مسکن و ساختمان

یارانه ویژه، جبران اثر ارز بر روی مصالح ساختمانی

به جوان‌ترین پروژه مسکن‌مهر که احداث آن سه ماه پیش با ظرفیت ۸۰ هزار واحد مسکونی‌ در نزدیک‌ترین نقطه به پایتخت شروع شده بود، «یارانه‌ویژه» تعلق می‌گیرد.

;

به گزارش بنانیوز شبکه اطلاع رسانی صنوف مسکن ایران (صما) وزارت راه‌وشهرسازی برای محافظت سری آخر ساخت‌وسازهای مسکن‌مهر از تورم ناشی از افزایش قیمت ارز، مسوولیت تامین مصالح‌ساختمانی در آن را برعهده گرفته است و با حذف واسطه‌های فروش مصالح –که در شرایط افزایش تقاضا در بازاری با وسعت مسکن‌مهر، بودنشان فقط به متورم‌شدن قیمت مصالح ساختمانی منجر می‌شود- اقدام به تامین و عرضه مصالح پرمصرف با نرخ پایین‌تر از بازار کرده است.

تصمیم دولت به قبول مسوولیت تامین مصالح با قیمت یارانه‌ای برای انبوه‌سازان سری آخر مسکن‌مهر، هم‌اکنون با خرید بیش از ۱۵۰۰ تن میلگرد از درب کارخانه‌های تولید فولاد و توزیع پای کارگا‌ه‌های سازنده‌ها حالت اجرایی به خود گرفته است.

بهار امسال کلنگ ساخت ۸۰ هزار واحد مسکونی‌مهر در شهر جدید پردیس برای واگذاری به اجاره‌نشین‌های فاقد مسکن ساکن پایتخت به زمین زده شد و همزمان پیش‌فروش آنها آغاز شد، اما افزایش ناگهانی قیمت آهن در بازار، تامین میلگرد و تیرآهن – به عنوان دو گروه از مصالح پایه‌ای- را برای انبوه‌سازان پروژه با مشکل روبه‌رو کرد و سرعت ساخت در ابتدای مسیر را پایین آورد.طبق صورت‌هزینه‌های سازنده‌ها قیمت میلگرد از کیلویی ۱۷۰۰ تومان در ابتدای امسال به بیش از ۲ هزار تومان در تابستان رسید. این افزایش قیمت در شرایطی که قراردادهای ساخت مسکن‌مهر با «قیمت مقطوع» امضا شده، حالا دولت را به تامین‌کننده مصالح‌ساختمانی صرفا برای پروژه‌ پردیس که جوان‌تر از سایر ۲ میلیون مسکن‌‌مهر در حال ساخت در کشور محسوب می‌شود، تبدیل کرده است. هر چند این روزها برخی شرکت‌های ساختمانی فعال در مسکن‌مهر، گرانی مصالح را بهانه توقف کار قرارداده‌اند و دنبال اخذ مجوز افزایش قیمت فروش به متقاضیان هستند، اما به غیر از پروژه پردیس، سایر پروژه‌های مسکن‌مهر ماه‌ها است از مرحله خرید مصالح عبور کرده‌اند.

قرار است با اختصاص «یارانه‌ویژه» به پروژه مسکن‌مهر پردیس، قیمت پیش‌فروش این واحدها که به تبع قیمت ساخت، به شکل مقطوع بین دولت و متقاضیان تعیین شده است، دستکاری نشود و تا حد امکان تغییر افزایشی به خود نبیند.

برای این ۸۰ هزار واحد که در سه نقطه شهر جدید پردیس ساخته می‌شود، بیش از ۱۰۰ هزار خانوار ثبت‌نام کرده‌اند.مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا