مسکن و ساختمان

۸ میلیون تومان؛ هزینه ساخت مسکن در تهران

عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان در خصوص قیمت کنونی مصالح و تاثیر آن روی ساخت و ساز توضیحاتی داد.

محتشم، عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر در خصوص هزینه مصالح مورد نیاز برای ساخت یک متر مربع ساختمان تصریح کرد: اگر قیمت مصالح را ثابت نگه داریم، میانگین ساخت هر متر مربع ساختمان از نظر مصالح ساختمانی معمولی در پایتخت تقریباً ۸ میلیون تومان برآورد می‌شود.

او افزود: این قیمت با احتساب هزینه آسانسور در آپارتمان ها است و هزینه ساخت ویلا بدون آسانسور حدود متری ۷ میلیون تومان برآورد می شود.

محتشم با اشاره به نوسان قیمت مصالح از جمله فولاد و سیمان ادامه داد: قیمت سیمان طی ماه گذشته نوسان زیادی داشته است اکنون با توجه به عرضه در بورس کالا قیمت ها ثبات بیشتری دارد.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان در خصوص دلالی در بازار مصالح ساختمانی توضیح داد: دلالی در این بازار روی موادی همچون سیمان و فولاد که  پایه و اساسی هستند و به صورت عمده عرضه می شوند، امکان دارد . این دو محصول روی ساخت و ساز تاثیر زیادی دارند چراکه در صورت نبود آنها کار ساخت به تعویق می افتد.

 عرضه و تقاضا عامل تعیین کننده قیمت سیمان

در ادامه فرمانی، عضو انجمن صنفی تولیدکنندگان سیمان بیان کرد: امروز قیمت مصوب سیمان کیسه‌ای هر تن درب کارخانه ۴۸۰ هزار تومان و قیمت فله‌ای آن ۳۲۴ هزار تومان تعیین شده است و به غیر از یکی دو شرکت ، تمامی شرکت ها محصول خود را با قیمت مصوب عرضه کرده اند.

او افزود: قیمت سیمان تابع عرضه و تقاضا در بازار است و در صورتی که عرضه به موقع و به میزان کافی در بازار صورت گیرد قیمت ها ثبات دارد و متعادل می شود.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا