دانشنامه ساخت و ساز

۱۰ تکنولوژی برتر روبه رشد در صنــعت ساخت و ساز

تکنولوژی برتر سال ۲۰۲۰

صنعت ساخت و ساز در معرض یک جهش بزرگ قرار دارد. وقتی به گذشته برمیگردیم و به تاریخچه صنعت نگاهی می‌اندازیم، تعدادی پیش رفت بزرگ نظرمان را به خود جلب می‌کند که تاثیر گذار بوده اند؛ اما پیش بینی می‌شود در مدت زمان کمی با فراگیر شدن تکنولوژی‌هایی شاهد تحول در این صنعت باشیم.
در ادامه به مهم ترین شاخه‌های که متخصصین انتظار و اعتقاد دارند جهش‌هایی در صنعت در سال‌های آتی ایجاد خواهد کرد اشاره می‌کنیم:

Augmented Reality 


درواقع AR باعث می‌شود عناصری را پیرامون دنیای واقعی اضافه کنیم. عناصر معمولاً به‌صورت بی‌درنگ نگاشته شده و به‌طور هوشمند مرتبط با عناصر محیطی هستند، مانند نمایش امتیاز مسابقات ورزشی در زمان پخش از تلویزیون که ساده‌ترین مثال آن است. این فنّاوری یکی از مواردی است که باعث گشایش بسیاری از فرصت‌های جدید در صنعت ساخت باوجود پرهزینه بودن می‌شود.۹۰ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۰ رشد در بازار جهانی AR خواهیم داشت.

 

نرم‌افزارهای ساخت و اکوسیستم دیتا


انتظار می‌رود استفاده از نرم‌افزارهای همکار آنلاین به‌صورت کاربردی در پروسه ساخت از آغاز تا پایان به‌کارگیری شود. ۹۵ درصد داده‌ها در ساخت‌وساز دور ریخته می‌شود و طبقه‌بندی و نمی‌شود.

 

ساخت‌وساز مدولار


استفاده از روندهای استانداردشده برای سوار کردن مراحل ساخت به‌صورت پیش‌ساخته در خارج از کارگاه ساخت تا حد امکان، باعث کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت اجرا می‌شود.
پروژه‌ها حتی تا ۶۵ برابر سریع‌تر می‌توانند به روش مدولار ساخته شوند.

 

مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM)


این تکنولوژی یک کاتالیست است برای تغییرات اساسی در چگونگی مدیریت، طراحی و پیشرفت یک پروژه عمرانی. ۸۸ درصد سهامداران ساخت‌وساز عقیده دارند BIM می‌تواند به بهبود افق طراحی کمک کند.

 

بتن خودترمیم شونده


بسیاری از متخصصین صنعت معتقدند به‌زودی کاربرد این فنّاوری را در راه‌سازی و ساختمان‌ها به‌صورت گسترده خواهیم دید ۵ میلیارد تن بتن تا سال ۲۰۳۰ سالیانه در دنیا تولید و استفاده خواهد شد.

 

پهبادها


با رشد سریع تکنولوژی پهبادها و افزایش دقت آن‌ها حتی می‌توان شاهد کاهش نیروی انسانی و دخالت انسان در پیشبرد و ساخت پروژه‌ها بود. ارزش صنعت پهبادها از ۲ میلیارد دلار به ۱۰ میلیارد دلار در دهه بعدی رشد خواهد کرد.

 

رباتیک


صنعت رباتیک هم به‌طور پیوسته و دائم در حال پیشرفت و افزایش دقت است و به‌زودی به یک نیروی حاکم در صنعت ساخت و عمران تبدیل خواهد شد. بازار رباتیک صنعتی با جهش ۱۷۵ درصدی در دهه بعدی مواجه خواهد شد.

 

تکنولوژی موبایل و کلود


دستگاه‌های موبایل می‌توانند به‌کارگیری تکنولوژی کلود را در هر زمان و مکانی ممکن کند؛ بنابراین یک امر ضروری است اگر می‌خواهید همچنان در کسب‌وکار خود در کورس رقابت باقی بمانید.

 

کاربردهای پیشرفته از GPS


راه‌حل‌های ردیابی از طریق GPS امروز به یک‌راه خلاقانه و قابل استناد برای تسهیل کردن و سرعت بخشیدن و افزایش دقت در جمع‌آوری داده‌ها تبدیل‌شده است.۱۲۰ ماهواره در ۱۰ سال آینده آماده استفاده برای این امر می‌شوند.

 

تکنولوژی‌های پوشیدنی


پیش‌بینی می‌شود این تکنولوژی نقشی اساسی در افزایش ایمنی در پروژه‌ها و مانیتور کردن پروسه‌های ساخت را به صورتی کارآمد ایفا کند. پیش‌بینی‌شده تا انتهای سال ۲۰۱۹ تعداد ۲۵۰ میلیون ابزار پوشیدنی هوشمند در حال استفاده داشته باشیم.

ساخت و ساز؛از تکنولوژی ساخت و ساز چه می دانید؟

ساخت و ساز؛از تکنولوژی ساخت و ساز چه می دانید؟

 

 

 

 

 

 

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا