مسکن و ساختمان

همچنان دنبال ارز تک نرخی هستیم/ نرخ ارز در بازار گران است

وزیر اقتصاد و سخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینکه همچنان دنبال ارز تک نرخی هستیم، گفت: جمع بندی اصحاب اقتصاد این است که نرخ‌های موجود در بازار ارز گزاف و گران است و تلاش می‌شود با محوریت بانک مرکزی این مشکل رفع شود.

;

به گزارش خبرنگار مهر، سید شمس الدین حسینی ;امروز ;در جمع خبرنگاران در خصوص وضعیت بازار ارز ;گفت: جهت گیری دو ماهه اخیر دولت کاهش نوسانات بازار ارز و تثبیت آن بوده است، ضمن اینکه ;دولت به دنبال استراتژی خروج از وضعیت چند نرخی به تک نرخی است و مجموعه اقدامات انجام شده در این راستا بوده است. ;

وی ;تصریح کرد: ;با همکاری مرکز مبادلات ارزی شاهد کاهش نوسانات نرخ ارز بوده ایم و تلاش بر این است تا از تعدد نرخ‌ها در بازار کاسته شود.
;
وزیر امور اقتصادی و دارایی ;با بیان اینکه ;بانک مرکزی تمام تلاش خود را برای تقویت عرضه ارز انجام می دهد، مدیریت واردات و صادرات را از دیگر دلایل کاهش نرخ ارز در بازار موازی دانست و افزود: جمع بندی اصحاب اقتصاد این است که نرخ‌های موجود در بازار ارز گران است و تلاش می شود با محوریت بانک مرکزی این مشکل رفع شود.
;
آیا قیمت کالاها هم کاهش می یابد؟
حسینی درباره کاهش قیمت کالا و پیش بینی برای این بازار اظهارداشت: مجموعه سیاست‌های اجرا شده در ماههای اخیر، در راستای کاهش قیمت‌ها بوده و در مجموع، این سیاست با نظم مناسبی در حال اجراست.
;
وی، مدیریت نوسان نرخ ارز، تلاش برای خروج سفته بازان از بازار و نیز نظارت بر بازارهای کالایی خاص را از جمله سیاست های دولت برای کاهش نرخ کالاها عنوان و خاطرنشان کرد: واردات کنندگان به این موضوع داشته باشند از این پس زمانی که از نرخ ارز سخن می گوییم ، مبنا نرخ مرکز مبادلات ارزی خواهد بود.
;
وزیر امور اقتصادی و دارایی توضیح داد: از امروز به منظور یکسان سازی و تک نرخی شدن نرخ تعرفه حقوق ورودی کالاها نرخ واردات کالاها بر اساس نرخ ارز مبادله ای محاسبه می شود.

وی گفت: برای کالاهای اساسی با اولویت یک و دو تا پنجاه درصد تخفیف تعرفه گمرکی و برای گروههای کالایی سه تا هفت که ارز به نرخ مرکز مبادلات ارزی دریافت می کنند تا چهل وپنج درصد تخفیف در پرداخت تعرفه حقوق ورودی گمرک در نظر گرفته شده است که این نرخ از امروز بر اساس نرخ مبادله ای محاسبه می شود.

پیش فروش سکه در صورت ایجاد حباب

حسینی درباره پیش فروش سکه اظهارداشت: بانک مرکزی مسئول بازار ارز و سکه است نه من، ;اما بر اساس شنیده ها، این بانک هم اکنون در حال رصد بازار سکه بوده تا در صورت ایجاد حباب در این بازار از طریق عرضه سکه حباب را بشکند.

وی گفت: با توجه به روند کاهشی نرخ ارز قیمت سکه نیز روند کاهشی خواهد داشت. حسینی با بیان ;اینکه قیمت سکه متاثر از نرخ طلا در بازارهای جهانی است، گفت: البته اقداماتی نیز برای تنظیم بازار در ایران انجام می شود.
;
وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: بر اساس بررسی های انجام شده، بخشی از سرمایه های ملی در ماه های گذشته به شکل مصنوعات طلا از کشور خارج می شد که این مصنوعات به شکل تجاری بوده است. به عنوان مثال، النگوها و زنجیرهایی که مورد استفاده انسان نبوده از کشور خارج می شد که از این امر جلوگیری شده است.;

;

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا