مسکن و ساختمان

زمین شهری در مقابل عرضه خانه های خالی

براساس قانون سرپرستان خانوار در مناطق شهری و روستایی، از ۱۹ فروردین تا ۱۹ خرداد باید املاک تحت مالکیت خود را در سامانه اطلاعاتی املاک و اسکان ثبت کنند به این ترتیب اگر املاک مسکونی ۱۲۰ روز خالی باشد مالکان مشمول جریمه و پرداخت مالیات می شوند.

 قانون اصلاح ماده ۵۴ قانون مالیات های مستقیم که مبتنی بر شناسایی واحدهای خالی است با دو هدف مورد تجدیدنظر مجلس قرار گرفت و ۵ آذر به تصویب نهایی رسید و برای اجرا ابلاغ شد. نخستین هدف اصلاح این قانون شناسایی خانه های خالی بود اما هدف اصلی و پایه ای آن بحث سکونت شهروندان است که در چه واحدی و در چه شهری ساکن هستند تا برای اولین بار ابزار برنامه ریزی مسکن در کشور  ایجاد شود.

ثبت کنید تا جریمه نشوید

برای اجرای قانون ثبت املاک ابزار نخست، ایجاد سامانه ای بود تا شهروندان اطلاعات ملکی را در آن ثبت کنند. با راه اندازی سامانه املاک از تابستان سال گذشته بتدریج پیامک هایی برای مالکان ارسال شد که از آنها درخواست می کرد اطلاعات مربوط به املاک خود را در سامانه اسکان املاک که متعلق به وزارت راه و شهرسازی است، ثبت کنند. با ثبت املاک، اطلاعات به سازمان امور مالیاتی ارسال می شد تا اگر واحدی براساس این اطلاعات خالی بود مشمول مالیات شود.

اما با اینکه وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد تا پایان سال گذشته اطلاعات یک میلیون و ۳۰۰ هزار مالک را به سازمان امور مالیاتی ارسال کرده اما اخذ مالیات از واحدهای خالی اجرا نشد. دستگاه های متولی به مشکلات و موانع مختلفی برای اجرای قانون اشاره می کنند که موجب شده اجرای قانون به تعویق بیفتد.تا اینکه امیدعلی پارسا، رئیس سازمان امور مالیاتی از دریافت اخذ نخستین مالیات از خانه های خالی در مرداد امسال خبر داد؛ چون قبل از اجرای قانون اخذ مالیات از خانه های خالی این خانه ها باید شناسایی شود، وزارت راه و شهرسازی هم اعلام کرد که ثبت اطلاعات مربوط به املاک از ۱۹ فروردین الزامی است و اگر سرپرستان خانوار برای ثبت اطلاعات املاک خود اقدام نکنند مشمول پرداخت مالیات و جرایم دیگر می شوند.

مهم ترین مانع دیگر در شناسایی خانه های خالی، خودداری مالکان از ثبت اطلاعات ملکی است. سال گذشته بسیاری از مالکانی که پیامک وزارت راه و شهرسازی برای ورود اطلاعات مربوط به املاک خود در سامانه این وزارتخانه  دریافت کرده بودند؛ اطلاعات خود را ثبت نکردند. به نظر می رسد با اینکه ثبت اطلاعات ملکی از ۱۹ فروردین الزام آور است اما همچنان متولیان اجرای این برنامه راه حل یا راهکاری برای ترغیب مالکان برای شرکت در این برنامه ارائه نکرده اند و هیچ توضیح مشخصی در مورد اینکه چنانچه مالکی از ثبت اطلاعات املاک خودداری کند، وجود ندارد فقط گفته شده مالکانی که در این طرح شرکت نکنند جریمه می شوند. قطع یارانه و محدودیت خدمات بانکی از جمله جریمه هایی است که برای مالکان در نظر گرفته شده است. اما به گفته فعالان بازار مسکن این نوع جریمه ها قدرت الزام آوری ندارد، مثلا برای مالکی که چند واحد خالی دارد قطع ۴۵ هزار تومان یارانه اهمیتی ندارد.

پرداخت مشوق

اما علاوه بر جریمه، مشوق هایی برای مالکانی که واحدهای خالی خود را برای فروش یا اجاره عرضه می کنند در نظر گرفته شده است. محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در این باره به مهر گفته است که «کسانی که واحد مسکونی خالی زیادی دارند، در صورت عرضه این واحدها به بازار، آمادگی داریم در مقابل آن، زمین مرغوب شهری برای ساخت و ساز بدهیم.» وزیر راه و شهرسازی همچنین اظهار داشته که ثبت اطلاعات صرفا برای اجرای قانون و گرفتن تاییده از مالکان است چون «دیتابیس وزارت راه و شهرسازی کامل است و اگر مردم اطلاعات ملکی را وارد نکنند، ما می دانیم که آنها چه تعداد املاک در اختیار دارند. اما فراخوانی که از ۱۹ فروردین داریم، در حقیقت نوعی تایید گرفتن از آنهاست.» طبق اصلاحیه جدید قانون مالیات بر خانه های خالی، قانونگذار مردم را به ثبت اطلاعات ملکی خود در سامانه جامع املاک و اسکان و وزارت راه و شهرسازی را به تهیه زیرساخت های آن مکلف کرده است.

چه ملکی خالی محسوب می شود

محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که افراد فقط ملزم به ثبت اطلاعات ملک مسکونی خود هستند یا باید املاک دیگر مانند تجاری و غیره را هم ثبت کنند؟ گفت: هر نوع ملکی با هر نوع کاربری باید در سامانه املاک درج شود تا بانک اطلاعاتی برای برنامه ریزی بخش مسکن برای نخستین بار تشکیل شود و برنامه های بخش مسکن از آن به بعد براساس این اطلاعات باشد. طبق جزئیات مربوط به ثبت اطلاعات ملکی افراد، تمام سرپرستان خانوار در مناطق شهری و روستایی، چه مالک باشند یا مستاجر ملزم هستند اطلاعات تمام املاک مورد مالکیت را در سامانه املاک درج کنند. اما معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی افزود: مالکانی که در یک خانه ساکن هستند و خانه ای دیگر در شهری غیر از محل سکونت دارند مشمول مالیات یا جریمه نمی شوند. اما اگر ملک دیگری در اختیار داشته باشند و ۱۲۰ روز خالی باشد مشمول مالیات می شوند. به عبارتی سرپرستان خانوار می توانند دو واحد مسکونی خالی از سکنه در دو شهر متفاوت داشته باشند. سرپرست خانوار مستاجر هم باید مشخصات محل سکونت ومشخصات خود را در سامانه به ثبت برسانند.

محمودزاده از آمار۲ میلیون و ۱۰۰هزار واحد شهری و ۴۰۰ هزار واحد روستایی خالی از سکنه خبر داد و گفت: ثبت نکردن یا ثبت مشخصات اشتباه ملک در سامانه جامع املاک و اسکان، جرایم سنگینی از جمله قطع یارانه ها و خدمات بانکی را به دنبال دارد و در صورت نبود اطلاعات ملکی در این سامانه، مالیات بر خانه هایی که بیش از ۱۲۰ روز خالی است، اعمال می شود.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: این قانون برای املاک حقیقی در شهر های بالای صد هزار نفر و بیش از ۱۵۰متر در نظر گرفته می شود. در شهر های کمتر از صد هزار نفر جمعیت، مالیات بر واحدهایی اعمال می شود که متراژ آن بیش از ۲۰۰ متر است.

براساس قانونی که مجلس تصویب کرده است، اگر خانه ای بیش از چهار ماه خالی بوده و ساکن نداشته باشد، پس از آن به ازای هر ماه در سال اول شش برابر، سال دوم ۱۲ برابر و سال سوم ۱۸ برابر مشمول مالیات متعلق به اجاره خواهد شد.به عبارتی اخذ نخستین مالیات در سال اول به اندازه شش برابر ارزش اجاره ماهانه آن خواهد بود. معاون وزیر راه و شهرسازی در مورد درج اطلاعات اشتباه در سامانه گفت: اگر اطلاعات اشتباه وارد سامانه املاک شود، دو برابر این میزان مالیات به عنوان جریمه در نظر گرفته می شود. به گفته محمودزاده حدود هفده میلیون خانه خالی در حال حاضر شناسایی شده اند.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: قانون جدید تاکید بر این دارد که نگهداری خانه خالی از سکنه به صرفه نیست.همچنین برای واحدهایی هم که سند ملکی ندارند برنامه ای داریم تا مالکان بتوانند ملک خود را ثبت کنند.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا