مسکن و ساختمان

سیدمهدی هدایت، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران:

درخواست مجوز برای تملک اجباری خانه‌های بافت فرسوده

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان اینکه در محله سیروس تعداد زیادی پلاک، تملک شده که همه‌ آنها دندان موشی است، خواستار تصویب قوانین محکم برای تملک شهرداری در بافت‌های فرسوده شد.

سیدمهدی هدایت در گفت‌وگو با تسنیم با یادآوری اینکه در حوزه بافت فرسوده یک مشکل قانونی داریم که باید حتماً مجلس به ما کمک کند، اظهار کرد: از مجلس می‌خواهیم که قوانین محکم‌تر، تأثیرگذارتر و موثرتر برای بحث تملک در بافت به شهرداری‌ها بدهند.

وی با ابراز اینکه در بافت فرسوده دچار یک معضل هستیم، ادامه داد: تعدادی مثلاً ۲۰ مالک پلاک می‌آیند و برای تجمیع توافق می‌کنند، با این کار چون از مشوق‌ها استفاده می‌کنند مشارکت برای همه آنها اقتصادی است، اما از میان اینها یک بنگاهی یک خانه می‌خرد با اینها توافق نمی‌کند و یک چیزی مازاد می‌خواهد!

وی افزود: یا مثلاً در جمع این افراد آدم‌های خاصی وجود دارند که با سایر پلاک‌ها تجمیع نمی‌کنند و در نهایت ۲۰ پلاک تجمیع‌شده شکست می‌خورد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران خواستار صدور مجوز برای تجمیع واحدهای مسکونی در تقاطع‌ها و معابر برای واگذاری آنها به سرمایه‌گذارها شد و گفت: با شرکت کوزو صحبت کرده‌ایم، با همه شرکت‌های بزرگ جلسه گذاشته‌ و گفته‌ایم بیایند در بافت کار کنند، سازندگان می‌گوید بافت هم توجیه دارد، می‌آیم، اما بافت مشکلاتی دارد.

هدایت توضیح داد: سازنده ای ابراز کرد، ۴۰ پلاک را خریداری کرده‌ام اما ۳ مالک پلاک خود را نمی‌فروشند باید چه‌کار کنم؟ شرکتهای بزرگ هم در بافت فرسوده دچار مشکل شده اند. وزارت راه و شهرسازی در محله سیروس تعداد زیادی پلاک تملک کرده است همه‌ این پلاک‌ها «دندان موشی» است، چون بقیه ملک خود را نمی‌فروشند!

وی در واکنش به اینکه آیا شرکت سرمایه‌گذاری مسکن هم نتوانست کاری برای احیای بافت‌های فرسوده کند؟ اضافه کرد: اگر سیروس را می‌گویید که نمی‌توانند کاری انجام دهند، ما می‌گوییم باید قوانین محکمی برای تملک باشد، برخی از این خانه‌ها در حال ریزش هستند. وی تأکید کرد: در زمان حاضر یک قانون احیا داریم که باید بروید ماده ۵ بگیرید که قوی نیست و تا الان نتوانسته عملیاتی شود.

 

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا