مسکن و ساختمان

دولت با تخفیف عوارض ساختمانی و تسریع صدور پروانه انبوه‌سازان؛ می‌تواند بحران مسکن را حل کند

مسعود ارونقی، متخصص حقوقی سازندگان :

مسعود ارونقی، وکیل دادگستری و داور مرکز داوری اتاق ایران و متخصص حقوقی سازندگان در گفتگو با صما درباره جلسه ۲۶ مهرماه ۱۴۰۲ که در سالن همایش های صداوسیما نشست و همایشی برگزار خواهد شد، بیان کرد: در این همایش در خصوص ارایه پیشنهاد بمنظور افزایش ظرفیت طرح نهضت ملی مسکن با مقامات دولتی ذی ربط سخن خواهیم گفت. در طرح نهضت ملی مسکن بسته تشویقی برای سازندگان پیش بینی شده است که زمین به قیمت مصوب به سازندگان واگذار و تسهیلاتی داده می شود. این تسهیلات که یک نرخ واقعی دارد و یک نرخ حقیقی و اختلاف دو نرخ را دولت تقبل می کند ؛ درحالیکه این طرح برای برخی از سازندگان حرفه ای و شاخص که در بخش صنعت ساختمان نقش بسزایی دارند جذابیتی ندارد.

جمعی از سازندگان تهران پیشنهاداتی دارند که در جلسات متعددی در وزارت راه و شهرسازی و کسانی که مجری و نظارت بر عملکرد صحیح طرح نهضت ملی مسکن را عهده دار هستند ، اعلام کردیم بخشی از سازندگان ، آمادگی دارند در صورت اعمال تخفیف نود درصدی مجموع عوارض پروانه ساختمانی و حقوق دولتی و تسریع جری تشریفات قانونی صدور پروانه ساختمانی ، با وضع مقررات توسط متولیان امر که قدرت قانونی و اجرای دارند روند اتخاذ تصمیمات درکمیسیون ماده ۵ که از زیر مجموعه معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی هست را در طرح های انبوه تسهیل و روند صدور مجوز ساخت از سوی شهرداری وفق قانون در ظرف زمانی یکهفته صورت پذیرد و همچنین تخفیف ۹۰٪ عوارض شهرداری و حقوق دولتی در قبال عدم اخذ تسهیلات بانکی و عدم واگذاری زمین اعمال شود.
شهرداری با اعطای تخفیف عوارض بیگانه نیست

افزایش نرخ صدور پروانه را شاهد هستیم. بنابراین شهرداری و شورای شهر تهران با اعمال تخفیف نامانوس نیستند ، لکن مستلزم مصوبه شورای شهر خواهد بود. لذا می توان پیشنهاد کرد اختلاف سودی که در قبال اعطای تسهیلات، دولت پرداخت کند. در حقیقت دولت بتواند با نشست هایی که با شورای شهرهای مختلف خصوصا تهران برگزار می کند تخفیف هایی که در حوزه مسکن انبوه در قالب نهضت ملی مسکن است را لحاظ کند و در صورت عدم تمکین شهرداری ، دولت اختلاف نرخ سود را به شهرداری پرداخت تا برای شهرداری آورده ای داشته باشد که به تفاهم برسند و هزینه شهرداری تامین شود . شهرداری ها و شورای شهر در این صورت می توانند بموجب مصوبه ای تخفیف ۹۰٪ عوارض و تسریع صدور پروانه را اجرایی کنند. این امر سبب می شود ، سازندگان با سرمایه شخصی خود در ساخت مسکن انبوه ، نقش موثری در طرح نهضت ملی مسکن ایفا نمایند ؛ این سازندگان پیمان نامه ای را امضا کردند که خواستار تسریع اتخاذ تصمیم کمیسیون ماده ۵ و تسریع در روند صدور پروانه و اعمال تخفیف ۹۰٪ عوارض شهرداری و حقوق دولتی و مالیاتی شده اند تا با ساخت صد هزار واحد اپارتمانی در نهضت ملی مسکن برای افراد کم برخوردار و کشور خود اثر گذار باشند .
حمایت دولت و اجرایی شدن این سه شرط سبب می شود از خروج سرمایه جلوگیری شود، همچنین کارخانه های تولیدی محصولات و مصالح ساختمانی رونق بیشتری می گیرد . ایجاد اشتغال برای اقشار مختلف در بخش نیروی کار و صنعت ساختمان حداقل خروجی این پیشنهادخواهد بود.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا