ما یک سری طرح هایی داریم که به بافت تاریخی شهر اضافه شدن و بافت تاریخی را خورده اند. در شهرهای کمی طرح های جامع داریم که از بافت تاریخی جدا نشده اند.

 اولویت دادن شکل بر محتوا باعث آسیب شهرهای مختلف ما شده است که این معماری ها با هیچ یک از روابط انسانی و محیط زیست در شهر ارتباط برقرار نمی کند. تهران اکنون تهران سه سال پیش نیست انگار به لایه خدمات شهری برگشتیم قبلا به عرصه های عمومی فکر می شد . فضاهای مگا استراکتچیری که مثل برج میلاد طراحی و اجرا شد و ناموفق باقی ماندند زیرا فضا ارتباطی با شهر ندارد. به این نکته می توان توجه کرد که چگونه مدیران شهری با تصمیم درست پل طبیعت را به وجود می آورند و چگونه با تصمیم نادرست نتوانسته اند فضای تاثیرگذاری ایجاد کنند.

وی در ادامه به رویکردهای طراحی شهری در ایران پرداخت و ضمن اشاره به استراتژی هایی که در طراحی شهر بایست مورد توجه قرار گیرد در انتها گفت: بهتر است توجه کنیم فضاهای عمومی آیا محتوای آزادی را به مردم بدهند یا فقط نام فضای عمومی را یدک می کشند. آیا این اجازه را مردم دارند که در به شکلی که دوست دارند در فضای عمومی باشند یا چنین اجازه ای توسط مدیران شهری به آنها داده نمی شود.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا