معماری

اجرای طرح «بافت عضلانی» در یک آسمان ‌خراش

یک گروه معماری و طراحی ترکیه برای نخستین بار یک طرح ساخت آسمان‌خراش در شهر نیویورک را ارائه داده‌اند که با الهام گرفتن از «بافت عضلانی» بوده و پیچش منحصربه‌فردی را نمایان کرده است.

این شرکت ترکی، طرح آسمان خراش مفهومی خود را در ۲۱۰ متر (۶۸۹ فوت)، ارائه داده که درست در زاویه افق شهر نیویورک قرار گرفته است. در واقع می‌توان گفت، این آسمان خراش در تفاسیر خود مبحث زیست‌شناسی را مطرح می‌کند که اصطلاحا به آن «سارکومر» می‌گویند. این اصطلاح بیان‌کننده یک واحد پیچیده از بافت عضلانی مخطط است که بسیار جذاب و دیدنی است. این طرح بافت عضلانی می‌تواند خلاء‌هایی را در میان بدنه اصلی برج ایجاد کند که با استفاده از پل‌های طراحی‌شده، پر شده و با جذابیت بی‌نظیری به نمایش درآمده است.

آسمان ‌خراش

این بافت‌های عضلانی با تمرکز بر روی اشکال دینامیکی در مرکز ساختمان نمایان شده که می‌تواند این پروژه غیرمعمول را به خوبی نشان داده و توجه هر بیننده‌ای را به‌سوی خود جلب کند. مساله زیست‌شناسی و معماری در این پروژه به‌خوبی تلفیق داده شده و ایده‌های خلاقانه در این دو مبحث، توانسته یک آسمان‌خراش بی‌نظیر و نمونه را به نمایش درآورد.

آسمان ‌خراش آسمان ‌خراش

در این راستا باید گفت که هواپیماها یکی از نمونه‌های بسیار رایج انسان‌ها هستند که از فرآیندهای بیولوژیکی واقعی برای خلاقیت استفاده می‌کنند و از پرندگان نیز الهام می‌گیرند. در معماری نیز، طراحان برای حل مشکلات زیست محیطی، مانند این پروژه خلاقانه، صرفا برای نمایش این خلاقیت خاص از تقلید زیستی، استفاده می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا