شهر

بهسازی لرزه‌ای نسبی ساختمان‌های مسکونی تهران آغاز شد

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از آغاز فرایند اجرای طرح بهسازی لرزه‌ای نسبی ساختمان‌های مسکونی پایتخت خبر داد.

به گزارش صما به نقل از ایرنا از اعلام روز چهارشنبه سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، «رضا کرمی محمدی» با اشاره به ابلاغ دستورالعمل نحوه صدور مجوز بهسازی لرزه‌ای نسبی ساختمان‌های مسکونی از سوی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران به شهرداران مناطق، تصریح کرد: این دستورالعمل با هدف کاهش تلفات ناشی از زلزله احتمالی در این ساختمان‌ها ابلاغ شد.

وی با اشاره به اینکه بخشی از ساختمان‌های قدیمی شهر تهران براساس ضوابط و آیین‌نامه‌های لرزه‌ای طراحی و ساخته نشده است، افزود: این ساختمان‌ها ممکن است در زلزله‌های متوسط و شدید احتمالی، عملکرد لرزه‌ای مناسبی نداشته و آسیب‌پذیر باشند.

به گفته کرمی محمدی، همچنین برخی از این ساختمان‌ها امکان تخریب و نوسازی به دلایلی از قبیل نداشتن توجیه اقتصادی، محدودیت‌های طرح تفصیلی، مسائل حقوقی و مالکیتی، واقع شدن در محدوده بافت‌های تاریخی، مساحت اندک و عدم امکان تجمیع با پلاک‌های مجاور را ندارد و در عین حال مقاوم‌سازی نسبی برای این ابنیه ضروری است.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ادامه داد: با هدف کاهش این مخاطرات و ارتقای نسبی کیفیت ساختمان‌های آسیب‌پذیر و باتوجه‌به تایید نهایی «دستورالعمل فنی بهسازی لرزه‌ای نسبی ساختمان‌های متداول شهر تهران» توسط مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، ساز و کار اجرای این دستورالعمل در شهر تهران از سوی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران تدوین و ابلاغ شد.

کرمی محمدی با اشاره به نحوه ثبت درخواست اخد مجوز این طرح گفت: درخواست بهسازی لرزه‌ای باید از سوی مالک ملک (یا نماینده قانونی وی) با مراجعه به ادارات شهرسازی نواحی شهرداری تهران همراه با ارائه اسناد مالکیت، سابقه شهرداری (پروانه ساختمانی قدیمی یا گواهی ساختمانی) و معرفی شرکت مجری ارائه شود.

راهکارهای تشویقی برای بهسازی لرزه‌ای

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران افزود: همچنین سازمان نوسازی شهر تهران راهکارهای تشویقی و ترویجی نظیر ارائه تخفیف در هزینه‌های اجرای بهسازی لرزه‌ای نسبی و تخصیص تسهیلات بانکی برای متقاضیان بهسازی لرزه‌ای نسبی با استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود در داخل و خارج شهرداری تهران را پیگیری می‌کند.

کرمی محمدی ادامه داد: نظارت عالی بر حسن اجرای طرح بهسازی لرزه‌ای نسبی بر عهده سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران است و این سازمان گزارشی از روند اجرای آن را در بازه‌های زمانی شش ماهه در اختیار معاونت شهرسازی و معماری جهت شناسایی نقاط ضعف و قوت دستورالعمل قرار می‌دهد.

به گفته وی، همچنین این سازمان نقشه‌های طرح بهسازی لرزه‌ای نسبی را با بهره‌گیری از خدمات مهندسان مشاور دارای صلاحیت منتخب تهیه و آن را به صورت رایگان در اختیار مالک (یا نماینده قانونی وی) و مجری قرار می‌دهد.

کرمی محمدی خاطرنشان کرد: مطالعات طرح بهسازی لرزه‌ای نسبی ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در سال‌های ۸۸-۱۳۸۶ در سازمان پیشگیری و مدیریت بحران پایتخت با همکاری دانشگاه‌های تهران و صنعتی شریف انجام شد. این مطالعات در سال‌های ۹۹-۱۳۹۸ با کمک مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن بروزرسانی و دستورالعمل بهسازی لرزه‌ای نسبی ساختمان‌ها به صورت مشترک با این مرکز جهت بهره‌برداری به چاپ رسید.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران افزود: این دستورالعمل‌ها در سه جلد تدوین شده است که یک جلد آنها به ساختمان‌هایی با اسکلت فولادی اختصاص دارد، یک جلد به ساختمان‌های بتنی و یک جلد هم درباره ساختمان‌های مصالح بنایی غیر مسلح یا نیمه اسکلتی است.

وی با بیان اینکه با اجرای این دستورالعمل‌ها از تخریب کامل سازه‌ها جلوگیری خواهد شد و میزان تلفات ناشی از زلزله را به طور قابل توجهی کمتر خواهد کرد، گفت: بهسازی لرزه‌ای نسبی پیچیدگی و هزینه بسیار کمتری نسبت به مقاوم‌سازی معمول ساختمان دارد و با سرعت بیشتری هم انجام می‌شود.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا