شهر

ابهام در سرنوشت شناسنامه‌دار شدن هزاران باغ پایتخت

درحالی که عضو شورای اسلامی شهر تهران خواستار مشخص شدن وضعیت شناسنامه‌دار شدن باغات شهر تهران شد، رئیس سازمان فضای سبز شهرداری تهران گفت که ۳سال پیش لیست شناسنامه‌دار شدن بیش از ۳ هزار باغ به شورا داده شده و شناسنامه‌دار شدن ۷۲۰ باغ دیگر در دستور کار است.

به گزارش صما به نقل از فارس، مدیریت فعلی شهری مصوبه لغو برج‌باغ‌ها را تصویب کرد و قرار بود که تکلیف تعدادی از پرونده‌ها که قبل از صدور مصوبه مجوز ساخت‌وساز گرفته بودند مشخص شود؛ اما این امر هم روی نداد. کش‌وقوس‌ها بر سر موضوع باغات ادامه داشت تا اینکه قرار شد برای باغات شناسنامه تهیه شود هر چند که تهیه شناسنامه باغات از دور قبلی مدیریت شهری پایتخت کلید خورده بود.

سرنوشت شناسنامه‌دار شدن باغات و اراضی مشجر مشخص شود

زهرا نژادبهرام عضو شورای اسلامی شهر تهران در جلسه علنی شورا خواستار مشخص شدن سرنوشت تهیه شناسنامه باغات و اراضی مشجر شد.

وی ادامه داد: شورای شهر در راستای اجرای ماده دو قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها، مصوب سال ۱۳۵۹ شورای انقلاب و اصلاحیه آن و همچنین ماده یکم مصوبه ساماندهی صیانت و حفاظت از باغات و اراضی مشجر شهر تهران ابلاغی به شماره ۱۶۰.۲۳۰۹.۷۱۶۵ در تاریخ سوم تیر ۹۶ مصوبه شناسنامه تک‌باغات و اراضی مشجر را در تاریخ ۲۷ آذر ۹۷ به تصویب رساند.

عضو شورای شهر تهران بیان کرد: این تصمیم در تداوم رویکرد حفاظت و توسعه فضای سبز در پایتخت توسط شورای شهر اتخاذ شد و یکی از قطعات کلیدی تکمیل پازل عملکردی دوران کنونی در مدیریت شهری تهران است.

نژادبهرام اضافه کرد:‌ مطابق بند یکم این مصوبه، شهرداری موظف شد از طریق کمیسیون ماده هفت آئین‌نامه اجرایی ماده یکم قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها مصوب ۱۵ اردیبهشت ۹۸ شورای عالی استان‌ها و اصلاحات بعدی آن نسبت به اظهارنظر کارشناسی در خصوص رؤیت اراضی مشجر برداشت شده اقدام کرده و گزارش نتایج حاصله را ظرف مدت شش ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این مصوبه به منظور بررسی فرایند کارشناسی تشخیص باغات و تصویب در صحن شورا به شورای شهر ارائه کند.

 ۲۰ ماه گذشت و هنوز اقدامی انجام نشده است

وی در ادامه تاکید کرد: با توجه به اهمیت موضوع و گام مهمی که در خصوص تعیین نوعیت اراضی مشجع (شناسایی ۶۱۸۳ پلاک مشجر و تهیه شناسنامه برای ۳۲۲۸ قطعه آن تا زمان مصوبه مذکور) برداشته شد، انتظار می‌رفت در طی این مدت گزارش مدون و جامعی به شورای شهر ارائه شود.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران گفت:‌ متاسفانه با گذشت حدود ۲۰ ماه از پایان زمان تعیین شده برای انجام تکلیف شهرداری، طبق مصوبه مذکور و علی‌رغم پیگیری‌های مکرر هنوز هم اقدام مشخصی صورت نپذیرفته است. لذا با توجه به اتمام مهلت مقرر در مصوبه و نقش بی‌بدیل تهیه شناسنامه باغات و اراضی مشجر در حفاظت و صیانت حداکثری از ریه‌های تنفسی پایتخت انتظار می‌رود هرچه سریع‌تر شهرداری نسبت به ارائه گزارش و نتایج اقدامات صورت گرفته به اعضای شورای شهر برای سیر قانونی اقدام کند.

در سال ۹۷ برای بیش از ۳ هزار و ۴۰۰ باغ شناسنامه تهیه شد

بعد از اظهارنظر عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران، علی‌محمد مختاری رئیس سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران، گفت: در سال ۹۷، برای بیش از ۳ هزار و ۴۰۰ باغ شناسنامه تهیه شده و این شناسنامه از طریق دفتر شهردار تهران به شورای شهر تهران ارائه شد.

وی ادامه داد: برای اینکه باغات شناسنامه‌دار شوند و ما بتوانیم وارد باغ‌های خصوصی شویم، باید از دادستانی مجوز گرفته و با پلیس وارد باغ شویم؛چراکه لکه‌های مشجری هستند که در اختیار مالک است، البته ما تعدادی از آنها را شناسایی و نوع گونه گیاهی، تعداد گونه‌های گیاهی را شناسایی و به شورا تقدیم کرده‌ایم.

رئیس سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران اضافه کرد: ۳ هزار و ۴۲۸ قطعه باغ و اراضی مشجر، شناسنامه‌دار شده و ما تحویل شورا داده‌ایم و از آن زمان به بعد هم برای ۷۲۰ باغ مجوز گرفته و در حال انجام شناسنامه برای آنها هستیم.

مختاری تاکید کرد: تاکنون ۴ هزار و ۱۴۸ قطعه باغ‌ و اراضی مشجر شناسنامه‌دار شده و مابقی هم خردخرد در حال انجام شدن است، اما برای اینکه وارد باغات شویم، باید مجوز مراجع قانونی را داشته باشیم.

وی در پاسخ به اینکه شناسنامه ۷۲۰ باغ دیگر چه زمان آماده ارائه به شورای شهر است گفت: در حال حاضر در کمیسیون‌ها بندبند آن در حال بررسی است.

براساس این گزارش، در سال ۹۷ نامه‌ای به شماره ۱۰.۳۰۸۳۰ از طرف شهردار وقت به رئیس شورای شهر داده شده است. این نامه در خصوص شناسنامه تک‌باغات و اراضی مشجر بوده که به انضمام آن لوح فشرده و گزارش توجیهی مربوطه هم برای مراحل تصویب به شورا ارائه شده است. همچنین رونوشت این نامه به میرزایی معاون وقت برنامه‌ریزی ارسال شده و در تاریخ ۱۴ مهر ۹۷ نامه دیگری ارسال شده است.

خرید باغ از طریق دریافت جرائم قطع درخت

برخی مدیران شهری تاکید دارند که سه سال پیش تعدادی از باغات که شناسنامه‌دار شده و مشاور آن شفیق مجری طرح جامع تهران بوده تهیه شده و به شورای شهر ارائه شده است. مصوبه برج‌باغ‌ها در این دوره مدیریت شهری لغو به جای آن مصوبه خانه‌باغ تصویب شد. زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت و محیط‌زیست شورای شهر تهران در این‌باره گفت: در شورای پنجم در راستای شفافیت و حفاظت از باغات، مصوبه برج‌باغ لغو و خانه‌باغ را تصویب کردیم و در قالب کمیسیون ماده هفت پشت باغات تهران ایستادیم. پرونده‌ها را بررسی کردیم و هر پروانه و پایان کاری که می‌خواهد صادر شود حتما باید استعلام کمیسیون ماده هفت را داشته باشد.

وی ادامه داد: اجازه باغ‌کشی و نابودی درختان را نمی‌دهیم و این اقدام تاکنون انجام شده بود. حتی اگر درختانی هم به ناگزیر قطع شدند تاکید کردیم که جابه‌جا شوند و جرائمی دریافت شود. از طریق همان جرائم باغاتی خریداری شد.

نوری تاکید کرد: یکی از موضوعات مهم نگهداری از باغات موجود و باقی‌مانده تهران است که اهمیت بسزایی دارد. ما بدون هیچ‌گونه چشم‌پوشی در صورتی که شاهد باشیم باغات تهران با کوچکترین تحرک در خطر قرار بگیرند به طور جدی برخورد می‌کنیم و به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد این سرمایه‌ها نابود شود.

براساس این گزارش، مدیران شهری تاکید دارند که از باغات حفاظت کرده‌اند. هر چند که در جریان لغو مصوبه برج‌با‌غ‌ها برخی از شهروندان گله‌مند هستند و موضوع درحال بررسی است. از سویی مدیران شهری تاکید دارند که شناسنامه باغات تهیه شده و از سوی دیگر، برخی از اعضای شورا هشدار می‌دهند که ماه‌هاست از لایحه شورا گذشته و شهرداری توجهی به این موضوع نکرده است.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا