شهر
پیروز حناچی شهردار تهران:

۵۳ درصد جمعیت جهان در سازه‌های خشتی زندگی می‌کنند

شهردار تهران اعلام کرد: ۵۳ درصد جمعیت جهان بر روی سازه‌های خشتی زندگی می‌کنند و همچنین ۹۳ درصد آثار ثبت شده جهانی از خشت است.

پیروز حناچی شهردار تهران عصر سه شنبه در مراسم اختتامیه جشنواره خشت طلایی گفت: نام خشت طلایی برای این جشنواره و برای کشوری مثل ایران که بیشتر سابقه اش با خشت عجین شده است نام پر مسمایی است، خشت اصلی ترین عنصر بشری برای ساخت تمدن بوده و مراکز تحقیقاتی علمی آن را اصلی ترین عنصر ساخت و توسعه مورد توجه قرار می دهند.

وی با تاکید بر پرداختن به شاخص های رقابتی و ارتقاء جایگاه تهران در میان شهرهای جهان گفت: ما باید اقدامات و فعالیت‌های خود را متناسب با زبان رقابت جهانی عرضه کنیم و محورهایی که در این جشنواره بر مبنای آن آثار بررسی شد همه محورهایی هستند که شهرهای جهان بر مبنای آن شاخص بندی و رتبه بندی می شوند، در شاخصی مانند معماری و شهرسازی و میراث فرهنگی تهران شهری است که در آن آثاری مربوط به پنج هزار سال قبل یافته شده است و در بخش تاریخی آن یعنی ری لایه هایی از تمدن بشری یافت شده است که به شش هزار سال قبل از اسلام بر می‌گردد و این قدمت شهر تهران را نشان می دهد.

به گفته حناچی، در حوزه های حمل و نقل عمومی تاب آوری شهری و مشارکت شهروندی در توسعه شهر و هوشمند سازی شهرها شهرها هم به آثاری پرداخت شده که بعد از کرونا برخی شاخص‌ها مانند هوشمندسازی شهرها تبدیل به یک الزام و واقعیت ملموس شده است.

وی با بیان این که علاوه بر آثار داخلی از ۱۹۷ شهر و ۵۸ کشور به این جشنواره اثر ارائه شده بود گفت: کرونا  پدیده ای است که یک سال جهان را با خود درگیر کرده است اما در عین حال ظرفیت هایی هم داشته که بخش‌هایی منجر به توسعه علم و پیشرفت بشری هم شده است، گفته می شود کل ویروس کرونا را اگر از تمام جهان جمع کنیم ۵ گرم بیشتر نخواهد شد که چقدر جوامع بشری را می تواند به مخاطره بیفتد.

رییس افتخاری جشنواره خشت طلایی تهران ادامه داد: درست است که در کرونا باید فاصله های اجتماعی رعایت شود اما روابط میان ملتها از جهتی بعد از بیماری کرونا نزدیک تر هم شد مانند اینکه ما به خاطر بیماری کرونا توانستیم بسیاری از میهمانان را به صورت ویدئو کنفرانس به این مراسم دعوت کنیم در حالی که بیش از کرونا چنین کارهایی کمتر انجام می شد.

شهردار تهران به دیپلماسی شهری اشاره کرد و گفت: در کرونا با بسیاری از کلانشهرهای جهان ارتباط برقرار کردیم و صدای مظلومیت مردم ما را در مبارزه همزمان با کرونا و تحریم ها به گوش جهانیان رساندیم و تلاش کردیم ظرفیت هایی را برای همدردی با سایر شهرها فعال کنیم.

وی به ویدئو مپینگ های برج آزادی اشاره کرد و گفت: هم اکنون میدان آزادی به نمادی برای ابراز همدردی میان ملت ها با هم تبدیل شده است اولین ویدیو مپینگ را برای کشته شدگان کرونا در ووهان در مورد برج آزادی اجرا کردیم و آخرین آن هم برای کشور همسایه و حادثه کشته شدن دانشجویان در دانشگاه کابل به عنوان جان پدر کجاستی اجرا کردیم.

 حناچی در ادامه سخنانش به برنامه های شهرداری در تهران ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت: بالطف همکاران من در شورای شهر من احتمالا آخرین شهردار تهران در قرن حاضر و اولین شهردار تهران در قرن آینده خواهم بود و باید تلاش کنیم این را به نمادی از تلاش بیشتر برای شهر تهران تبدیل کنیم.

به گفته وی، ما در برنامه ۱۴۰۰ اقداماتی برای مرور گذشته و تدوین برنامه های آینده و گذاشتن سنگ بنای دقیقی برای آینده شهر تهران هستیم تا آیندگان از خیر آن بهره ببرند و درخواست من از دوستان دولت و آقای ربیعی این است که آنها هم همکاری کنند تا این پروژه به خوبی پیش برود.

مراسم اختتامیه جشنواره خشت طلایی با معرفی و تجلیل از آثار برتر در سالن همایش های بین المللی برج میلاد برگزار شد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا