شرکت ها

مقایسه قیمت مسکن درمناطق تهران

قیمت مسکن در‌منطقه یک تهران دو برابر متوسط ارزش خانه‌های کل شهر است. قیمت مسکن در منطقه یک به متری ۷۵ میلیون تومان رسیده و از تمام مناطق ۲۲ گانه پایتخت بیشتر محسوب می‌شود. در طرف مقابل منطقه ۱۸ را باید ارزان‌ترین منطقه تهران در بازار مسکن بدانیم. قیمت خانه‌ها در منطقه ۱۸ واقع در جنوب غرب تهران به‌طور متوسط متری ۱۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است و نصف میانگین قیمت مسکن در تمام مناطق تهران به‌شمار می‌رود. آمار‌های رسمی نشان می‌دهند ۶۰ درصد از معاملات مسکن در فروردین امسال زیر متوسط قیمت بوده‌اند. تصور می‌کنید در گران‌ترین و ارزان‌ترین نقطقه تهران خانه‌های زیر قیمت چه ویژگی دارند؟

قیمت مسکن در گران‌ترین منطقه تهران

قیمت مسکن در منطقه یک فروردین امسال به‌طور متوسط متری ۷۵ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان بود. این عدد در کل مناطق ۲۲ گانه تهران بیشتر است و تقریبا دوبرابر میانگین قیمت مسکن در کل پایتخت محسوب می‌شود. طبق آمار خانه‌های ۵۰ تا ۶۰ متر و ۶۰ تا ۷۰ متر هر کدام ۱۵.۲ درصد از سهم بازار مسکن تهران را به‌خود اختصاص داده‌اند.
به‌این ترتیب خرید خانه‌های ۵۰ تا ۶۰ در منطقه یک، بین سه میلیارد و ۷۵۷ میلیون تومان تا چهار میلیارد و ۵۱۰ میلیون تومان بودجه می‌خواهد و بابت خرید خانه‌های ۶۰ تا ۷۰ متر باید چیزی بین چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تا پنج میلیارد و ۲۶۰ میلیون تومان پرداخت کرد. در منطقه یک کدام آپارتمان‌ها را زیر متوسط قیمت می‌فروشند؟ در فرمانیه واحد نوساز و ۵۴ متری را سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان آگهی کرده‌اند. یعنی تقریبا متری ۶۸ میلیون تومان. واحد بدون پارکینگ فروخته می‌شود، اما آسانسور و انباری دارد.

در محله اراج واحد ۵۲ متری را دو میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان برای فروش گذاشته‌اند. این یکی ۱۶ سال پیش ساخته شده و پارکینگ و آسانسور ندارد. بین فایل‌های فروش مسکن در منطقه یک، آپارتمان ۷۸ متری در محله ازگُل به‌چشم می‌خورد که قیمت فروش آن سه میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان است. یعنی متری ۴۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان. ۱۶ سال از عمر بنا این واحد می‌گذرد و از امکاناتی مثل آسانسور، پارکینگ و انباری برخوردار است. همان حوالی آپارتمان ۵۴ متری سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان قیمت دارد. ۱۷ سال از زمان ساخت آن می‌گذرد، یک اتاق خواب دارد و با پارکینگ و انباری فروخته می‌شود.

خانه‌های زیرقیمت در گران‌ترین منطقه تهران

محله

متراژ

عمربنا

امکانات

تعداد اتاق خواب

قیمت

فرمانیه

۵۴ متر

نوساز

آسانسور و انباری

یک اتاق

سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان

اراج

۵۲ متر

۱۶ سال

انباری

یک اتاق

دو میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان

ازگُل

۷۸ متر

۱۶ سال

آسانسور، پارکینگ و انباری

یک اتاق

سه میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان

ازگُل

۵۴ متر

۱۷ سال

پارکینگ و انباری

یک اتاق

سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون

قیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران

قیمت مسکن در منطقه ۱۸ تهران فروردین امسال به متری ۱۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید. قیمت مسکن در منطقه ۱۸ واقع در جنوب غرب تهران از تمام مناطق پایتخت کمتر است و نصف متوسط قیمت مسکن در پایتخت محسوب می‌شود. طبق آمار خانه‌های ۵۰ تا ۶۰ متر و ۶۰ تا ۷۰ متر روی هم چیزی حدود ۳۰ درصد از معاملات رسمی مسکن تهران را به‌خود اختصاص داده‌اند. خرید خانه‌های ۵۰ تا ۶۰ متر در منطقه ۱۸ بین ۷۸۵ میلیون تومان تا ۹۴۲ میلیون تومان هزینه می‌خواهد و برای آپارتمان‌های ۶۰ تا ۷۰ متر باید بین ۹۴۲ میلیون تومان تا یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت کرد.

با این حال بررسی‌ها از بازار مسکن نشان برخی خانه‌ها در منطقه ۱۸ می‌توانند زیر متوسط قیمت فروخته شوند. مثلا آپارتمان ۵۸ متری در شهرک ولیعصر با قیمت ۸۰۰ میلیون تومان فروخته می‌شود؛ متری ۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان. عمر بنا واحد به ۱۱ سال می‌رسد و پارکینگ دارد. در کوی ۱۷ شهریور آپارتمان ۶۰ متری را ۸۷۰ میلیون تومان می‌فروشند. این یکی ۱۸ سال پیش ساخته شده و دارای پارکینگ و انباری است، اما باوجود قرار گرفتن در طبقه چهارم، آسانسور ندارد. واحد ۶۰ متری دیگری با ۲۰ سال عمربنا در یافت‌آباد ۷۲۰ میلیون تومان آگهی شده است؛ یعنی فروشنده بابت هر مترمربع ۱۲ میلیون تومان می‌گیرد. واحد دارای انباری است، اما بدون پارکینگ فروخته می‌شود.

در همان یافت‌آباد واحد ۶۰ متری دیگری بین فایل‌های فروش به‌چشم می‌خورد که بابت خرید آن باید ۸۴۰ میلیون تومان پرداخت کرد. ۱۵ سال پیش واحد ساخته شده و دارای انباری است. در همین یافت‌آباد با ۸۶۰ میلیون تومان می‌شود آپارتمان ۵۲ متری خرید که هم آسانسور دارد هم انباری. از سن واحد حدود ۱۴ سال می‌گذرد.

خانه‌های زیرقیمت در ارزان‌ترین منطقه تهران

محله

متراژ

عمربنا

امکانات

تعداد اتاق خواب

قیمت

شهرک ولیعصر

۵۸ متر

۱۱ سال

پارکینگ

یک اتاق

۸۰۰ میلیون تومان

کوی ۱۷ شهریور

۶۰ متر

۱۸ سال

پارکینگ و انباری

یک اتاق

۸۷۰ میلیون تومان

یافت‌آباد

۶۰ متر

۲۰ سال

انباری

یک اتاق

۷۲۰ میلیون تومان

یافت‌آباد

۶۰ متر

۱۵ سال

انباری

یک اتاق

۸۴۰ میلیون تومان

یافت‌آباد

۵۲ متر

۱۴ سال

آسانسور و انباری

یک اتاق

۸۶۰ میلیون

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا