شهر

ورود هزینه وام مسکن به کانال 130 میلیون تومانی

نرخ سود وام مسکن رکورد زد / افزایش هزینه وام مسکن مجردین

پس از آن که در نیمه اردیبهشت قیمت اوراق تسه به کانال ۶۰ هزار تومان تنزل پیدا کرده دوباره قیمت ها با برخورد به کف، صعودی شده طی نوسانات کوتاه مدت ادامه داشته است.

روند هزینه وام مسکن در هفته سوم خرداد ماه مسیری صعودی را طی کرده است. در این بازار متقاضیان می توانند با خرید اوراق از بانک مسکن اقدام به اخذ وام برای خرید خانه و تعمیرات منزل کنند.

در این معاملات مجردین و متاهلین به ترتیب می توانند تا سقف ۲۴۰ میلیون و ۴۸۰ میلیون تومان اوراق خریداری کنند.

قیمت این اوراق به صورت روزانه در بازار مسکن کشف شده و اعتبار هرکدام ۵۰۰ هزار تومان است. بنابر این تا سقف معین شده برای هر کدام از متقاضیان امکان خرید وام و در یافت وام وجود دارد. در همین خصوص اگر فرض براین باشد که متقاضیان تمام اوراق تا سقف امکان خود را خریداری کنند برآورده می شود این هزینه چه مسیری را طی کرده و اکنون در چه سطحی قرار خواهد داشت؟

ورود هزینه وام مسکن به کانال ۱۳۰ میلیون تومانی

 براساس آمارهای بانک مسکن قیمت اوراق تسه در روز ۱۷ خرداد ماه برابر با ۱۳۸ هزار و ۲۰۰ تومان ثبت شد. روند قیمت اوراق در روزهای اخیر نشان از مسیری صعودی داشته است.

پس از آن که در نیمه اردیبهشت قیمت اوراق تسه به کانال ۶۰ هزار تومان تنزل پیدا کرده دوباره قیمت ها با برخورد به کف صعودی شده و تا به امروز طی نوسانات کوتاه مدت ادامه داشته است.

افزایش قیمت در این روز موجب شده تا مجردینی که می خواهند سقف وام را در یافت کنند مجبور به پرداخت هزینه ای ۷۷ میلیون و ۴۲۰ هزار تومانی باشند. این هزینه برای متاهلین معادل با ۱۳۲ میلیون و ۷۳۰ هزار تومان ثبت شده و اکنون در قله ۱۷ روزه قرار گرفته است.

افزایش هزینه پرداختی متقاضیان منجر به رشد نرخ سود واقعی مسکن شده و این شاخص را وارد کانال ۲۷ درصد کرده است.

رکورد زنی نرخ سود وام مسکن در هفته سوم خرداد ۱۴۰۱

به طور کلی نرخ سود اسمی وام مسکن از این طریق برابر با ۱۷.۵ درصد است. اما زمانی که متقاضیان هزینه ای را نیز در ابتدا به این نهاد پرداخت می کنند این نرخ در سطح اسمی خود نبوده و در نتیجه مقدار واقعی پیدا خواهد کرد.

برآورد آماری از این شاخص نشان می دهد قیمت ۱۳۸ هزار و ۲۰۰ تومانی اوراق موجب شده تا نرخ سود واقعی مسکن به ۲۷.۳ درصد رسیده و برای دومین روز متوالی در کانال ۲۷ درصد قرار بگیرد. به عبارت دیگر فاصله نرخ سود واقعی از میزان اسمی این شاخص در حدود ۱۰واحد درصد بوده است.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا