حمل و نقل

اثر لغو طرح ترافیک بر شیوع کرونا

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران تاکید کرد: با لغو طرح ترافیک ، غلظت آلاینده ذرات معلق در هوای پایتخت طی هفته گذشته تاکنون افزایش یافته است.

به گزارش صما، حسین شهیدزاده با اشاره به تاثیر اجرا نشدن طرح محدوده‌های «طرح ترافیک» و «کنترل آلودگی هوا (زوج و فرد سابق» در وضعیت آلودگی هوای شهر تهران اظهار کرد: آلودگی هوا تابع یک متغیر نیست، بلکه تابع عواملی از جمله باد، دمای هوا، تابش نور خورشید و میزان تولید آلاینده‌های اولیه است.

وی با بیان اینکه در تابستان به‌طور متوسط، آلاینده اصلی «ازن» است که در کنار تابش نور خورشید و دمای بالا تولید می‌شود و بسته به دما و تابش نور خورشید افزایش یا کاهش می‌یابد، گفت: طبعا اگر شرایط ثابت می‌ماند با بالا رفتن تراکم ترافیک که در مرکز شهر طی دو هفته گذشته شاهد آن بودیم، آلودگی هوا بیشتر و وضعیت بدتر می‌شد.

وی در توضیح وضعیت آلاینده ازن در هفته گذشته با اعلام اینکه چون هفته گذشته متوسط دمای هوا کمتر از دو هفته قبل بود، کیفیت هوا بهتر شد، گفت: وقتی دما ۲ تا ۳ درجه کاهش می‌یابد، واکنش‌های شیمیایی در جو که ازن را تولید می‌کند نیز به شدت کاهش پیدا می‌کند. بنابراین مقایسه صحیحی نیست که بگوییم آلودگی کمتر یا بیشتر شده و باید همه عوامل را بررسی و سپس اظهار نظر کرد. شهیدزاده تاکید کرد: آنچه مسلم است، اینکه غلظت آلاینده ذرات معلق به واسطه لغو طرح ترافیک و تردد بیشتر خودروها در هفته گذشته افزایش یافته است که می‌تواند زنگ خطری برای شیوع بیشتر ویروس کرونا باشد. مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران به تحقیقات سازمان جهانی بهداشت استناد کرد و گفت: بر اساس این تحقیقات، ویروس می‌تواند از طریق ذرات معلق منتقل شود و زمان بیشتری را در هوا بماند و به عبارتی با افزایش غلظت آلاینده ذرات معلق در هوا، احتمال سرایت ویروس از طریق ذرات معلق هم بالاتر می‌رود. از ابتدای سال جاری تاکنون تهرانی‌ها ۳۲ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس تنفس کردند و دو روز نیز به واسطه عبور غلظت ازن در جو از حد مجاز، برای همه شهروندان ناسالم شد. این دو روز وضعیت قرمز با گرم شدن هوا یعنی در روزهای ۲۹ تیر و اول مرداد بوده است که سبب فعل و انفعالات شیمیایی در جو شده و هوا را برای عموم مردم ناسالم کرد.

از طرفی از نیمه دوم تیر ماه به بعد در روزهای متعدد شاخص کیفیت هوا بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ قرار گرفت و هوا به دلیل افزایش غلظت ازن برای گروه‌های حساس ناسالم شد. ناسالم شدن هوا از ناحیه ازن بر خلاف جنس آلودگی نیمه دوم سال، نمود عینی مثل ذرات معلق و کدری جو ندارد و این گاز بی بو و بی رنگ در حالی هوا را آلوده می‌کند که اگر شاخص کیفیت هوا توسط شهروندان بررسی نشود، از وجود آلودگی مطلع نخواهند شد. افزایش غلظت ذرات معلق در جو نیز در افزایش غلظت ازن بی‌تاثیر نیست؛ چراکه برخی از گازهای خروجی از اگزوز خودروها در جریان واکنش‌های شیمیایی حین تابش آفتاب به ازن تبدیل می‌شوند.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا