مسکن و ساختمان

آخرین مبلغ اجاره بها در مناطق متوسط‌نشین تهران آذر۱۴۰۱

دنیای‌اقتصاد : هزینه تبدیل به احسن در بازار اجاره مسکن نیز مانند سایر بخش‌‌‌‌‌‌های این بازار افزایش یافته است و متقاضیان برای اجاره یک آپارتمان متوسط ۱۰۰ مترمربعی در مناطق معمولی و مصرفی واقع در نیمه شمالی شهر باید به طور متوسط رقمی حول و حوش یک‌میلیارد تومان، در نظر داشته باشند. در واقع می‌توان گفت هم‌‌‌‌‌‌اکنون و در آخرین روزهای پاییز، هزینه اجاره‌‌‌‌‌‌نشینی در پایتخت در واحدهای مسکونی با متوسط مساحت ۱۰۰مترمربع در مناطق مصرفی نیمه شمالی تهران مانند منطقه ۵ تا یک‌میلیارد تومان (رهن کامل) رسیده است. البته این میزان متوسط رهن کامل تخمینی برای متقاضیان این بخش از بازار املاک مسکونی است. به عبارت دیگر در این مناطق نمونه‌‌‌‌‌‌هایی از فایل‌‌‌‌‌‌های با مبلغ رهن پیشنهادی کمتر وبیشتر نیز – عمدتا بازه قیمتی ۷۰۰‌میلیون تا یک و نیم‌میلیارد تومان- قابل جست‌وجو برای متقاضیان است.

بررسی‌‌‌‌‌‌ها وتحقیقات میدانی «دنیای‌اقتصاد» نشان‌دهنده افزایش نسبی تقاضا برای اجاره واحدهای مسکونی با مساحت بالاتر از ۸۰ مترمربع در ماه‌‌‌‌‌‌های اخیر است. این موضوع به دلیل ناتوانی بسیاری از متقاضیان برای تبدیل واحد مسکونی خود به واحد بزرگ‌تر در بازار معاملات خرید‌وفروش مسکن به دلیل رشد محسوس قیمت‌ها ایجاد شده است. در ماه‌‌‌‌‌‌های اخیر به دنبال استمرار افزایش قیمت مسکن و کاهش قدرت خرید خانوارها، بخشی از افرادی که در واحدهای مسکونی کوچک‌تر یا با مساحت کمتر سکونت داشته‌‌‌‌‌‌اند، موفق به تامین وجه مورد نظر برای فروش واحد خود و تبدیل آن به واحد بزرگ‌تر مطابق با نیاز خود نشده‌‌‌‌‌‌اند از این رو ترجیح داده‌‌‌‌‌‌اند برای افزایش کیفیت محل سکونت خود، به‌خصوص افزایش متراژ و مساحت، به بازار اجاره رو آورده و از این رو از بازار معاملات خرید وفروش مسکن به بازار اجاره، شیفت کرده‌‌‌‌‌‌اند.

در جدول زیر مشخصات برخی از تازه‌‌‌‌‌‌ترین فایل‌‌‌‌‌‌هایی که روز گذشته به بازار اجاره مسکن شهر تهران با مساحت ۸۰ تا ۱۵۰ مترمربع عرضه شد، درج شده است که رهن کامل بخش زیادی از این فایل‌‌‌‌‌‌ها همان‌‌‌‌‌‌گونه که در جدول مشخص است در محدوده یک‌میلیارد تومان است.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا