دانشنامه ساخت و ساز

ویژگی های جالب خانه‌های چینی که منحصر به این کشور است

چین کشوری پهناور است که تنوع معماری،  فرهنگی و زبانی زیادی در آن وجود دارد. به همین دلیل ممکن است  خانه‌های چینی در این سرزمین با خانه‌های سوی دیگرش کاملاً متفاوت باشد. با این حال، ویژگی‌هایی هست که در خانه‌ی همه‌ی چینی‌ها می‌توان آن‌ها را دید. در ادامه با این ویژگی‌ها آشنا خواهیم شد.

اجاق گاز‌ها معمولاً فقط دو شعله دارند

 معمولا در خانه های چینی اجاق گاز‌ها در چین معمولاً به دلیل فضای کم آشپزخانه‌ها بسیار کوچک اند. چینی‌ها همزمان چندین غذا درست نمی‌کنند به همین دلیل به شعله‌های بیشتری نیاز ندارند. هیچ فر یا مایکروفری هم وجود ندارد. البته امکان خرید فر را دارید، اما به سختی می‌توان جایی برای گذاشتن آن پیدا کرد.

خانه‌های چینی

 

ماشین ضدعفونی کننده به جای ماشین ظرف شویی

معمولا در خانه های چینی این دستگاه مثل ماشین ظرفشویی است و معمولاً خارجی‌ها را حیرت زده می‌کند. چینی‌ها اول ظرف‌ها را با دست می‌شویند بعد آن‌ها را در دستگاه ضدعفونی کننده می‌گذارند که با پرتو فرابنفش ظرف‌ها را استرلیزه می‌کند.

خانه‌های چینی

 

 همیشه یک قفسه‌ی باریک چند طبقه در آشپزخانه وجود دارد

معمولا در خانه های چینی این قفسه که پهنای آن فقط به اندازه‌ی یک بطری است از آن برای نگهداری از چاشنی‌ها استفاده می‌شود. نکته آن است که در پخت غذا‌های چینی از افزودنی‌های زیادی استفاده می‌شود، مثل سس سویا، انواع عصاره‌های گیاهی، سرکه و غیره. این قفسه‌ی باریک بهترین جا برای نگهداری این چاشنی‌ها است.

خانه‌های چینی

 

ممکن است یخچال را در اتاق پذیرایی باشد

معمولا در خانه های چینی علت این موضوع ساده است. آشپزخانه‌ها گاهی به قدری کوچک اند که یخچال در آن‌ها جا نمی‌شود. در اینصورت ممکن است یخچال را در اتاق پذیرایی یا دیگر اتاق‌های خانه بگذارند.

خانه‌های چینی

 

در آشپزخانه فقط آب سرد وجود دارد

معمولا در خانه های چینی برای داشتن آب گرم در آشپزخانه باید آبگرمکن نصب کنید. اما اول آنکه، هر کسی هم استطاعت مالی خرید آبگرمکن را ندارد؛ و دوم آنکه، اگر خانه اجاره‌ای باشد ممکن است صاحبخانه اجازه نصب آن را ندهد. به همین دلیل چینی‌ها نه تنها ظرف‌ها را با دست می‌شویند بلکه مجبورند این کار را با آب سرد انجام دهند.

خانه‌های چینی

 

ماشین‌های لباسشویی شکل دیگری دارند

معمولا در خانه های چینی خانه‌های چینی‌ها ماشین لباسشویی دارند، اما ظاهر و نحوه‌ی کار کردن آن‌ها متفاوت است. این ماشین‌های لباسشویی لباس‌ها را با آب سرد می‌شویند، چون هیچ گرمکنی در آن‌ها تعبیه نشده است. با این حال، می‌توانید به صورت دستی به ماشین آب گرم اضافه کنید. در ِ این ماشین‌های لباسشویی از بالا باز می‌شود و دیگ آن‌ها هم به شکل خاصی می‌چرخد که باعث می‌شود در نهایت همه‌ی لباس‌ها در هم گره بخورند.

خانه‌های چینی

 

از تراس خانه استفاده‌های دیگری می‌شود

معمولا در خانه های چینی، چینی‌ها به ندرت در تراس خانه وقت می‌گذرانند. آن‌ها از تراس برای انبار کردن وسایل مختلف و خشک کردن لباس‌های شسته شده استفاده می‌کنند. گاهی ممکن است چند تایی گلدان یا یک قفس پرنده هم بگذارند، اما به تراس خانه به عنوان جایی برای تفریح و استراحت نگاه نمی‌کنند.

خانه‌های چینی

 

در خانه های چینی هیچ فرشی وجود ندارد

معمولا در خانه های چینی استفاده از فرش و موکت در چین رایج نیست؛ و البته توضیح ساده‌ای هم برای آن وجود دارد. وقتی کف خانه از جنس کاشی یا چوب باشد شستن و تمیز کردن آن راحت‌تر است تا فرش که به رسیدگی‌های خاصی نیاز دارد. چینی‌ها خانه‌ی خود را هر روز تمیز می‌کنند. آن‌ها کف خانه را نه تنها جارو می‌کشند بلکه می‌شویند.

خانه‌های چینی

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا