شهر

تهران، نهمین شهر دنیا در جذب گردشگر

گزارش سال ۲۰۱۶ “شاخص شهرهای مقصد گردشگری” ازسوی مسترکارت نشان می‌دهد، تهران در رتبه نهم شهرهای درحال رشد دنیا در جذب گردشگر قرار دارد.

گزارش سال ۲۰۱۶ “مسترکارت” درباره شاخص شهرهای مقصد گردشگری حاکی از آن است که در بخش سریع‌ترین شهرهای در حال رشد جهان، شهر “اوزاکا” در ژاپن با ۲۰.۱۴ درصد، بالاترین میزان رشد را در جذب گردشگر و شاخص‌های زندگی شهرنشینی داشته است.


این گزارش حاکی از آن است که منطقه آسیا-اقیانوسیه و خاورمیانه و آفریقا اهمیت دوچندانی در دورنمای اقتصاد جهانی پیدا کرده‌اند. بسیاری از شهرهایی که براساس این شاخص مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند، هم از لحاظ میزان بازدید گردشگر و هم از لحاظ شاخص‌های شهرنشینی با رشد چشمگیری همراه بودند.


بعد از شهر اوزاکا که در رتبه اول قرار گرفته، چنگ‌دو (۲۰.۱۴ درصد) و ابوظبی (۱۹.۸۱ درصد) در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.


شهرهای کولومبو، توکیو، ریاض، تایپه و ژیان بالاتر از تهران، رتبه‌های چهارم تا هشتم سریع‌ترین شهرهای در حال رشد را در گزارش سالانه مسترکارت در اختیار دارند.


پایتخت کشورمان نیز با میزان رشد ۱۲.۹۸ درصد در رتبه نهم ایستاده است.


تایلند


این گزارش سالانه که ۱۳۲ شهر از پنج قاره جهان را مورد بررسی قرار داده است، همچنین نشان می‌دهد بانکوک با کنار زدن شهر لندن رتبه نخست مقصد گردشگری جهان در سال ۲۰۱۶ را به دست آورده است.


پیش‌بینی می‌شود شهر بانکوک امسال میزبان ۳۳ میلیون گردشگر از نقاط مختلف جهان باشد که البته بخش عمده‌ای از آن‌ها را چینی‌ها تشکیل می‌دهند. اگرچه آلودگی شهر بانکوک عامل بازدارنده‌ای برای حضور بلندمدت گردشگران است، اما تنوع غذایی و سواحل آفتابیِ آن، گردشگران را برای سفر به این شهر آسیایی ترغیب می‌کند.


در این گزارش تعداد گردشگرانِ شهرهای مختلف جهان و هزینه‌های صورت گرفته توسط آن‌ها مورد تحلیل قرار گرفته و ارزیابی دقیقی از نحوه مسافرت مردم در کشورهای مختلف ارائه شده است.


براساس این مطالعه، شهر بانکوک در سال جاری میلادی میزان ۲۷.۴۱ میلیون گردشگر از نقاط مختلف جهان بوده است. شهر لندن که پیش از این در رتبه اول قرار داشت، با ۱۹.۸۸ میلیون گردشگر در رتبه دوم ایستاده است.


پاریس (۱۸.۰۳ میلیون گردشگر)، شهر دبی (۱۵.۲۷)، نیویورک (۱۲.۷۵)، سنگاپور (۱۲.۱۱)، کوالالامپور (۱۲.۰۲)، استانبول (۱۱.۹۵)، توکیو (۱۱.۷۰) و سئول با ۱۰.۲۰ میلیون گردشگر در رتبه‌های بعدی پربازدیدترین شهرهای جهان در سال جاری میلادی قرار دارند.


نکته قابل توجه در گزارش سالانه مسترکارت، صعود دبی به رتبه اول فهرست شهرهای جهان از لحاظ درآمد گردشگری است؛ به طوریکه این شیخ‌نشین امارات در سال جاری میلادی حدود ۳۱.۳ میلیارد دلار از محل میزبانی از گردشگران بین‌المللی درآمد کسب کرده که با اختلاف چشمگیری نسبت به شهر دوم یعنی لندن که ۱۹.۸ میلیارد دلار درآمد داشته، در رتبه اول قرار گرفته است.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا