مسکن و ساختمان

محمد مصطفی صالحی راد، سازنده:

بازرسی کشور برای بررسی تخلفات در شهرداری، راهکار دیگری بیاید

محمد مصطفی صالحی راد، سازنده در مناطق مختلف تهران در گفتگو با صما بیان کرد: اکنون به دلیل بررسی سازمان بازرسی کل کشور بر شهرداری،سیستم کمیسیون های بررسی خلاف قطع است و این یکی از چالش های ماست. پرونده های ما فعلا باز مانده است و معلوم نیست کی به آن رسیدگی می شود.

وی در ادامه به این مسئله اشاره کرد که پیشتر مدارک به همراه نما و نقشه آپلود می شد سپس بعد از تایید فیش صادر می شد این در حالی است که در حال حاضر قبل از تایید نما فیش صادر می شود و بعد باید مدارک را آپلود کنید در صورتی که نقشه تایید نشود با اینکه گزینه اصلاح نقشه وجود دارد اما اگر مثلا یک طبقه حذف شود در ان صورت پولی که به شهرداری بابت تمام طبقات داده شده است چه می شود اصلا بر می گردد؟ شهرداری هیچ اطلاعی در این زمینه نداده است. یا مثلا آتش نشانی در پهنه اس که اداری تجاری است برای ساختمان های بیش از دو طبقه، دو پلکان وضع کرده است شما اگر یک پلکان طراحی کرده باشید ان وقت داستان چه می شود. بنابراین بهتر بود روند سابق باقی می ماند و بعد از تایید نقشه فیش صادر و پول اخذ  می شد.

دوستانی هستند که به دلیل خلاف پرونده باز در شهرداری دارند و از سال ۹۵ تاکنون کار انها خوابیده و سرمایه انان هرز رفته است در حالی که شهرداری پولش را همان ابتدا گرفته است.

هم اکنون برای یک پرونده یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان پرداخت کرده ام برای ۶ طبقه بنا و نمی دانم وضعیت پرونده چه می شود.

 صالحی راد ادامه داد بخشودگی عوارض مثبت است اما در نهایت مبلغ عوارض  ناراحت کننده است. از۲۰ دی میزان بخشودگی درصد کمتری شد اما ما یک دفعه شاهد افزایش میزان شدیم در نظر داشته باشید فیش یک میلیاردی برای منطقه ۷ نظام اباد خیلی زیاد است.  شهردای عوارض ساخت را متری ۱۳ تومان حساب می کند برای ملکی که جای دیگری بود ۴ میلیارد شده بود با تخفیف کمی کمتر شد

این سازنده به چالش با آتش نشانی پرداخت و گفت: تایید نقشه اتش نشانی راحت است اما در اجرا چالش وجود دارد و گاهی شش، هفت ماه طول می کشد تا تایید نهایی را بدهد. در منطقه ۲۰، ۱۴،۱۳، منطقه یک بعد از چندسال  جواز را گرفته ام.

صالحی در بخش دیگری از سخنانش درباره رکود باازار ملک بیان کرد:خرید و فروش تقریبا فریز است در امار کلی اگر سقف خرید و فروش بالاتر از ۱۵ هزار تا نشود از رکود خارج نمی شویم.

این سازنده دلیل این بحران را اینگونه عنوان کرد: وقتی ملک وسیله ای برای سرمایه گذاری شد نه برای خرید مصرف کننده آن وقت ما وارد شرایطی شدیم که بحران امروزی را نیز رقم زده است.  اکنون حتی ملک های کوچک هم به دلیل ارزش ملک خریده می شود  نه کسی که خانه ندارد.

 

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا