مسکن و ساختمان

صنعتی‌سازی باعث کاهش هزینه‌های ساخت می شود

ایوب خوشبویی، سازنده:

ایوب خوشبویی سازنده منطقه ۴ در گفتگو با صما درباره  روند صدور پروانه در شهرداری گفت: من از سال ۷۱ کار می کنم در آن زمان، شاید کل کسانی که درگیر صدور پروانه بودند ۱۰ تا ۱۵ نفر بودند الان ۱۵۰۰ نفر شدند. بنابراین همین مسئله سبب زمانبرتر شدن فرایند گرفتن مجوز، عدم خلاف یا پایان کار شده است.

این سازنده برای آسانتر شدن فرایند ساخت و ساز گفت: لازم است همه مراحل را سیستمی کنند و نیازی به حضور سازنده در شهرداری، نظام مهندسی و سایر ادارات مرتبط نباشد واینگونه فرایند دریافت مجوز تسریع می شود. نظارت قوی نیز بر این فرایندها تعبیه شود. در کره جنوبی ۲۴ روزه جواز می دهند اینجا حداقل ۸ ماه طول می کشد. برای سازنده مهم است که سرمایه گذاری اش توجیه اقتصادی داشته باشد. حداقل ۸ ماه جواز طول می کشد یک سال هم صرف گرفتن پایان کار می شود بنابراین برگشت سرمایه اتفاق نمی افتد.

خوشبویی برای کاهش هزینه ساخت گفت: سرعت کار و صنعتی سازی در کاهش هزینه مهم است. خیلی چیزها باید در کارخانه ساخته شود و در کارگاه پیاده شود. ما الان ۴۵ روزه ویلا می سازیم همه کار را در کارخانه ساخته ایم و در کارگاه مونتاژ می شود. این سازنده به روند گرفتن مجوز ساخت ویلا در دماوند و آبسرد و ساخت و ساز در تهران اشاره کرد و گفت در تهران روابط مهم است اما در خارج از آن ضوابط حرف اول را می زند. از دیگر سو در پروژه های خارج از تهران حجم سرمایه گذاری پایین تر است در تهران ۳۰ میلیارد باید برای ساخت آپارتمان هزینه کنید در خارج از تهران ۴ میلیارد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا