مسکن و ساختمان

افزایش ۲.۵ درصدی قیمت مسکن در تهران

قیمت مسکن نسبت به ماه گذشته ۲.۵ درصد افزایش یافت. طبق گزارش جدید بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در مردادماه متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران حاکی از افزایش ۲.۵درصدی نسبت به ماه قبل است.

به گزارش صما، بانک مرکزی ضمن انتشار گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در مردادماه اعلام کرد: تعداد آپارتمان های مسکونی معامله شده در شهر تهران در مردادماه سال۱۴۰۱ ، به حدود ۷.۸ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۲۴ درصد کاهش و ماه مشابه سال قبل ۴۲.۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

 در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی شهر تهران ۴۲۷.۳ میلیون ریال بود که حاکی از افزایش ۲.۵درصدی نسبت به ماه قبل و ۳۸ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد.

در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۸۰۵.۴ میلیون ریال به منطقه یک و کمترین آن با ۲۰۰.۸ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال ۱۴۰۰ به ترتیب ۲۴.۸ و ۳۹.۴ درصد افزایش را نشان می‌دهند.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در مردادماه سال جاری در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی ازآن است که واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۲۸.۹ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین در ماه مورد بررسی شاخص کریه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۴۵.۲ و ۵۰.۶ درصد رشد نشان میدهد.

لازم به توضیح است رشد ماهانه شاخص مزبور در مردادماه در شهر تهران و در کل مناطق شهری به ترتیب ۴.۶ و ۴.۷ درصد است.

گزارش «تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در مردادماه سال ۱۴۰۱» که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، توسط اداره بررسی ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر شده است.

منبع : تسنیم

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا