دانشنامه ساخت و ساز

معرفی کامل انواع داربست

انواع داربست یک سازه موقتی است که به منظور تقویت سازه اصلی نصب‌ می‌شود. علاوه بر این، کارگران ساختمانی از آن به‌عنوان یک بستر برای انجام عملیات ساختمانی استفاده می‌کنند. انواع داربست‌های به کار گرفته شده بسته به نوع سازه‌ها و نوع فعالیت‌های ساختمانی متفاوت است. داربست به طور عمده از آهن، فولاد و چوب ساخته‌ می‌شود. برای استفاده از داربست باید از با ثبات بودن و محکم بودن آن و توانایی تحمل وزن کارگران ساختمانی و دیگر مواد و مصالح ساختمانی قرار گرفته روی آن اطمینان حاصل کرد.

 • داربست منفرد یا تک
 • داربست دوبل
 • داربست دروازه‌ای یا کنسول
 • داربست معلق
 • داربست بورد
 • داربست فلزی
 • داربست تثبیت شده
 • داربست کویک استیج

انواع داربست

انواع داربست : نوع تک

داربست تک یکی از متداول ترین انواع داربست است و به طور کلی در بناهای آجری و سنگی که امکان سوراخ کردن دیوار برای نصب تکیه گاه وجود دارد مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد. داربست منفرد شامل لوله‌های عمودی یا استاندارد‌ها و لوله‌های افقی یا لجر‌ها و تیر عرضی‌ می‌شود. استانداردها در واقع توالی از اجزای قائم هستند که به موازات دیوار به زمین متصل شده‌اند. این اجزای افقی در فواصل ۲ تا ۵/۲ از یکدیگر و با فاصله ۲/۱ متری از دیوار نصب می‌شوند. اجزای افقی طولی که لجر نامیده‌ می‌شوند به منظور اتصال استانداردها در فواصل قائم ۲/۱ تا ۵/۱ متری مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی دیگر از اجزای داربست‌های نوع تک، پودلاک یا تیرهای عرضی هستند که در یک سمت از داربست به لجر‌ها متصل و از سوی دیگر نیز به دیوار متصل‌ می‌شوند. تیرهای عرضی در فواصل ۲/۱ تا ۵/۱ متری نصب می‌شوند.

انواع داربست

انواع داربست : نوع دوبل

داربست های دوبل نیز از انواع داربست هایی هستند که استفاده از آنها در کشورمان بسیار رایج است. داربست‌های دوبله در بناهای سنگی مورد استفاده قرار می‌گیرند و دلیل آن هم این است که در دیوارهای سنگی ایجاد حفره در دیوار برای ایجاد محلی جهت نصب پوت‌لاگ یا تیر عرضی بسیار سخت است؛ بنابراین دو ردیف از داربست ساخته‌ می‌شود تا از استحکام آن اطمینان حاصل کرد. ردیف اول ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر از دیوار فاصله دارد و ردیف دوم هم ۱ متر از ردیف اول فاصله دارد. با ثبیت دو ردیف در مرحله بعد نسبت به نصب تیر عرضی (پوت لاگ) اقدام‌ می‌شود که توسط دو ردیف پشتیبانی‌ می‌شود. برای دادن استحکام بیشتر به داربست از تیر‌های شیب‌دار استفاده‌ می‌کنند.

انواع داربست

انواع داربست : کنسول یا دروازه‌ای

یکی از خاص ترین انواع داربست نوع کنسول یا دروازه ای است. در این نوع از داربست، استانداردها (تیرهای عمودی) به‌وسیله مجموعه‌ای از سوزن‌های فرو رفته در دیوار پشتیبانی‌ می‌شوند. در نوع دیگری از این داربست، سوزن‌ها از طریق شکاف‌هایی که از قبل در دیوار ایجاد شده است محکم‌ می‌شوند. در هنگام اجرای این نوع از داربست باید احتیاط کرد و از کیفیت نصب سوزن‌ها مطمئن شد. به طور کلی تحت شرایط زیر از این نوع از داربست استفاده‌ می‌کنند:

 • هنگامی که سطح زمین ظرفیت یا تحمل برای قرارگیری و نصب تیرهای قائم را ندارد.
 • هنگامی که زمین نزدیک به دیوار باید خالی باقی بماند.
 • هنگامی که بخش‌های بالایی دیوار در حال ساخت است.

انواع داربست

انواع داربست : نوع معلق

داربست های آویزان یا معلق از نواع قابل حمل هستند که در برج های بلندمرتبه بسیار کاربرد دارد. در داربست‌های معلق کارگران ساختمانی روی یک بستر معلق شده به وسیله رشته‌های نخی یا فلزی یا زنجیرهای فلزی قرا‌ر می‌گیرند. این داربست‌های به نوعی محرک هم هستند و‌ می‌توان آن‌ها با استفاده دست یا موتورهای برقی بالا و پایین برد. این نوع از داربست‌ها به طور عمده در کارهای کم اهمیت‌تر و جزئی‌تر مانند تعمیرات و رنگ‌کاری استفاده‌ می‌شوند.

 

انواع داربست : نوع بورد

این داربست ها که از انواع کوچک و قابل حمل هستند در فضاهای داخلی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. در داربست‌های نوع بورد، بستری که کارگران روی آن مشغول به فعالیت هستند به وسیله تیر‌های افقی و عمودی قابل حرکت پشتیبانی‌ می‌شود و‌ می‌توان ارتفاع این بستر را تغییر داد. علاوه بر این در یک انتهای تیر‌های عمودی برای حرکت کل داربست نیز چرخ‌هایی در نظر گرفته شده است. این نوع از داربست به دلیل متحرک بودن و اندازه نسبتاً کوچکی که دارند برای کار در فضاهای داخلی مانند رنگ‌کاری و تعمیرات تا ارتفاع تقریباً ۵ متری بسیار مناسب هستند.

 

انواع داربست : فلزی

داربست‌های فلزی با استفاده از لوله‌های فولادی یا فلزی ساخته‌ می‌شود که با استفاده از کوپلرهای یا متصل کننده‌هایی فولادی به یکدیگر چفت شده‌اند. باز و بسته کردن این نوع از داربست‌ها بسیار ساده است و از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از آن به شمار‌ می‌رود. از دیگر ویژگی‌های این نوع از داربست‌ می‌توان به استحکام بسیار بالا، پایداری و ماندگاری بالا و مقامت در برابر آتش اشاره کرد. اگرچه این داربست‌های بسیار پرهزینه هستند اما استفاده از آن بستر بسیار ایمنی را به ویژه برای کارگران فراهم‌ می‌کند و از این رو هم استفاده از آن‌ها در سال‌های اخیر بسیار افزایش یافته است.

 

انواع داربست : تثبیت شده

داربست‌های تثبیت شده از فلز و فولاد ساخته شده که با استفاده از کوپلر‌ها و قاب‌هایی خاص به یکدیگر متصل‌ می‌شوند. این انواع از داربست‌ها طبق یک دستورالعمل ساده سر هم‌ می‌شوند و به راحتی‌ می‌توان آن را از بازار تهیه کرد. در این نوع از داربست، بستری که کارگران روی آن فعالیت‌ می‌کنند به طوری طراحی شده است که‌ می‌توان ارتفاع آن را تغییر داد. در انواع این داربست که ارتفاع زیادی دارند از تیر‌های شیب‌دار برای دادن استحکام بیشتر استفاده‌ می‌شود. 

 

انواع داربست : کویک استیج

سیستم داربست کویک استیج (Kwikstage) با استفاده از فولاد گالوانیزه ساخته‌ می‌شود. باز و بسته کردن این نوع از داربست‌ها با توجه به راهنمای آن بدون دردسر صورت‌ می‌گیرد. این نوع از داربست برای پروژه‌های بزرگ و کوچک بسیار مفید است. این داربست با توجه به سیستم متصل‌کنندگی بسیار مقاوم‌ می‌تواند جایگزین بسیار خوبی برای انواع داربست‌ها باشد. این نوع از داربست را‌ می‌توان در ارتفاع‌های مختلف ساخت و به کار برد..

 

لیست برخی از داربست کاران در ایران 

 • آهن سازه
 • برج سازان
 • نما گستران آساک
 • فراز ایران

 

 

 

 

 

 

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا