مسکن و ساختمان

مواد اولیه خودروسازی گران‌تر از نرخ بین‌المللی به تولیدکننده می‌رسد

عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان ایران گفت: به دلیل عرضه مواد اولیه‌ای چون فولاد، مس و پتروشیمی در بورس کالا، این مواد گران‌تر از نرخ بین‌المللی به دست قطعه‌سازان و خودروسازان داخلی می‌رسد.

محمدرضا نجفی‌منش در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: تا پیش از راه‌اندازی بورس کالا تولیدکنندگان مواد اولیه مورد نیاز خود را به طور مستقیم و اقساط از تولیدکنندگان دریافت می‌کردند.

وی با بیان اینکه از زمان راه‌اندازی بورس کالا روند توزیع مواد اولیه مورد نیاز صنایع به دست دلالان و واسطه‌ها افتاد، خاطرنشان کرد: در این شرایط واسطه‌ها مواد اولیه‌ای چون فولاد، مس و مواد پتروشیمی را از بورس کالا خریداری و با قیمت بیش‌تری در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌دهند.

عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان ایران ادامه داد: در این شرایط قیمت مواد اولیه مورد نیاز قطعه‌سازان و خودروسازان از قیمت بین‌المللی این مواد با محاسبه ارز آزاد نیز گران‌تر شده است. به عنوان مثال قیمت مس در بازار بین‌المللی کیلویی ۷ دلار اما در ایران ۲۹ هزار تومان است. این در شرایطی است که حتی با احتساب ارز آزاد ۳۳۰۰ تومانی نیز قیمت این محصول باید کمتر از این مقدار باشد.

نجفی‌منش تصریح کرد: دلیل اصلی افت تولید و افزایش قیمت خودرو نیز رشد بی‌رویه قیمت مواد اولیه‌ای چون فولاد، مس و پتروشیمی است. در این شرایط ضروری است که هرچه زودتر مواد اولیه مورد نیاز صنایع از بورس کالا خارج شده و به طور مستقیم در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد.;

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا