مسکن و ساختمان

مسکن مهر پردیس باید در سال ۹۵ تمام می‌شد

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس گفت: اگر مسکن مهر پردیس با سرعت مشابه دولت دهم پیش می‌رفت تا آخر سال ۹۵ این پروژه به اتمام می‌رسید.

به گزارش صما به نقل از فارس، مسکن مهر پردیس، آخرین پروژه مسکن مهر است که در سال ۱۳۹۱ شروع شده و ساخت بیشتر از ۸۰ هزار واحد مسکونی را در خود جای داد.

نمایی از ساختمان‌های برافراشته در محیط پردیس، تصویری است که اگر نام مسکن مهر بیاید بدون شک جزو اولین تصویرسازی‌های مخاطب از این پروژه به حساب می‌آید. بر همین اساس ساخت این تعداد واحد مسکونی در شهر جدید پردیس همواره موجی از کنش مردم را در بر داشته و فعالیت‌های زیادی در این حوزه اتفاق افتاد است. در این راستا و به منظور بررسی آخرین جزئیات پروژه مسکن مهر پردیس، به سراغ سید مهدی هدایت، مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید پردیس رفتیم تا پیرامون این پروژه با وی گفتگو کنیم.

۸۵ درصد از پروژه مسکن مهر پردیس تکمیل شده است

مسکن مهر پردیس، آخرین پروژه مسکن مهری بود که در کشور شروع شد، با گذشت ۹ سال از آغاز این پروژه از آخرین وضعیت آن چیست؟

در پردیس در سه بخش کارها را پیش می‌بریم، یکی بحث تکمیل واحدهای مسکن مهر و واحدهای طرح اقدام ملی است، یکی در بخش زیرساخت‌های هر دو پروژه است و یکی هم در بحث روبنایی پروژه‌ها و فازهای مسکن مهر است.

امروز که خدمت شما هستم از مجموع ۸۲ هزار واحد مسکن مهر، تقریبا ۷۰ هزار واحد را تکمیل کردیم و الان به مردم تحویل می‌دهیم. تلاش ما این است که شهریور ماه هم حدود ۷ هزار واحد را تکمیل کنیم و باقی‌مانده واحدها پروژه‌هایی است که عملیات اجرایی آن‌ها در سال ۹۸ بابت کسری واحدها شروع شده که تلاش می‌کنیم تا آخر سال کامل کنیم.

یعنی تلاش ما این است که علی‌رغم اینکه بخشی از این پروژه‌ها در سال ۹۹ و ۹۸ شروع شده تا آخر امسال پرونده مسکن مهر پردیس را جمع و تکمیل کنیم. در کنار بحث تکمیل واحدها که الان تمام منابع هزینه‌ای آن را خود مجموعۀ دولت و شرکت عمران تقبل می‌کند؛ چراکه مردم خیلی وقت است که آورده‌ای نمی‌دهند و تسهیلات بانکی هم تمام شده است.

از محل منابع نقدی و تهاتری خودمان و فروش اراضی و وام ۱۰۰۰ میلیارد تومانی که گرفتیم، کارها را پیش می‌بریم. با توجه به افزایش قیمت‌هایی که اتفاق افتاد، دوباره امسال ۵۰۰ میلیارد تومان درخواست کردیم و مصوبه آن را گرفتیم و الان هم در مرحله عقد قرارداد با بانک مسکن هستیم که این ۵۰۰ میلیارد پول هم از بانک مسکن قرض کنیم و پروژه‌ها را تکمیل کنیم.

در سال جاری چه بودجه‌ای برای مسکن مهر پردیس نیاز بود و از چه منابعی تامین شد؟

امسال حدود ۳۳۰۰ میلیارد تومان پول برای اتمام پروژۀ مسکن پردیس نیاز بود که ما ۵۰۰ میلیارد تومان وام گرفتیم، حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان از منابع نقدی خود برای این موضوع اختصاص دادیم و یک بخش کم از تسهیلات بانکی مانده و مابقی هم از محل تهاتر و فروش اراضی مسکن مهر را کامل می‌کنیم.

هیچ مشکل زیرساختی در شهر جدید پردیس وجود ندارد

یکی از انتقادات پرتعداد وارده به مسکن مهر پردیس، مسئله زیرساخت‌های پروژه است، در این حوزه چه اقداماتی شده است؟

بحث مهم بعدی زیرساخت‌های مسکن مهر مانند مخازن آب، تاسیسات پمپاژ فاضلاب و تصفیه‌خانه فاضلاب، خط انتقال آب و فاضلاب و این قبیل موضوعات بود که خوشبختانه این کارها انجام شده است. افتتاح‌هایی که طی روزهای آینده خواهیم داشت، ۲ مخزن آب، ۲ تاسیسات پمپاژ فاضلاب و کلی خطوط انتقال آب و فاضلاب افتتاح خواهیم کرد. در واقع ما در تمام فازهای مسکن مهر موضوع مخازن آب و زیرساخت‌های آن را حل کردیم و هیچ مشکل زیرساختی در هیچ یک از پروژه‌ها نداریم. تصفیه‌خانه شماره ۲ پردیس حدود ۶ ماه است که شروع شده و در عملیات اجرایی آن قرارگاه خاتم‌الانبیا کار می‌کند.

یکی از مواردی که می‌تواند، در حوزه زیرساخت بسیار مهم باشد، مسئله حمل نقل ریلی و مترو است، آخرین وضعیت متروی پردیس به کجا رسید؟

در بحث زیرساخت‌ها متروی پردیس که حدود یک سال است شبانه‌روز پیگیری می‌کنیم. هنوز مصوبه محیط‌زیست صادر نشده و چهارشنبه صبح جلسه‌ای در کمیته ارزیابی طرح‌های سازمان محیط‌زیست کشور داریم. بعد از این یک سال تلاش و ورود مکرر آقای کلانتری، معاون رئیس‌جمهور به این موضوع در نهایت این هفته جلسه اصلی برگزار می‌شود و با توجه به بلامانع‌هایی که از دستگاه‌های مرتبط گرفتیم، پیش‌بینی ما این است که فردا این مصوبه صادر شود و گره متروی پردیس باز شود تا طی روزهای آینده مترو کلنگ‌زنی شود.

تاخیر در اجرای متروی پردیس به دلیل حل ملاحظات زیست محیطی است

مشکل محیط‌زیست دقیقا چیست؟

متروی پردیس به غیر از ۷۰۰ متر پل روی جاجرود، تماما زیرزمینی است. کل این ۲۲ کیلومتر از مناطق حفاظت‌شده و ۴ کیلومتر آن هم از پارک ملی عبور می‌کند. چون این‌ها ضوابط خاص خودشان را داشتند و گاهی یک مقدار هم نگرانی در بحث باطله‌های تونل‌ها داشتند که کجا تخلیه می‌شوند و بحث مسیر رگه‌های آبی که ممکن بود با اجرای تونل قطع شود هم مطرح بود و ملاحظات زیست‌محیطی داشتند که خوشبختانه مشاور گرفتیم و همه آن ملاحظات را از لحاظ فنی حل کردیم و قبول کردند و یک مقدار هم کارهای اداری بود که متاسفانه در ادارات ما زیاد است.

آیا متروی پردیس با قرارداد مشارکت قرارگاه خاتم‌الانبیاء ساخته می‌شود؟

قرارداد مشارکتی مترو هم با قرارگاه خاتم‌الانبیا است که مصوبه دولت هم برای آن دریافت کردیم که در روزهای آینده موضوع آن تعیین تکلیف خواهد شد. مشروط بر اینکه چهارشنبه این هفته، محیط‌زیست طبق قول‌هایش این مصوبه را به ما بدهد.

اورژانس ساختمانی در پردیس شروع به کار کرده است

یکی از مشکلاتی که این روزها گریبان صاحبخانه‌های مسکن مهر را گرفت، بی‌توجهی پیمانکاران به خدمات پس از فروش و مسکلات تاسیساتی است که برای واحدهای مسکونی ایجاد می‌شود، برای این مسئله چه راهکاری دارید؟

 ما یک موضوع جدی در پردیس و همه شهرها داشتیم که طبیعی است. وقتی واحد تحویل مالک می‌شود، یک‌سری مشکلات مانند گرفتگی لوله یا هر نقص دیگری ایجاد می‌شود که در طول سکونت اتفاق می‌افتد. بعضی از سازنده‌های ما این رفع نقص را انجام نمی‌دادند.

ما با یک شرکتی به عنوان اورژانس ساختمانی قرارداد بستیم و در این فازها مستقر کردیم، به محض اینکه بحث رفع نقص را پیمانکار تمکین نکند، ما به این شرکت ابلاغ می‌کنیم تا به سرعت رفع نقص انجام شود. هزینه آن با ۱۵ درصد جریمه از حساب پیمانکار اول اخذ می‌کنیم. در واقع این مشکل جدی مردم هم با استقرار اورژانس ساختمانی حل کردیم.

یک مسئله‌ای که بسیار اهمیت دارد، مسئله نبوده تاسیسات روبنایی نظیر مدرسه و مسجد در پردیس است، این مسئله را آیا تاکنون مورد توجه قرار داده‌اید؟

در پروژه‌های روبنای پردیس در حوزه مراکز محلات، مسجد، مدرسه، پارک، درمانگاه و این جنس روبناها در بعضی فازها مشکلی نداشتیم ولی در برخی فازها مانند منطقه ۲ و ۳ و ۴ فاز ۱۱ مشکل داشتیم. در فاز ۹ جدید و ۵ شمالی مشکل داشتیم که با پیگیری‌های انجام ‌شده ۹ باب آموزشی در حال احداث است و ۲۱ باب امسال شروع شد. ۳ باب مسجد درحال کار داشتیم و ۱۳ مسجد را شروع کردیم. باب فرهنگی نداشتیم و ۲ باب را شروع کردیم، همین‌طور در بخش درمانی یک باب در حال ساخت داشتیم که ۳ باب هم شروع کردیم.

۴ مورد فضای سبز در حال اجرا داشتیم که ۸ مورد هم شروع کردیم و انتظامی ۲ مورد بود که ۲ مورد هم به تازگی شروع کردیم. ورزشی ۱ باب داشتیم که ۱۲ باب اضافه شد و تجاری ۸۳ باب بود ۱۱۶۷ باب دیگر در حوزۀ پروژه‌های روبنایی اضافه شد.

مسائل اجتماعی در پردیس کاهش یافته است

تامین مالی ساخت پروژه‌های روبنایی از کدام محل است؟

خوشبختانه بحث موضوعات روبنایی هم در پروژه‌ها کار می‌شود و همگی از تامین منابع خودمان است، یعنی با بخش خصوصی مشارکت می‌کنیم و از محل تهاتر اراضی و تجاری‌ها منابع را تامین می‌کنیم. تجاری‌ها با قیمت کارشناسی به نسبت آورده سهم سازنده خواهد شد و عمومی‌ها مانند مسجد و مدرسه و سایر سهم شریک خواهد شد. گاهی ساخت این موارد یک سال طول می‌کشید و برای رفع مشکل در کوتاه‌مدت با یکسری سازه‌های سبک شیک در این فازها بحث نانوایی و سوپرمارکت را حل کردیم.

در هر محله‌ای که مردم ساکن شدند، الان نانوایی و سوپرمارکت مستقر شدند یا درحال ساخت است. همین هفته پیش هم بیش از ۵ مورد تجاری کوچک ویژه را کلنگ‌زنی کردیم. مثلا یک ۱۵۰ متری از این بازار روزهایی که در تهران است از یک سازه خوب و شیک استفاده می‌کنیم یک مقدار آن نانوایی و مابقی آن هایپرمارکت خواهد شد تا مردم نیازهای اولیه خود را از آنجا تامین کنند.

در ارتباط با بحث مشکلات سکونت در پردیس چون افراد خیلی تجربه آپارتمان‌نشینی نداشتند، دیدیم که اختلافات در موضوع آپارتمان‌نشینی زیاد شده است. با هماهنگی با دادستان و معاونت پیشگیری از جرم دادگستری استان تهران بعد از جلسات فراوان و کار کارشناسی بر مبنای قانون آپارتمان‌نشینی، یک بخشنامه‌ای تدوین کردیم که در پردیس مدل شد و همین را به مدیر گروه‌ها ابلاغ کردیم. الان خیلی از آن مسائل کم شده و شاهد این هستیم که روابط خوبی بین ساکنان ایجاد شده است و این اولین بار در کشور بود که در پردیس انجام شد و قرار بود، دادگستری استان تهران این مدل را به همه بخش‌هایی که موضوعات آپارتمان‌نشینی به صورت انبوه است، ابلاغ کنند.

یکی از معضلات بزرگ پیرامون مسئله پردیس، مواردی بود که هنوز تعیین واحد نکرده بودند، اوضاع این افراد به کجا رسید؟

معضل بزرگی هم برای کسانی که انتخاب واحد نکردند، داشتیم که حدود ۱۰۰۰ نفر بلاتکلیف بودند و خوشبختانه امروز این تعداد به زیر ۱۰۰ نفر رسیده است که مسائل قضایی مانند ارث است که بارها مکاتبه کردیم و خودشان مراجعه نکردند که با این حساب بحث انتخاب واحد در پردیس بسته شده است.

موضوع دیگر این‌که نفرات دومی که در پروژه‌ها داشتیم و واحدها را تحویل نمی‌گرفتند که عموما دلال و سرمایه‌گذار هستند. مثلا ما در فاز ۹ بلوکی داریم که بیش از ۲ سال است تحویل دادیم ولی بیش از ۴ یا ۵ خانواده ساکن نشدند، دلیل این موضوع هم این است که همه واحدها دست سرمایه‌گذار و دلال است. آن طیف افرادی که نفر دوم هستند و هنوز واحدهایشان را تحویل نگرفتند، باید آورده تکمیلی را واریز کنند که کمکی برای تکمیل واحدهای متقاضیان نفر اول شود.

روزانه ۲۰۰ خانوار در شهر جدید پردیس ساکن می‌شوند

مصاحبه‌ای کرده بودید که پرونده مسکن شهریور به اتمام می‌رسد، غیر از ۷۰۰۰ واحدی که سال ۹۸ و ۹۹ شروع شده است. دقیقا چند واحد مسکونی تا قبل از شهریور سال ۱۴۰۰ به اتمام نمی‌رسد؟

 در واقع این واحدهای جدید ۶۳۰۰ واحد است.

در مصاحبه که قبلا داشتیم، گفتید که پیش‌بینی می‌کنید که از خرداد تا شهریور ۱۴۰۰ واحدهای خالی پر شود و پردیس شکل کامل خود را بگیرد. آیا این روند شروع شده است؟

 بله به شدت هم شروع شده است، طوری‌که روزانه بیش از ۲۰۰ خانوار در پردیس ساکن جدید داریم. برای انتخابات مجلس من به یکی از فازها برای رأی مراجعه کردم و یک حوزه هم در آن‌جا بود که واقعا خلوت بود، ولی این دفعه روز جمعه ۱۰ شب رفتم که ۳ حوزه آنجا حضور داشتند و همه صف تشکیل شده بود و پردیس جزو معدود شهرهایی است که حدود ۱۲ درصد آمار رای‌دهندگانش نسبت به دور قبل بیشتر شده است.

تا زمانی تعرفه مالیات بر خانه‌های خالی را صادر نشود، تاثیری در بازار مشاهده نمی‌شود

بحث بعدی مالیات بر خانه‌های خالی است که دولت اخیرا این مصوبه را اجرا کرد و بعد از ۶۰ ماه خوداظهاری را شروع کرد. آیا این موضوع تاثیری داشته است؟

در واقع ما اثراتی در پردیس نمی‌بینیم و تا زمانی که سازمان امور مالیاتی ورود پیدا کند و تعرفه مالیاتی صادر کند، اتفاقی نمی‌افتد. در پردیس شاهد کاهش قیمت‌ها هستیم، ولی این کاهش عمومی است و ربطی به این مصوبه ندارد.

بازار اجاره هم در کل شهر تهران یک مقدار ملتهب شده است. آیا در پردیس افزایش قیمت اجاره داریم؟

بله متاسفانه بازار اجاره پردیس از تهران تاثیر می‌گیرد.

مسکن مهر پردیس باید در سال ۹۵ تمام می‌شد

وام‌هایی که گفتید ۵۰۰ میلیارد گرفتید، بازپرداخت آن به چه صورت است؟

از منابع خودمان مانند تهاتر زمین تامین می‌شود. شاید هیچ کس این کار را نمی‌کرد، ولی ما تمام منابع پردیس را برای تکمیل مسکن مهر گسیل کردیم. یعنی نگفتیم پول نیست و مردم بیایند پول بدهند و مسائل را خودمان حل کردیم و فقط مصوبات قانونی آن را گرفتیم. مجلس هم همراهی کرد و اجازه داد که از منابع قانونی خودمان در همه جا هزینه کنیم. وگرنه باید هر کس ۲۰۰ میلیون تومان اضافه به ما پول می‌داد، ولی فرد هدف مسکن مهر این مبلغ را ندارد.

از بسیاری از کارشناسان شنیدم که اگر روند ساخت مسکن مهر مشابه دولت دهم ادامه پیدا می‌کرد مسکن مهر تا سال ۹۵ تمام می‌شد. راجع‌به پردیس هم چنین برآوردی داشتید که واحدهایی که در دولت قبل شروع شد تا چه زمانی باید تمام می‌شد؟

 اگر با آن سرعت پیش می‌رفت تا آخر ۹۵ می‌توانستند پردیس را تمام کنند و پردیس عملا سال ۹۱ شروع شده بود. به پردیس نباید مسکن مهر گفت، بلکه ۳ شهر جدید است، چراکه موضوع اصلا ساخت واحدها نیست.

ساخت ۱ میلیون مسکن در سال بر اساس طرح جامع مسکن است

یکی از مشکلات بزرگ شما بحث تعدیل قیمتی بود که مرتب هم پیش می‌آمد می‌توان گفت، اگر با آن سرعت پیش می‌رفت خیلی از این مشکلات تعدیلی به وجود نمی‌آمد؟

بله با قیمت‌های پایین پروژه تمام شده بود.

رئیسی وعده‌ای داد ۴ میلیون مسکن در ۴ سال ساخته می‌شود. آیا پردیس پتانسیل این را دارد، بخشی از واحدهای پروژه مسکن ملی دولت جدید را با توجه به امکانات روبنایی و زیرساختی اضافه‌شده در خود جای دهد؟

 ما برای وضع موجود و حتی بیشتر هم زیرساخت‌ها را فراهم کردیم. این شعاری که رئیسی داد، طبق همین برنامه جامع مسکن است. طبق این طرح باید در ایران سالی ۱ میلیون مسکن ساخته شود که هم توسط بخش خصوصی ساخته می‌شود که هم مسکن روستایی و بافت فرسوده در آن است و هم موارد دیگر که کلا ۱ میلیون خواهد شد. در موضوع مسکن معتقد هستم، الان که کشور دچار یک رکودی است، تنها چیزی که می‌تواند کشور ما را دچار جهش کند همین مسکن است. مسکن می‌تواند به عنوان موتور محرک اقتصادی ایران همه صنوف را فعال کند. وقتی یک خانه‌ای ساخته می‌شود شما برای آن لوازم خانگی هم تهیه می‌کنید که اگر محاسبه شود، بسیاری از مشاغل رونق می‌گیرد. این ۴ میلیون مسکن سه موضوع مهم دارد: یکی اینکه شخص رئیس‌جمهور باید پای کار باشد و اگر نباشد، امکان ندارد این موضوع محقق شود.

وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن تنها بود

می‌توان گفت برای تاخیر مسکن مهر قبلی چون رئیس‌جمهور پای کار نبوده این طور شده است؟

وقتی این موضوع از اولویت دولت خارج می‌شود، ناخودآگاه تمام دستگاه‌ها حمایت خود را برمی‌دارند. الان در موضوع مسکن مهر عملا وزارت راه و شهرسازی تنها بود و وزیر راه طرح اقدام ملی هم شخصا پیش برد.

دومین موضوع وزیری باید باشد که پرکار، معتقد و پیگیر باشد، نمی‌توان در دفتر نشست و ۴ میلیون مسکن را مدیریت کرد. از طرفی هم کمبود مسکن ما عموما در کلان‌شهرها است. مثلا شما در یک شهرستان کوچک در اردبیل خیلی موضوع مسکن مشکل‌ساز نیست، چراکه مهاجرت در آن مناطق معکوس و به سمت تهران است و آن منطقه کوچک‌تر می‌شود. این‌طور که شنیدم روزانه ۸۰۰۰ نفر به جمعیت تهران اضافه می‌شود و عموما هم در تهران خانه ندارند و به دنبال کار آمدند. به همین خاطر عمده مشکل در کلان‌شهرها است، ولی اگر بتوانیم طرح آمایش سرزمین که توزیع مناسب فعالیت و سکونت را مدنظر قرار دارد، اجرا کنیم که همه به تهران نیایند، مشکل حل می‌شود.

در پردیس فقط یک‌جا برای توسعه پیش‌بینی کردیم که حدود ۳۰۰ هکتار است. خوشبختانه بعضی زیرساخت‌های آن هم پیش‌بینی شده و در کنار این زمین هم آب داریم و هم برق و گاز داریم و تمام زیرساخت‌های آن فراهم است. به لحاظ این‌که قرار بود قبلا در پروژه‌های جدید پردیس ۸۰ هزار واحد بسازیم و با پروژه‌های قدیم حدود ۹۰ هزار واحد می‌شد که این رقم در آخر ۸۳ هزار واحد شد و حدود ۷ هزار واحد ظرفیت کوچکی می‌توانیم در پردیس داشته باشیم.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا