مسکن و ساختمان

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی:

صنعتی‌سازی و ارتقای کیفیت در نهضت ملی مسکن به کار گرفته می‌شود

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه به روز کردن تکنولوژی‌های ساخت ضرورتی اجتناب ناپذیر است گفت: صنعتی‌سازی و ارتقای کیفیت در طرح نهضت ملی مسکن به کار گرفته می‌شود.

به گزارش صما، علیرضا قاری‌قرآن در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن به منظور بهره‌مندی از فناوری‌های نوین ساختمانی گفت: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به عنوان بازوی اجرایی وزارت راه و شهرسازی باید بتواند به بهترین شکل و با دقت و سرعت، فعالیت‌های شرکت‌های دانش بنیان را برای بهره‌مندی در فعالیت‌های مختلف مسکن جمع‌بندی کرده و به مجریان اجرای طرح‌های کلان از جمله طرح نهضت ملی مسکن ارائه بدهد.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: در حوزه دانش، مراکز علمی و تحقیقاتی کارهای مناسبی انجام داده‌اند اما مشکلی که وجود دارد ارتباط ناکافی مراکز دانشگاهی با صنعت است که این همکاری مستمر ایجاد نشده است. نگاه ما این است که بتوانیم به عنوان عامل چهارم عمل کرده و در کنار مجموعه‌های علمی توانمند قرار بگیریم.

قاری‌قرآن افزود: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی باید نقش نظارت عالیه خود را روی فعالیت‌ها و تولیدات شرکت‌های دانش‌بنیان داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه طرح نهضت ملی مسکن فرصتی برای ارائه خدمات نوین ساختمانی و ارتقای کیفیت ساخت و ساز و کاهش هزینه‌های تمام شده است، توضیح داد: هم‌اکنون در حوزه بتن، انرژی و سایر مباحث کارها در حال انجام است اما در حوزه ساخت و اجرا متأسفانه کار به روش‌های سنتی در حال انجام است و صنعتی سازی در ساخت به مفهوم مناسب آن اجرایی نشده است.

قاری‌قرآن گفت: صنعتی‌سازی که از جمله موضوعات مهم است در کشور وجود ندارد و هم‌اکنون بالای ۹۰ درصد ساخت‌وساز به شکل سنتی در حال اجراست که به کیفی سازی لطمه زده است. بنابراین با تغییر ساختاری که در برنامه مرکز است باید پتانسیل مرکز تحقیقات بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا