مسکن و ساختمان

کسی ایمنی را جدی نمی گیرد

ایمنی کیلویی چند؟

«فرهنگ ایمنی» در میانه این همه اخبار و حادثه روزانه، بیشتر به واژه لوکسی شبیه است که مشتریانش را متهم به سرخوشی می کند. اگر همین حالا خانواده ای قصد آموزش این فرهنگ را به فرزند خود داشته باشد احتمالا از سوی اطرافیانش محکوم است به خوش خیالی، این که در اوضاع کنونی و دغدغه معیشت و گرانی و تورم ما را چه به آموزش فرهنگ ایمنی. آنها که در این میان متهم به سرخوشی اند در اقلیت مطلق قرار دارند و آنها که متهم می کنند در اکثریت مطلق. همین تقسیم بندی در مسوولان هم به شکل محسوسی وجود دارد و تنها وقتی حادثه ای رخ می دهد چند روزی بحث «فرهنگ ایمنی» در رسانه ها به چشم می خورد، بحثی که آن هم شکلی ویترینی دارد و کاربردش تنها تزئینی است، واژه پرطمطراق و-به قول اهالی رسانه-لوکسی است برای جمله سازی مسوولان پس از حادثه. رصد کنید تمامی اتفاقات این چنینی را در چند سال گذشته، امکان ندارد اظهارنظری از سوی مسوولانی نیابید که در رابطه با حادثه کلینیک سینا از ایمنی مراکز درمانی حرف نزده باشد، کمتر اظهارنظری در رابطه با پلاسکو می توانید بیابید که در این رابطه از زبان مسوولان خطابه ای سر نداده باشد. همین چند ماه پیش هم وقتی زهرا شیخی، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گزارش حادثه کلینیک سینا را در مجلس قرائت می کرد آمار قابل توجهی در این رابطه منتشر کرد، آماری که گواهی می داد «۴۳۱مورد مرکز درمانی ناایمن در سطح تهران وجود دارد!» نه که این اتفاق محدود به تهران باشد که در مشهد هم فقط دو بیمارستان تاییدیه های ایمنی دارند. نه قانونی در اجبار رعایت ایمنی وجود دارد، نه پرسنل ارگان ها و نهادها آگاهی صحیحی نسبت به این موضوع دارند و نه اصولا فرهنگی به نام ایمنی در جامعه رایج شده است، همین گزارش هم احتمالا متهم به سرخوشی است تا زمانی که پیوست به یک حادثه دلخراش شود.

وقتی قانونی وجود ندارد

حادثه آتش سوزی کلینیک سینا در تهران تنها یک نمونه بود بر آنچه در زیر پوست مراکز درمانی ایران در جریان است. آنچه اهمیتی ندارد در نگاه گردانندگان این مراکز ایمنی است. جالب این که قدرتی برای اجبار رعایت ایمنی در این مراکز هم وجود ندارد، چرا که قانونی که قدرت این اجبار را ایجاد کند در دست نیست. آتش نشانی به باور آنها یک نهاد خدماتی است و توانی در این رابطه ندارد و ضمن این که اگر هم تذکری به مرکزی بدهد با بی توجهی مطلق آن مراکز روبه رو می شود. واکنش این نهاد هم چون قانونی در این رابطه ندارد محدود به همین تذکر می ماند. مدیرعامل سازمان آتش نشانی هم باور دارد بازرسی های سازمان آتش نشانی تاثیرگذار نیست و برای اثرگذاری بیشتر باید مجلس شورای اسلامی به این موضوع ورود کرده و برای خلاهای قانونی موجود تدابیری اتخاذ کند. جالب این که سازمان آتش نشانی همچنان بازدید از این مراکز را در دستور کار خود قرار داده اما هیچ تاثیری ندارد. چرا که در حال حاضر سازمان آتش نشانی امکان لغو پروانه بهره برداری از ساختمان های ناایمن را نداشته و بازدیدهای آن در عمل بی اثر است. هم شهرداری و شورای شهر و هم سازمان آتش نشانی خلا قانونی را یکی از چالش های اساسی مسوولان متولی ایمنی ساختمان ها می دانند. جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران هم به جام جم می گوید: «قانون به صراحت هیچ ارگانی را برای برخورد یا اخذ تاییدیه ایمنی مشخص نکرده است. یعنی هنوز هیچ قانونی وجود ندارد که بر اساس آن استاندارد ایمنی مراکز درمانی، ورزشگاه، سینما یا مراکز تجمعی دیگر را در آن مشخص کرده باشند و هنوز هیچ مرجع رسمی که حرفش در این رابطه فصل الخطاب باشد وجود ندارد.»

 تشویق، تهدید و تنبیه

مولفه های ایمنی در یک مرکز درمانی چیست؟ آیا سختگیری هایی که در رابطه با مجتمع های مسکونی در این حوزه اعمال می شود درباره مراکز درمانی هم مصداق دارد؟ در دوره فراگیری کرونا و این روزها که تخت خالی بیمارستانی به سختی پیدا می شود، تعطیلی یک مرکز درمانی به واسطه رعایت نکردن نکات ایمنی چه بازخوردی می تواند داشته باشد؟ سخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران می گوید به شکل معمول هم مولفه های ایمنی در یک مرکز درمانی با یک آپارتمان متفاوت است. یک مرکز درمانی، مرکز تجمع است و به دلیل حضور افراد بیمار و ناتوان از حساسیت های بیشتری برخوردار است. در یک مجتمع مسکونی این مولفه ها محدود به مواردی همچون داشتن آلارم حرارتی یا استاندارد راه پله ها و خروجی های آن مجتمع است اما در یک مرکز درمانی علاوه بر این موارد مولفه های دیگری هم در ایمنی باید رعایت شود. استدلال نگاه متفاوت به این دو سازه هم از اینجا نشات می گیرد که باور بر این است افراد حاضر در یک مجتمع مسکونی افراد سالمی هستند و تا حدودی پس از حریق توان فرار از آنجا وجود دارد اما این معیار در یک مرکز درمانی مصداق ندارد.

با این حساب اما اگر یک مرکز درمانی بدون ایمنی باشد، چه باید کرد؟ نمی توان پلمب کرد چون قانونی در این باره وجود ندارد و البته حتی اگر مرجعی توانست به چنین امکانی دست پیدا کند در شرایط کنونی و کمبود فضای درمانی این کار موجب واکنش افکار عمومی هم خواهد بود. تذکر برای رعایت هم بدهد که گوش کسی به آن بدهکار نیست. بهاره آروین، عضو شورای شهر اما معتقد است در این شرایط فقط باید از ابزار تشویقی استفاده کرد. مثال او مفهوم گفته هایش را آشکار می کند. او می افزاید، می توان از سیاست های تشویقی استفاده کرد و اگر مالکان اقدام به ایمنی سازی و اخذ گواهی معاینه فنی کنند، باید عوارض آنها کمتر از ساختمان هایی باشد که بدون گواهی ایمنی ساختمان هستند.

روش دیگر برای اجبار به رعایت ایمنی این مراکز اعلام نام آنهاست. هر چند هر بار هم که حرف از انتشار اسامی مراکز درمانی ناایمن می شود، ملاحظاتی به میان می آید که نام این مراکز اعلام نشود. رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران می گوید: «هر وقت به ما اجازه بدهند، اسامی بیمارستان های بدون ایمنی را اعلام می کنیم.» اما مدیرعامل آتش نشانی مشهد اخطار داده است چنانچه مراکز درمانی و بیمارستان های دولتی یا خصوصی نتوانند مجوزها و تاییدیه های ایمنی لازم را از سازمان آتش نشانی کسب کنند، اسامی مراکز درمانی ناایمن را به دستگاه قضایی و مردم اعلام می کند. آنها می گویند شاید انتشار عمومی نام مراکز ناایمن بتواند کمک کننده باشد و در پی ایجاد مطالبه عمومی ایمن سازی این ساختمان ها رقم بخورد.

تمدید ایمنی؛ تقریبا هیچ

رضا کرمی محمدی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران می گوید، تهران به تنهایی ۵۰بیمارستان بالای ۵۰سال دارد که شرایط ایمنی و استانداردهای لازم را ندارند با این پیش فرض که بدانیم بر اساس یک قانون از سال۱۳۶۶ واحدهای درمانی می توانند در ساختمان های مسکونی هم به کار بپردازند. مهدی داوری، مدیرعامل سازمان آتش نشانی تهران هم از شناسایی صد ساختمان درمانی و مسکونی پرخطر در تهران خبر داده که بعضا نوساز هستند.  زهرا شیخی، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم اعلام کرده است ۴۳۱مورد مرکز درمانی ناایمن در سطح تهران مشغول فعالیت است. با این حساب در زمانه ای که به واسطه شیوع کرونا مراکز درمانی در بالاترین حد فشار و تراکم جمعیتی هستند اغلب آنها به لحاظ ایمنی استاندارد نیستند. قانونی هم برای اجبار رعایت ایمنی وجود ندارد. پس چه باید کرد؟ جلال ملکی از تجربه تعاملی این سازمان با شهرداری در این حوزه می گوید: آتش نشانی با تعاملی که با شهرداری دارد از حدود یک دهه پیش برای مجتمع های مسکونی قراری گذاشته است مبنی بر این که در صورت عدم رعایت اصول ایمنی در یک سازه مجوز پایان کار صادر نشود. این کار به نوعی اجبار در رعایت نکات ایمنی است. به این مفهوم که سازنده چون کارش گیر است تن به رعایت این اصول در یک ساختمان را می دهد.» البته ذهن خلاق راهی برای دور زدن همین ترفند را خیلی زود پیدا کرده است. آن طور که سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران توضیح می دهد: «در این مدت هزاران ساختمان تاییدیه ایمنی از ما گرفتند و به دنبال آن مجوز پایان کار را گرفته اند اما این تاییدیه ها فقط یک سال اعتبار دارد در حالی که اغلب آنها چون دیگر آن اهرم اجبار را ندارند نسبت به تمدید اعتبار آن بی توجه شدند. عدد ساختمان هایی که اقدام به تمدید این تاییدیه ها می کنند تقریبا نزدیک به صفر است. این نشان می دهد ایمنی را نتوانستیم تبدیل به فرهنگ کنیم. بسیار در این راه تلاش و دستورالعمل صادر کردیم، اما هیچ رغبتی از سوی این افراد برای دریافت ایمنی صورت نمی گیرد.»

نبود فرهنگی به نام ایمنی

نکته مورد اشاره جلال ملکی هم نکته مهمی است که اتفاقا در این حوزه کمتر به آن توجه شده است؛ نکته ای معطوف به فرهنگسازی در این حوزه. هر جا که کلمه فرهنگ سازی الصاق به یک چالش می شود خلاهای بیشماری در آن دیده می شود. درباره فرهنگ ایمنی هم این گزاره صدق می کند. آن طور که جلال ملکی برای ما روایت می کند برای برخی هزینه اندک برای آموزش پرسنل به مسائل ایمنی یک هزینه اضافه است. او می گوید: یکی از معضلاتی که بیشتر به چشم می آید این است که خود پرسنل فعال در این مراکز آگاهی درستی از ایمنی ندارند، به این مفهوم که در زمان حادثه افرادی که باید هزینه آن حادثه را کاهش دهند بعضا باعث بروز مشکلات عدیده بیشتری شده اند. او اتفاقا نقش فرهنگ سازی را در این حوزه بیشتر از چالش هایی نظیر خلا قانونی می داند. او می گوید: «در حال حاضر مشکلات ما از نظر تجهیزات بسیار کم است. تعداد نردبان هایی که در تهران داریم شاید از خیلی از شهرهای معتبر جهان هم بیشتر باشد. در تعداد ایستگاه ها و پرسنل آموزش دیده و حتی تعداد لباس های آتش نشانی کمبودی نداریم. یک ست کامل لباس آتش نشانی در حال حاضر حدود ۸۰ میلیون تومان است و هیچ کدام از ۵۰۰۰ آتش نشان ما بدون لباس نیستند، اما از سوی مقابل در بخش قانون گذاری خلا داریم و در سوی مردم هم هنوز نتوانستیم فرهنگ ایمنی را به درستی برای آنها تشریح کنیم و دافعه عجیبی در این باره از سوی مردم وجود دارد.»

 
بازرس کل امور وزارت کشور و شهرداری های سازمان بازرسی کل کشور: سازمان بازرسی، پیگیر ایمن سازی است

 موضوع مراکز ایمنی ناایمن، پرچالش است. مشکلات بسیاری هم در این میان وجود دارد، از خلا قانونی بگیرید تا حتی نبود آماری ثابت از تعداد ساختمان های ناایمن. هر چند قانون در این میان به صراحت مرجعی برای برخورد با این مراکز مشخص نکرده، اما همواره در همه این سال ها بازرسی کل امور وزارت کشور مرجع مستندی برای ارائه آمار و روند نظارتی روی این مراکز شناخته شده است. محمودرضا مهرورز، بازرس کل امور وزارت کشور و شهرداری های سازمان بازرسی کل کشور به چند سوال جام جم درباره این موضوع پاسخ می دهد.

آخرین آمار سازمان بازرسی کشور از مراکز درمانی ناایمن و پرخطر در کشور و در شهر تهران همچون کلینیک سینا چیست؟ آیا رقم ۶۰۰ مرکز پرخطر درمانی در تهران واقعیت دارد؟

از مجموع ساختمان های بازدید شده توسط سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران طی سال های ۹۷ تاکنون حدود ۵۵۰مرکز درمانی ناایمن نظیر کلینیک سینا  اطهر در تهران شناسایی شده است.

کدام استان ها ازلحاظ مراکز درمانی ناایمن شرایط ناگوارتری دارند؟

با توجه به این که شناسایی و احصا ساختمان های ناایمن در سطح کشور نیز در حال انجام است پس از تکمیل و نهایی سازی در این خصوص اطلاع رسانی خواهد شد.

برنامه ای برای اعلام و معرفی مراکز درمانی ناایمن دارید و آیا اسامی آنها به رسانه ها اعلام خواهد شد؟

سازمان بازرسی کل کشور موضوع شناسایی تمام ساختمان های ناایمن سطح شهر تهران (علاوه بر ۳۳هزار ساختمان شناسایی شده) و تهیه بانک اطلاعاتی برای اطلاع رسانی در مواقع لزوم را از مراجع مربوط مطالبه کرده است. بررسی سایر خلاهای قانونی نظیر فعالیت پزشکان و صاحبان حرف وابسته در فضاهای مسکونی، نبود سازوکار قانونی در خصوص نظارت بر ایمنی ساختمان های در حال بهره برداری و سازوکار اجرایی رفع خطر از بناها توسط شهرداری در دستور کار سازمان بازرسی کل کشور قرار دارد.

چرا با توجه به خلا قانونی دراین باره اقدامی صورت نگرفته است؟

با توجه به وظایف شهرداری ها در صدور پروانه و پایان کار برای تمامی ساختمان ها به نوعی مرجع تایید ایمنی بوده و درخصوص ضوابط ایمنی خاص مراکز درمانی وزارت بهداشت متولی امر است و به طور دوره ای بر موضوع ایمنی نظارت می کند. با توجه به ضرورت بازرسی مستمر ایمنی ساختمان ها، به موجب مصوبات شورای اسلامی شهر تهران نظام بازرسی توسط سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران ایجاد شده و مستمرا بر ایمنی ساختمان ها نظارت و دستورالعمل های مربوط را به آنان ابلاغ می کند.

هنوز هیچ مرجع رسمی برای تایید ایمنی یک مرکز درمانی وجود ندارد. مجوز پایان کار یک مرکز درمانی تنها عمر یکساله دارد، ولی هیچ کدام از مراکز درمانی پس از یک سال به دنبال تمدید آن نیستند. در این میان نهادهای ناظر چه برخوردی با این تخلفات دارند؟

سازمان بازرسی کل کشور با تعریف برنامه بازرسی فوق العاده در سطح کشور موضوع شناسایی و احصای ساختمان های ناایمن با اولویت مراکز پرتردد و درمانی را در دستور کار قرار داد و بر همین اساس نسبت به ارسال گزارش های هشداری به منظور ایمن سازی و رفع خطر از اماکن پرخطر با کاربری های مختلف نظیر گودهای رهاشده شهری، مجموعه های ورزشی، مراکز درمانی، آموزشی و… اقدام کرده که این امر منجر به شروع برخی اقدامات اصلاحی در ایمن سازی فضاهای مذکور شده است.

کدام مرجع وظیفه رسیدگی به ایمنی مراکز درمانی را دارد و چرا فکری به حال مراکز پرخطر درمانی نمی شود؟

شهرداری ها در حوزه ایمنی ساخت و ساز فضاهای درمانی، وزارت بهداشت در حوزه ایمنی فعالیت های درمانی و سایر مراجع نیز به فراخور مسوولیت خود بر امر ایمنی نظارت دارند، ولی با توجه به این که مراکز مزبور در حوزه خطیر بهداشت و درمان فعالیت می کنند در عمده موارد بر آنها سختگیری نمی شود. لذا با توجه به این که در کنار این موارد نباید ایمنی مورد غفلت واقع شود و با توجه به تبعات آن پیگیری موضوع ایمن سازی فضاهای مذکور به طور جدی در دستور کار سازمان قرار دارد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا